به گفته محققان، چاقی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد درحالیکه آسپرین ممکن است از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

چاقی مانع از عملکرد دفاعی بدن در مقابل سرطان می شود

سلامت نیوز:به گفته محققان، چاقی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد درحالیکه آسپرین ممکن است از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، چاقی فاکتور پرخطر اصلی ابتلا به برخی بیماری ها از جمله سرطان روده بزرگ، لوزالمعده و سینه است. مطالعات نقش چاقی را در تحریک رشد تومور و پیشرفت بدخیمی آنها نشان داده اند. اما نقش آن در شروع چاقی نامشخص باقی مانده بود.

سلول های مخاطی پوشش دهنده سطوح اعضاء بدن دارای توانایی ذاتی حذف سلول های بدخیم از خودشان هستند. به این حالت مکانیسم «دفاع مخاطی در برابر سرطان» گفته می شود. معمولا این سلول ها می توانند سلول های مضر را تشخیص داده و با فرایندی موسوم به رقابت سلولی آنها را بیرون می کنند.

اما محققان دانشگاه هوکایدو ژاپن دریافته اند چاقی بر این مکانیسم دفاعی تاثیر می گذارد.

محققان با انجام آزمایش بر روی موش های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب دریافتند اسیدهای چرب و التهاب مزمن در شرایط چاقی موجب توقف عملکرد مکانیسم دفاعی می شود.

محققان مشاهده کردند هنگامیکه این موش ها با اسپرین که دارای خواص ضدالتهابی است، مداوا شدند، عملکرد مکانیسم دفاعی شان بهبود یافت. این مسئله می تواند بیانگر این مطلب باشد که تقویت مکانیسم دفاعی مخاطی با داروهای ضدالتهابی می تواند به عنوان راهکاری برای پیشگیری از سرطان استفاده شود.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha