این کاری نیست که هرچند وقت یکبار انجام دهید، کاریست که باید روز به روز انجام دهید تا تغییر را ببینید.

حقایقی درباره تنوع در رژیم غذایی و چگونگی استفاده از آن

سلامت نیوز: این کاری نیست که هرچند وقت یکبار انجام دهید، کاریست که باید روز به روز انجام دهید تا تغییر را ببینید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، آیا تا به حال یک چیز را هر روز به مدت یک هفته خوردید؟ بیشتر افراد – به ویژه متخصصان تغذیه – می گویند در بهترین حالت این ایده خسته کننده است و در بدترین حالت نا سالم.
متخصصان توصیه می کنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی: سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنیم. در همین گروه های غذایی نیز باید تنوع را رعایت کنیم تا از تمام مواد مغذی بهره ببریم.
استفاده از میوه ها و سبزیجات متنوع مزایای فراوانی برای سلامت دارد از جمله افزایش طول عمر و کاهش خطرات بیماری های مزمن. با این حال برخی تحقیقات اخیرا به این نتیجه رسیدند که تکرار خوردن نوع خاصی غذا مزایایی دارد، از جمله کنترل مصرف ناخواسته مواد غذایی، که دانشمندان امیدوارند به مردم در دستیابی به اهداف رژیم غذایی کمک کند.


گزینه های نا سالم را محدود کنید

حتما هر کدام از شما در نقطه ای از زندگی غذایی خوشمزه ( مثلا بستنی یا پیتزا ) خورده اید و با خوشحالی گفتید: من می توانم این غذا را هر روز بخورم! محققان تغذیه در دانشگاه تنسی این را فریب می نامند.
تحقیقی طراحی شد که در آن بیش از 200 فرد بالغ را به دو گروه تقسیم کردند که هر دو گروه رژیمی با یک اندازه کالری داشتند. یک گروه ( نیمی از افراد بالغ ) محدود شد که به مدت 18 ماه تنها از دو نوع تنقلات به انتخاب خودشان استفاده کنند. گروه دیگر نیز چند نوع تنقلات برایشان در نظر گرفته شد اما نه به انتخاب خودشان. جالب اینجا بود گروهی که محدود به دو انتخاب شده بود کالری بسیار کمی از تنقلات دریافت کرد چون پس از مدتی از یکنواختی خسته شده بودند.
دکتر هولی راینور، استاد تغذیه در دانشگاه تنسی، تحقیق را رهبری می کرد، او می گوید: نتایج نشان می دهد، محدود کردن یک گروه غذایی خاص به یک نوع مصرف آن را کاهش می دهد – که می تواند به افراد کمک کند مقدار مصرفشان از یک نوع غذا را کاهش دهند.
البته این تحقیقات نشان نداد که محدود کردن نوع تنقلات باعث لاغری می شود تنها نشان داد که میزان مصرف را پایین می آورد. پس محدود کردن تنوع چنین غذاهایی کمک می کند کمتر از آنها بخوریم، که برای گام اول خوب است. اما آیا راهی هست که کمک کند با استفاده از این شناخت از غذاهای مغذی بیشتری استفاده کنیم؟ جواب این سوال بله است. می توان با ایجاد تنوع در غذاهای سالم میل به خوردن آنها را افزایش دهیم و کاری کنیم از آنها خسته نشویم.


استفاده از تنوع به نفع خود

تحقیقاتی روی انسان ها و حیوانات انجام شده که نشان می دهد هرچقدر تنوع در یک وعده بیشتر باشد بیشتر نیز می خوریم. در این تحقیق به افراد ( و در تحقیقی دیگر به سگ ها ) در یک وعده چندین نوع غذا داده شد ، نتیجه این بود که آنها مقدار بیشتری غذا خوردند.
همچنین در تحقیق بلند مدتی که روی 1000 نفر انجام شد مشخص شد تنوع در خوردن غذاهای پر کالری طی 5 تا 9 سال به شدت خطر چاقی را در این افراد بالا برده است.
مایا وادیولو محقق و متخصص تغذیه در دانشگاه هاروارد از تنوع در برنامه غذایی در جهت مثبت استفاده کرد تا بتواند میزان استفاده از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی افزایش دهد.
اگر به هر اندازه ای که دلتان می خواهد به شما سیب دهند، بعد از مدتی به دلیل کاهش اشتهای شما به سیب، میزان استفاده تان نیز کمتر می شود. اما همین که به شما میوه ای جدید می دهیم – مثلا پرتقال – از آن بیشتر لذت می برید و از خوردنش صرف نظر نمی کنید.
اضافه کردن میوه، سبزیجات و غلات کامل به برنامه غذایی مزایای فراوانی برای سلامت دارد، از جمله کاهش خطر بیماری های مزمن و کاهش وزن. می توان از تحقیقاتی که به آنها اشاره شد استفاده کرد و تنوع غذاهای سالم را در برنامه غذایی بالا برد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =