يك متخصص ارتوپد اعلام كرد: در حال حاضر آرتروز بند انگشتان دست در بين زنان و آرتروز زانو در بين مردان از شايع‌ترين انواع آرتروز در بين ايرانيان است.

ايستادن يا نشستن طولاني پشت ميز زمينه ‌ساز ابتلا به آرتروز

دکتر اقبال صدري مدير گروه ارتوپد بيمارستان قائم مشهد گفت: آرتروز از شايع‌ترين بيماري‌هاي مفصلي است که به يک اندازه در بين زنان و مردان شيوع دارد.

مدير گروه ارتوپد بيمارستان قائم مشهد با بيان اين ‌که آرتروز، ساييدگي غضروف مفاصل است، گفت: بسياري از افراد جامعه بر اين باورند که آرتروز در سنين بالا بروز مي‌کند در حالي که آرتروز در بين جوانان نيز ديده مي‌شود و زمينه شروع آن معمولا از سن 20 سالگي ظاهر مي‌شود.

وي ادامه داد: وجود عفونت‌هاي مفصلي، شکستگي داخل مفصل و کجي آن (که در اين حالت ساق پاها از هم دور مي‌شوند و پا شكل پرانتزي پيدا مي‌كند) و برخي از بيماري‌هاي غددي در بروز اين بيماري نقش موثري دارد.

اين متخصص ارتوپد تصريح كرد: همچنين افرادي که به دلايل شغلي مجبور هستند به مدت طولاني به حالت ايستاده باشند و يا اين که زمان طولاني در پشت ميز قرار مي‌گيرند، زمينه مساعدي براي ابتلا به آرتروز زانو و گردن دارند.

دکتر صدري با اشاره به اين که آرتروز درمان دارويي ندارد، افزود: استخوان در تمام مدت عمر ساخته مي‌شود، اما غضروف تنها يک بار در دوران جنيني ايجاد مي‌شود و اگر غضروف فرد سائيده شود هيچ جايگزيني براي آن وجود ندارد.

وي تصريح کرد: در حال حاضر در کشور ما عمل آرتروز زانو صورت مي‌گيرد و غضروف مصنوعي جايگزين غضروف سائيده شده مي‌شود. در اين حالت فرد توانايي راه رفتن را به دست مي‌آورد، ولي به اندازه دوراني که از غضروف ابتدايي بدن استفاده مي‌کرد، نمي‌تواند فعاليت داشته باشد.

دكتر صدري، ورزش کردن را مهم‌ترين عامل پيشگيري از آرتروز دانست و گفت: بسياري از كساني كه به آرتروز مبتلا مي‌شوند، داراي ماهيچه‌هاي ضعيفي هستند که ضعيف بودن عضلات از مهم‌ترين عوامل شل شدن مفاصل است.

وي افزود: ورزش‌هايي مانند شنا که باعث قوي ‌شدن عضلات اطراف غضروف شده و در عين حال فشار زيادي به مفاصل وارد نمي‌کنند، براي درمان اين بيماري بسيار مفيد هستند.

متخصص ارتوپد، تغذيه مناسب و سرشار از مواد لبني را از ديگر عوامل موثر در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري دانست و اظهار داشت: افزايش وزن ، فشار زيادي به مفاصل تحتاني بدن از جمله زانوها وارد مي‌کند به همين جهت چاقي از جمله عوامل موثر در بروز آرتروز مي باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =