سل نسبت به درمان‌هاي دارويي مقاوم شده‌است

۱۳۸۶/۰۱/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2455
سل نسبت به درمان‌هاي دارويي مقاوم شده‌است

اين نكته‌اي است كه دكتر خسرونيا، رئيس انجمن پزشكان داخلي بر آن تاكيد كرده است.

رئيس هجدهمين كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلي در آستانه هفته سلامت، از قطع دارو پيش از درمان كامل و خودداري از مصرف دارو به هنگام تجويز آن توسط پزشك به عنوان شايع‌ترين موارد ايجاد اين مقاومت دارويي در اين بيماري نام برد  و گفت: بيماري سل در حال حاضر از نواحي شرقي كشور، كشورهاي افغانستان و پاكستان و توسط قاچاقچيان و ترددهاي غيرقانوني وارد ايران مي‌شود.

بحث مقاومت به آنتي‌بيوتيك‌ها در جوامع پزشكي به بحثي كاملا جدي تبديل شده است كه از مهم‌ترين مصاديق آن مي‌توان به نوعي سل كه به درمان و داروهاي شناخته‌شده‌اش مقاومت نشان مي‌دهد، پرداخت.

دكتر خسرونيا با اشاره به روند نزولي اين بيماري از 40 سال پيش تا‌كنون يادآور شد: در سال 1342 از هر100 هزار نفر 142 نفر در ايران به بيماري سل مبتلا بودند ولي طي سالهاي اخير اين بيماري بيش از 10برابر كاهش يافته است.

رئيس جامعه پزشكان داخلي ايران ادامه داد: در سال 1384 ميزان شيوع بيماري سل 8/6 درصد گزارش شده است، اين در حاليست كه بر اساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني، در هر جمعيت يك صد هزار نفره ايراني، 12 نفر به بيماري سل مبتلا هستند.

وي با تاكيد بر اين كه تشخيص ندادن بيماري و پس از آن گزارش ندادن آمار مبتلايان يكي از معضلات نداشتن آمار صحيح در مورد اين بيماري است تصريح كرد: آمارها بيانگر آن است كه تنها توانسته‌ايم 57 درصد مبتلايان به سل را در كشور تشخيص دهيم.

به گفته كارشناسان، طى ۴۰ سال گذشته، در ايران ميزان بروز سل از ۱۴۰ مورد در صد هزار نفر به ۱۴ مورد در صد هزار نفر كاهش يافته است. اما ميزان ابتلا به اين بيمارى در سطح استانها ناهمگون است. در برخى استانها اين ميزان به صفر نزديك است، اما در برخى استانها مثل سيستان و بلوچستان به ۴۰ تا ۴۵ مورد در صد هزار نفر مى‌رسد.

هر سال ۳ ميليون مورد جديد ابتلا به سل ديده مى‌شود كه ۱۰ درصد از اين موارد مقاوم به درمان هستند. موارد جديد مقاوم به بيمارى در كشور ۳ تا 4‎/6 درصد بوده است و مواردى كه به واسطه اختلال در درمان و مستمر نبودن آن، مقاوم شده‌اند، بين ۲۰ تا ۳۰ درصد بوده است.

در اين ميان ۷۵ درصد موارد دوره درمان را شروع نمي‌كنند يا اگر هم شروع كنند، آن را به پايان نمى‌رسانند و اين باعث بروز مقاومت در برابر دارو مى‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.92749s, 18q