وزیر بهداشت؛آينده ايران در سازمان تجارت جهاني به صنايع غذايي گره خورده است

۱۳۸۶/۰۱/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2463
وزیر بهداشت؛آينده ايران در سازمان تجارت جهاني به صنايع غذايي گره خورده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، كامران باقري لنكراني، سه شنبه شب در ديدار سه ساعته با متوليان صنايع غذايي كشور در محل شركت صنايع شير ايران،‌افزود: متاسفانه كشور ما در حوزه صنعت توانمندي پيچيده و قابل قبولي براي رقابت در عرصه جهاني ندارد و مهترين تكيه گاه ما در عرصه صنعت و تجارت جهاني صنايع غذايي است.
وي اضافه كرد: صنايع غذايي بايد تا قبل از پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني كه گريزي از آن نداريم بايد خود را قوي و مجهز كنند زيرا پس از پيوستن به اين سازمان ديگر مناسبات ديگري بر واردات و صادارت حاكم مي‌شود و هر كس بايد با توانمندي خود موجوديت خود را در بازار نگه دارد، زمان دوپينگ در صنعت نيز گذشته است و بايد كيفيت محصولات را بالا ببريم.
وي گفت: خوشبختانه در صنايع غذايي در سالهاي اخير زير ساختهاي خوبي ايجاد شده است و دستگاههاي اين صنايع اغلب بروز است و با تجهيزات صنايع ديگر مانند صنعت نساجي كه تجهيزات آنها مربوط به چند دهه قبل است تفاوت دارد.
وي اضافه كرد:‌ وزارت بهداشت امسال برنامه هاي متعددي را براي بهبود كيفيت مواد غذايي و نظارت جامعتر بر مواد غذايي دارد و به همين منظور از توان بخش خصوصي و خود صنايع غذايي براي خود كنترلي آنها استفاده مي‌كند و وزارت بهداشت نظارت عاليه خود را بر اين ناظران فني اعمال مي‌كند و ما در واقع ناظر ناظران خواهيم بود.
باقري لنكراني گفت:‌ در كشور ما در زمان حاضر حدود 200 استاندارد براي مواد غذايي تعريف شده است در حالي كه متجاوز از 7 هزار ماده غذايي در كشور داريم، با اين وجود گر چه استانداردهاي برخي مواد غذايي بايد تعريف شود اما قرار نيست براي همه اين 7 هزار ماده غذايي استاندارد تعريف شود.
وي افزود: مبناي سلامت مواد غذايي مشخص است و وزارت بهداشت از اين پس بر اساس همين مباني مواد غذايي را در بازار كنترل مي‌كند و از اين پس نظارت وزارت بهداشت در بازار و خروجي فرآورده‌هاي غذايي متمركز مي‌شود.
وزير بهداشت ادامه داد: صنايع غذايي بايد خودكنترلي را جدي بگيرند زيرا اگر كالايي در بازار ديده شود كه مشكل دارد و قابل مصرف نيست به مردم در مورد آن اطلاع رساني مي‌شود.
باقري لنكراني گفت: خوشبختانه قوانين خوبي در حوزه غذا داريم، قانون غذاي ايران مصوب سال 1334 است و حتي قانون پايه آن در سال 1312 مصوب شده است و واقعا بايد اعتراف كرد كه قوانين خوبي تدوين شده است، البته آيين نامه‌هاي اجرايي آن نيازمند بازنگري و بروزرساني است.

* آيين‌نامه‌هاي مواد غذايي تدوين مي‌شود

وي اضافه كرد: سياست وزارت بهداشت در نظارت بر مواد غذايي بر محور شفافيت تمام اطلاعات است ظرف يكي، دو ماه آينده آيين‌نامه هاي اجرايي تدوين شده به طور كامل به اطلاع مردم مي‌رسد.
وزير بهداشت در پاسخ به برخي نمايندگان صنايع غذايي كه از توصيه‌هاي وزارت بهداشت در مورد مصرف نكردن برخي مواد غذايي گلايه داشتند، گفت: در مورد آثار مواد غذايي مطالب اثبات شده زيادي وجود دارد كه در برخي موارد تا سه هزار مقاله مدون در مورد آن وجود دارد كه برخي از آنها مقاله هاي داخلي است بنابراين نبايد در مقابل اين يافته هاي علمي مقاومت كرد، انتقاد وزارت بهداشت نيز به معناي حذف يك ماده غذايي نيست بلكه به معناي اين است كه بايد اصلاح شود و با ديد اصلاحي و رفع مشكل مي توان مواد غذايي سالم و بهداشتي توليد و عرضه كرد.
باقري لنكراني افزود: همه مي‌دانيم كه روغن با ترانس بالا مضر است اما هيچ كس نمي‌گويد روغن نخوريد، بلكه 25 تا 30 درصد كالري بدن بايد از روغن تامين شود، به خصوص اينكه ويتامين‌هاي K،E،D،A محلول در چربي هستند يا در مورد نوشابه ها خواست وزارت بهداشت اصلاح محصولات است حتي در مورد آبميوه ها نيز بايد گفت آبميوه هايي داريم كه با 20 درصد شكر از نوشابه هاي گاز‌دار نيز مضرتر هستند.
وي اضافه كرد: صنايع غذايي كشور سرمايه يك يا چند نفر نيست بلكه سرمايه كشور است و ثروت ملي محسوب مي‌شود بنابراين بايد با ديد كلان نگر به موضوع نگاه كنيم و حرفهاي عالمانه بزنيم.
وي افزود: برنامه چشم انداز 20 ساله كشور به طور مشخص به مسئله غذا و موقعيت ايران در اين زمينه اشاره كرده است و مشخصا به دو بخش امنيت غذا كه به دسترسي مردم به مواد غذايي مربوط مي‌شود و سلامت غذا تاكيد كرده است به همين علت در سالهاي اخير شوراي عالي سلامت و امنيت غذا با ادغام شوراي عالي تغذيه، شوراي عالي سلامت و شوراي امنيت غذا به رياست رئيس جمهوري تشكيل شده است.
وزير بهداشت گفت: ما در يك مسير گذار سلامت از بيماريهاي واگير به سمت بيماريهاي غير واگير هستيم، روزگاري زخم معده و اثني عشر بيماري شايع دستگاه گوارش بود، اما امروز بازگشت اسيد معده به مري عامل مهم سرطان مري و بيماري كوليت اولسروز است كه حاصل زندگي ماشيني و تغيير الگوي تغذيه است بنابراين محصولات غذايي بايد با در نظر گرفتن اصول سلامت تهيه و توليد شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19186s, 18q