هنوز ٤ نفر از صيادان لنج سراج اسير دزدان دريايي سومالي هستند

۱۳۹۷/۰۴/۰۲ - ۱۰:۲۴ - کد خبر: 246502
هنوز ٤ نفر از صيادان لنج سراج اسير دزدان دريايي سومالي هستند

سلامت نیوز:ماجرا از بهمن‌ماه سال ٩٣ شروع شد؛ زماني كه ٢١ نفر از شهروندان كنارك سيستان و بلوچستان با لنج سراج براي درآوردن لقمه‌اي نان به آب‌هاي درياي عمان رفتند اما ششم فروردين ماه ٩٤ ورق برگشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ،اين ٢١ نفر توسط دزدان دريايي سومالي دزديده شدند و سرنوشت آنها و خانواده‌هاي‌شان جور ديگري رقم خورد.

سهم‌شان از نان شد آب دريا و سبزي‌هاي خودرو. هشت نفرشان به دليل شكنجه‌هاي جسمي دزدان دريايي كشته شدند. ٤ نفرشان به كمك دولت سومالي فرار كردند و يك نفر هم به تنهايي از دست دزدان دريايي فرار كرد. از ٢١ نفر، ماندند ٨ نفر. هشت نفر كه چشم دوخته بودند به دولت و خانواده‌هاي‌شان تا كاري براي‌شان بكنند.

خانواده‌هايي كه تمام روز و شب‌شان زل مي‌زدند به تلفن كه شايد خبري از عزيزان‌شان بگيرند. اما تماس‌هاي دزدان دريايي سومالي اصلا اميدوار‌كننده نبود. دزدان دريايي مبلغ چند هزار دلار براي آزادي اين افراد خواسته بودند. اما خانواده‌ها كه از پس پرداخت چنين پولي برنمي‌آيند. آنها حالا در نبود عزيزان‌شان خورد و خوراك خودشان هم به زحمت تهيه مي‌كردند.

سه سال و دو ماه گذشت و در نهايت چهار نفر از اين صيادان ابتداي ماه رمضان آزاد شدند اما چهار نفر ديگر هنوز اسير هستند و منتظر معجزه. «پروين صباحي» همسر «جلال‌الدين دهواري»، ناخداي لنج «سراج» درباره سرنوشت آن چهار نفر بعد از سه سال و سه ماه اسارت در دست دزدان دريايي سومالي به «اعتماد» گفت: «چهار نفر از صيادان همچنان اسير دزدان دريايي سومالي هستند.

آخرين بار در ماه رمضان با همسرم و همكارهايش صحبت كرديم.» او با اشاره به وضعيت صيادان اسير، ادامه داد: «وضعيت‌شان كه مثل قبل است. قبل از ماه رمضان اذيت و شكنجه‌شان مي‌كردند و برخي اوقات دو روز به آنها غذا نمي‌دهند اما ماه رمضان كه با آنها صحبت كرديم، گفتند به دليل ماه رمضان خيلي اذيت‌شان نمي‌كنند اما بعد از رمضان با آنها حرف نزده‌ايم و نمي‌دانيم در چه وضعيتي هستند.»

پروين صباحي با بيان اينكه صيادان اسير از ما پرسيدند؛ براي ما چه كار كرده‌ايد، گفت: «آنها مي‌گويند كه تنها مساله دزدان دريايي سومالي پول است. دزدان دريايي مي‌گويند پول بدهيد آزادتان مي‌كنيم. مساله پول اما اين است كه آنها دلار مي‌خواهند و در ايران نرخ دلار روز به روز زياد مي‌شود و آنها هم قيمت را بالاتر مي‌برند.»

همسر ناخداي لنج سراج همچنين افزود: من به همسرم گفتم از آنها بخواهد قيمت را پايين بياورند اما همسرم گفت كه دزدان دريايي اصلا با ما حرف نمي‌زنند و فقط به ما گوشي تلفن را مي‌دهند تا با شما تماس بگيريم و بخواهيم كه پول بفرستيد و اجازه حرف زدن به ما نمي‌دهند.

صباحي با اشاره به اينكه آخرين رقم درخواستي دزدان دريايي سومالي ٤٠٠ هزار دلار براي هر چهار نفر است، ادامه داد: «پدر بچه‌ها گفت اگر پول باشد حتي اگر كم هم باشد، اينها راضي مي‌شوند و با ما كنار مي‌آيند و آزادمان مي‌كنند اما متاسفانه اصلا پولي در كار نيست و كسي براي پرداخت پول گامي برنمي‌دارد و اين باعث مي‌شود آنها هي رقم را بالاتر ببرند.» او معتقد است كه آن زمان كه مبلغ درخواستي دزدان دريايي ١٥٠ هزار دلار بود، از دست ما كاري برنمي‌آمد و نيامد حالا كه مبلغ را ٤٠٠ هزار دلار كرده‌اند كه ديگر هيچ كاري از دست‌مان برنمي‌آيد.

اگر كسي با آنها صحبت كند ممكن است قبول كنند با مبلغ كمتري آنها را آزاد كنند. او درباره پيگيري مسوولان گفت: «مسوولان مي‌گويند پيگير هستند. گفتند ٤ نفر اول ماه رمضان آزاد شدند و پيگير كار اينها هم هستند و به محض اينكه بتوانند اينها را هم آزاد مي‌كنند اما طول مي‌كشد و مشخص نيست چه زماني آزاد مي‌شوند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.49356s, 18q