سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
کد خبر: 247307

لک ها و خال ها موارد طبیعی هستند که بسیاری از ما روی بدن و صورت خود داریم. اما گاهی برخی از این لک های پوستی و خال ها هشدار دهنده هستند که به در ادامه به آنها می پردازیم.

لک های پوستی عجیب که باید معاینه شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، ممکن است در آینه به بدن خود نگاه کنید و لکه های قرمز، قهوه ای یا صورتی را مشاهده کنید، بهتر است بدانید این لکه ها از کجا امده اند. شاید ذهن شما به سمت بدترین دلیل این لکه ها برود، یعنی سرطان پوست. اما قبل از اینکه وحشت کنید بهتر است علل بروز لکه های جدید روی پوست را بدانید که بسیاری از آنها کاملا بی خطر هستند.

اگر لکه های پوستی جدیدی روی بدن تان ظاهر شده بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و به این ترتیب می توانید علت مشکل را فهمیده و به آرامش برسید. در ادامه به مجموعه ای از لکه ها و علائم پوستی اشاره می کنیم که خیلی نگران کننده نیستند، به علاوه روش تشخیص مقابله با آنها نیز بیان می شوند.


آنژیوم گیلاسی cherry angioma

آنژیوم گیلاسی یا آنژیوم مویرگی cherry angioma شبیه به یک خال قرمز کوچک است و کاملا هم سطح پوست می باشد. این خال در حقیقت مجموعه ای از مویرگ های گشاد شده است.

دکتر نادا البولک Nada Elbuluk، استادیار گروه پوست در مرکز پزشکی NYU Langone می گوید: برخی بیماران مراجعه می کنند و می گویند تعداد این خال های قرمز در بدن آنها زیاد شده است. با بالا رفتن سن تعداد خال های آنژیوم گیلاسی روی بدن شما افزایش پیدا می کند.به علاوه این خال ها در بین اعضای خانواده ارثی هستند.

خبر خوب اینکه آنژیوم گیلاسی کاملا بی خطر است و در صورت تمایل می توانید با فناوری نور شدید پالسی intense pulsed light یا IPL این خال های قرمز را برطرف کنید.


تگ های پوستی Skin tag

تگ های پوستی که زائده های گوشتی نیز نامیده می شوند، زائده های گوشتی رشد کرده ای هستند که اغلب به صورت انبوه ظاهر می شوند و بی خطر می باشند. این زائده های گوشتی می توانند آزاردهنده باشند – به ویژه اگر در بخش هایی قرار داشته باشند که با لباس زیر تماس زیاد دارند.

اصطکاک مداومی که بین این زائده ها و لباس به وجود می آید منجر به تحریک و التهاب آنها می شود، اما اگر این مشکل پوستی آزاردهنده نباشند نیازی به برداشتن و رفع آنها نیست. اما اگر آزاردهنده شده و لازم است رفع شوند به هیچ عنوان خودتان با بریدن یا خراشیدن اقدام به این کار نکنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.


زگیل

اگر تاکنون به زگیل مبتلا شده باشید، می دانید که این زائده های پوستی چقدر سمج هستند. در حقیقت ویروس پاپیلومای انسانی علت بروز زگیل است که بر روی هر بخشی از بدن تاثیر می گذارند.

خبر خوب اینکه زگیل ها خطری ندارند و اگر در بخش هایی از بدن مانند دست ها و صورت بروز کنند بدون درد هستند. اما اگر زگیل در کف پا ظاهر شود با درد همراه خواهد بود و با راه رفتن و دویدن تداخل پیدا می کند.

سعی نکنید زگیل ها را خودتان برطرف کنید چرا که مستعد عفونت هستند. در صورت مشاهده هرگونه زگیل روی بدن خود به پزشک مراجعه کنید. پزشک با تجویز دارو، لیزر درمانی یا فریز کردن و سوزاندن می تواند زگیل ها را درمان کند.


درماتوفیبروما Dermatofibroma

اغلب درماتوفیبروما روی دست ها و پاها ظاهر می شود که به رنگ صورتی یا قهوه ای هستند. این برآمدگی به وسیله بافت اسکار فیبری بروز می کند.بافت اسکار فیبری ممکن است بر اثر واکنش به نیش یک حشره یا موی زیر پوستی ظاهر شود.

دکتر البولک می گوید: برخی بیماران مراجعه می کنند و از درماتوفیبروما شکایت دارند که سال ها روی پوست آنها باقی مانده و برطرف نمی شود. مانند تگ های پوستی و آنژیوم گیلاسی، درماتوفیبروما هم کاملا بی خطر است. اما از آنجایی که این زائده پوستی به خال شبیه است از پزشک می خواهید آن را مورد بررسی قرار دهد چرا که خال ها ممکن است به ملانوم تغییر کنند.


لکه های آفتابی Solar Lentigines
لکه های آفتابی یا لکه های پیری Solar Lentigines را احتمالا با نام لکه های خورشید می شناسید. این لکه ها شبیه به انبوهی از خال ها هستند که در معرض نور خورشید در بخش هایی مانند دست ها، صورت، گردن، قسمت بالای قفسه سینه و پاها بروز می کنند.

به گفته دکتر البولک گرچه لکه های آفتابی نشانگر میزان قرار گرفتن فرد در معرض نور خورشید هستند، اما این لکه ها به سرطان پوست تبدیل نمی شوند.

اما مشکل اینجاست که تشخیص این لکه ها از خال های سرطانی کمی سخت است. به علاوه وجود تعداد زیادی از این لکه ها معاینه پوستی را برای فرد سخت می کند. توصیه می شود که سالانه به متخصص پوست مراجعه کنید و پوست خود را مورد معاینه قرار دهید.


کراتوز سبورئیک Seborrheic Keratosis

به گفته دکتر البولک کراتوز سبورئیک یک زائده پوستی تیره و فلس مانند است که بی خطر بوده و از رشد بی رویه لایه بالایی پوست ظاهر می شود. با نزدیک شدن به دوره میانسالی تعداد این زائده های پوستی بیشتر می شود. پزشک با استفاده از بریدن این زائده ها، مایع نیتروژن یا لیزر به رفع کراتوز سبورئیک کمک می کند.


عفونت تینیا Tinea Infection

تینیا ممکن است شبیه به یک لکه تولد یا تغییر رنگ در پوست باشد، اما این لکه ها در حقیقت نوعی عفونت قارچی هستند، مانند کرم حلقه ای و پای ورزشکاران. تینیا به شکل ها و اندازه های مختلف ظاهر می شود و در صورت عدم درمان پخش شده و بدتر می شود.

خوشبختانه درمان به سادگی و با شستن بخش مبتلا یا مصرف صابون و شامپوی مخصوص انجام می شود.


کارسینوم سلول سنگفرشی یا بازال Squamous Cell Carcinoma


این لکه ها خوب نیستند، اما بسیاری از مردم تشخیص نمی دهند که چند نوع سرطان پوست وجود دارد. کارسینوم سلول سنگفرشی و بازال رایج ترین انواع سرطان پوست هستند؛ بیش از 3 میلیون نفر سالانه به این سرطان تشخیص داده می شوند. برخلاف خال های خوش خیم، خال های مربوط به کارسینوم سلول سنگفرشی اغلب قرمز و فلس مانند هستند یا دارای ظاهری مرواریدی می باشند.

گرچه کارسینوم سلول سنگفرشی به اندازه ملانوم کشنده نیست، اما به هر حال اگر خالی در بدن شما در حال تغییر یا بزرگ شدن یا خونریزی است، حتما به پزشک اطلاع دهید.


ملانوم

ملانوم به اندازه کارسینوم سلول سنگفرشی یا بازال رایج نیست – ملانوم تنها یک درصد از سرطان های پوست را تشکیل می دهد، اما اگر درمان نشود بسیار کشنده خواهد بود.

ویژگی های خال های سرطانی مربوط به ملانوم به این شرح است:

    این خال ها متقارن نیستند
    دارای مرز منظم و مشخصی نیستند
    رنگ یکنواختی ندارند
    از لحاظ اندازه از نخود فرنگی بزرگتر هستند
    به مرور زمان رشد می کنند

به همین دلیل توجه به هر نوع تغییر پوستی اهمیت زیادی دارد. اگر خال مشکوکی روی بدن خود مشاهده کردید، هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha