رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و امور پزشکی گفت: بر هیچکس پوشیده نیست که مجموعه وزارت بهداشت، از شخص وزیر تا مدیران و کارکنان، دغدغه پیگیری و رفع مشکلات بیماران خاص از جمله بیماران کلیوی را دارند.

پیوند کلیه از طریق فامیل اولویت است

سلامت نیوز: رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و امور پزشکی گفت: بر هیچکس پوشیده نیست که مجموعه وزارت بهداشت، از شخص وزیر تا مدیران و کارکنان، دغدغه پیگیری و رفع مشکلات بیماران خاص از جمله بیماران کلیوی را دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، مهدی شادنوش با حضور در جمع اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران اظهار داشت: اعتقاد دکتر هاشمی این است که انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه بهداشت و درمان از اهمیت خاصی برخوردار هستند، بنابراین ما خواهان تعامل و برقراری روابط حسنه با انجمن حمایت از بیماران کلیوی هستیم.

وی افزود: همه مدیران وزارت بهداشت در تمام سطوح، دغدغه حل مشکلات بیماران کلیوی را دارند، اما شاید گاهی غفلت‌هایی شود که در این موارد، انجمن باید بدون واسطه نظرات و مشکلات را به وزارت بهداشت منتقل کند؛ چرا که اگر دیگران ورود کنند احتمال برخی سوءاستفاده‌ها وجود دارد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت و اهمیت فوق‌العاده ایجاد بانک اطلاعاتی پیوند کلیه گفت: اطلاعات وزارت بهداشت باید با آمار و اطلاعاتی که انجمن حمایت از بیماران کلیوی در اختیار دارد یکسان شود تا از این طریق نه‌تنها اختلافات و اشکالات آماری رفع گردد بلکه دسترسی سریع و مطمئن به اطلاعات دقیق و مستند داشته باشیم.

شادنوش ادامه داد: بدون وجود اطلاعات، فعالیت‌ها به نتیجه نمی‌رسد. بنابراین درخواست ما از انجمن حمایت از بیماران کلیوی این است که برای تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی پیوند کلیه با ما همراه شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت حضور سازمان‌های مردم نهاد حوزه بهداشت و درمان در جلسات وزارت بهداشت اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ما حضور این انجمن ها و سازمان ها به عنوان عضو ناظر در فرآیند برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی است و امیدواریم بتوانیم این فرهنگ را در مجموعه وزارت بهداشت نهادینه کنیم.

داریوش آرمان (مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی) نیز در این دیدار گفت: ما همواره در سخت‌ترین شرایط از وزیر محترم بهداشت به خاطر اعتقادی که به خدمات ارزنده ایشان داشته‌ایم، حمایت کرده‌ایم و امروز هم از توجه مجموعه وزارت بهداشت به موضوعات انجمن و مسائل بیماران کلیوی و دیالیزی تشکر می‌کنیم.

وی افزود: یکی از اولویت‌های انجمن در دوره مدیریتی جدید، فرهنگ‌سازی برای پیوند زنده فامیلی است تا اگر کسی نیاز به پیوند کلیه دارد خانواده‌اش پیشقدم شوند.

آرمان تصریح کرد: یکی از اولویت‌های مهم ما اصلاح روند پیوند کلیه از اهداکننده غیرفامیل است و امیدواریم وزارت بهداشت در این موضوع و البته موضوعات و مسائل دیگر حوزه پیوند، ما را در کنار خود ببیند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی با اشاره به اولویت‌های دیگر انجمن ادامه داد: استفاده از ابزارهای گسترده اطلاع‌رسانی برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های کلیوی به طور جدی در دستور کار انجمن است تا بتوانیم با تشویق مردم به انجام آزمایش‌های پزشکی و نیز اصلاح سبک تغذیه، شاهد کاهش آمار ابتلا به بیماری‌های کلیوی در کشور باشیم.

وی تاکید کرد: ما به عنوان بازوی قدرتمند در کنار دولت و وزارت بهداشت هستیم. بنابراین آماده اجرای برنامه‌های مشترک در همه زمینه‌های مربوطه از جمله تهیه بانک اطلاعاتی بیماران پیوند کلیه، پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و کاهش هزینه‌های سنگین نظام سلامت هستیم و تمام امکانات خود را در مسیر این همکاری بسیج می‌کنیم.

گفتنی است؛ انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی کشور با ۴۰ سال سابقه خدمت، بیش از ۱۰۰هزار بیمار دیالیزی و پیوند کلیه را تحت پوشش دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =