رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به وضعیت اقتصادی فعلی کشور و محدودیت‌های ایجاد شده تاکید کرد: مردم از تکنولوژی و داروهای جدید محروم نمی‌شوند بلکه این کالاها تابع پروتکل‌ها و راهنماهای بالینی هستند. تدوین این دستورالعمل‌ها برای کاهش هزینه و استفاده بهینه از منابع است.

مردم از دارو و تکنولوژی‌های جدید محروم نمی‌شوند

سلامت نیوز:رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به وضعیت اقتصادی فعلی کشور و محدودیت‌های ایجاد شده تاکید کرد: مردم از تکنولوژی و داروهای جدید محروم نمی‌شوند بلکه این کالاها تابع پروتکل‌ها و راهنماهای بالینی هستند. تدوین این دستورالعمل‌ها برای کاهش هزینه و استفاده بهینه از منابع است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مسعود ناصری پور در نشست خبری امروز دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به تدوین پروتکل درمانی برای داروهای بیماران سرطانی اظهار کرد: به دلیل وجود تفاوت میان نرخ بازار آزاد با نرخ ارز مصوب برخی مراکز داروی تک نسخه‌ای وارد می‌کردند. به همین دلیل شاهد ورود بی‌رویه داروهایی بودیم که در کمتر کشوری این اتفاق می‌افتاد. با توجه به بحثی که در زمینه کاهش هزینه‌ها مطرح است با کمک انجمن‌های علمی مربوط، راهنماهای بالینی در این زمینه تدوین شده است. برای برخی از اقدامات درمانی نیز محدودیت‌هایی قرار دادیم که مشخص شود این داروها تحت چه شرایطی و به چه صورت تجویز شود. تمام آنها نیز به مراکز درمانی ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: مردم از تکنولوژی و داروهای جدید محروم نمی‌شوند بلکه این کالاها تابع پروتکل‌ها و راهنماهای بالینی هستند. تدوین این دستورالعمل‌ها برای کاهش هزینه و استفاده بهینه از منابع است. ما سعی می‌کنیم از تجویز سلیقه‌ای این کالاها جلوگیری کنیم.

ناصری پور درباره برنامه دانشگاه برای علوم پزشکی ایران پیشگیری از مشکلات دارویی و تجهیزات پزشکی پس از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران توضیح داد و گفت: از جمله اقداماتی که وزیر بهداشت نیز به جدیت آن را دنبال می‌کند تهیه کردن ارز مورد نیاز برای دارو است. تا این لحظه هیچ شرکت وارد کننده دارو و تجهیزات پزشکی مشکل خاصی برای ارز نداشته است. اگرچه ممکن است با مشکلاتی نیز روبرو شویم.

وی با بیان اینکه تا این لحظه کمبود خاصی در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی نداشته‌ایم، گفت: نمی‌گوییم شرایط آسان و به روال گذشته است اما در زمینه تهیه دارو و تجهیزات از شرکت‌ها مشکل خاصی نداشته‌ایم. این اقلام از جمله کالاهایی هستند که ارز مورد نیاز خود را با نرخ مصوب دریافت می‌کنند. در زمینه تهیه دارو و تجهیزات پزشکی با دستور وزیر بهداشت سعی کردیم ذخیره مناسبی را داشته باشیم تا در مواقع بحران مشکلی ایجاد نشود.

ناصری‌پور اضافه کرد: با همراهی ستاد تعرفه استان تهران به‌صورت مرتب رصد تعرفه‌های بخش‌های مختلف را انجام می‌دهیم. افزون بر آن سعی می‌کنیم که مردم برای تهیه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به بیرون از بیمارستان هدایت نشوند. مجموعه مدد به‌صورت متمرکز این خریدها را پیگیری می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به روند رو به بهبود نقدینگی دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهارکرد: با تمهیداتی که از ابتدای سال اندیشیده شد بیمه سلامت ۷۰ درصد تعهدات خود را ابتدای ماه به صورت علی الحساب و تا ۴۵ روز بعد از آن مابقی طلب‌ها را می‌پردازند سازمان تامین اجتماعی نیز تفاهم‌نامه خوبی با وزارت بهداشت داشته است و امیدواریم مشکل خاصی در زمینه پرداخت بدهی‌ها ایجاد نشود.

ناصری‌پور با اشاره به منظم شدن روند بازپرداخت بدهی‌های پرسنل مراکز درمانی دانشگاه ایران تصریح کرد: پرداخت کارانه‌ها تقریبا به‌صورت ماهیانه انجام می‌شود و با توجه به قول سازمان برنامه و بودجه در زمینه بازپرداخت بدهی‌های گذشته بیمه‌ها امیدواریم شاهد بازپرداخت بدهی شرکت‌های دارویی نیز باشیم چون فقط تامین ارز برای این شرکت‌ها مهم نیست بلکه تامین نقدینگی نیز اهمیت زیادی دارد. در عین حال بدهی شرکت‌های دارویی نیز به صورت متمرکز در حال بازپرداخت است. این موضوع سبب شده است چرخش نقدینگی در این شرکت‌ها به وجود آید.

ناصری پور ادامه داد: ممکن است کمبودهایی به‌صورت مقطعی وجود داشته باشد. با توجه به مشکلاتی که در زمینه تخصیص اعتبارات وجود داشت و با توجه به نظارتی که باید روی آن صورت گیرد انجام روندهای اداری ممکن است باعث تاخیر در کار شود. ما سعی می‌کنیم با کمک معاونت غذا و دارو کانال‌های دیگری به جز نمایندگی شرکت‌های دارویی ایجاد کنیم که اگر دارو یا تجهیزاتی با کمبود روبرو شد با کمک آن مشکل حل شود.

ناصری پور در ادامه با اشاره به محدودیت بودجه‌ای بیمه سلامت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال جاری اظهار کرد: محدودیت‌های بیمه سلامت برای تمام دانشگاه‌ها سقفی تعیین کرده که ۱۰ درصد کمتر از سال گذشته است. با وجود این ما به تمام مراکز خود اعلام کرده‌ایم که نسبت به سال گذشته هیچ کاهش خدماتی نداشته باشند. در عین حال برای انجام خدمات سلامت اولویت‌بندی در نظر گرفته و برای هر کدام شرایط خاصی ایجاد شده است.

وی افزود: از ابتدای فعالیت خود نظام پرداخت عملکردی را برای پرسنل مد نظر قرار دادیم که این روند از سال جاری آغاز شده است. در این نظام، دریافتی پرسنل بر اساس عملکرد صورت می‌گیرد. ۶۰ تا ۶۵ درصد دریافتی به میزان عملکرد و ۳۰ تا ۳۵ درصد آن به کیفیت ارائه خدمت مربوط می‌شود. یعنی ما میزان رضایتمندی بیماران را ارزیابی می‌کنیم که این موضوع در میزان دریافتی پرسنل تاثیرگذار است.

روند رو به رشد فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه ایران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه با اشاره به روند رو به رشد پژوهش‌های کاربردی در این دانشگاه اظهار کرد: ما در این زمینه محدودیت‌هایی نیز داریم. دانشکده داروسازی ما حدود دو سال است که آغاز به کار کرده و دانشکده دندانپزشکی نیز به تازگی مجوز گرفته که این موضوع کمی در رتبه بندی پژوهشی تاثیرگذار است. در عین حال در طول چند سال گذشته نسبت رشد خوبی داشتیم. امیدوارم در سال‌های آینده وقفه‌ای که به دلیل ادغام با دانشگاه تهران ایجاد شده بود، جبران شود و به جایگاه پیش از آن برگردد.

ناصری پوراضافه کرد: در بهترین حالت نیم درصد تولید ناخالص داخلی به پژوهش اختصاص پیدا می‌کند. قرار بود تا سال ۱۴۰۰ به رتبه اول منطقه از نظر پژوهش دست پیدا کنیم اما این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ به این جایگاه رسید. با وجود اینکه بودجه کمی دریافت کردیم اما می‌توان ادعا کرد که فعالیت‌های پژوهشی ما کارآمدتر بوده است اما از نظر کیفی کمی با شاخص‌های استاندارد فاصله داریم و امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ از نظر کیفی قدم‌های موثری برداریم.

وی تاکید کرد: ما چاره‌ای به جز حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل سوم، نوآوری و ایجاد تکنولوژی نداریم. زیرساخت‌های آن در حال ایجاد است و معاونت تحقیقات و فناوری نیز معیارهای ارزیابی را بر همین مبنا تغییر داده است. اگر به شعار اقتصاد بدون نفت اعتقاد داریم یکی از مهمترین راهکارهای تحقق آن توجه به نقش بی بدیل دانشگاه‌ها در زمینه کارآفرینی و خلق ثروت است.

پیگیری جدی تخلفات تعرفه‌ای در استان تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه تعرفه‌های درمانی به نسبت تورم جامعه بسیار اندک بوده است، اظهار کرد: از ابتدای دولت دوازدهم وزیر بهداشت مسئولیت نظارت بر تعرفه‌ها را به صورت جدی به دانشگاه‌های علوم پزشکی محول کرد. ما با توجه به شکایاتی که دریافت می‌کنیم نظارت‌های مکرری از مراکز خصوصی، دولتی و خیریه‌ها انجام می‌دهیم. کمیته تعزیرات نیز همکاری خوبی با ما دارد.

وی ادامه داد: آمار تخلفات تعرفه‌ای به جز یکی دو ماه اخیر روند رشد زیادی نداشته است. ما نیز به همان نسبت فعالیت کارشناسان خود را افزایش داده‌ایم. ۲۰ درصد هزینه‌هایی که مردم در حوزه سلامت پرداخت می‌کنند بابت هزینه‌های دندانپزشکی است. ستاد نظارت بر تعرفه به این قضیه نیز ورود جدی پیدا کرده و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم نظارت بهتری در زمینه خدمات دندانپزشکی داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه درباره مهمترین اقدامی که می‌توان در شرایط اقتصادی فعلی در حوزه سلامت انجام داد، گفت: در این شرایط همه بازارها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. ما هم تلاش می‌کنیم حوزه سلامت را از این تنش‌ها دور نگه داریم. سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌ها، گروه‌های مختلف دانشجویی و خیریه می‌توانند به بیماران مستمند خدمات خوبی ارائه دهند و مددکاری‌ها نیز سعی می‌کنند بیشترین همکاری را با بیماران بی بضاعت داشته باشند.

مراودات علمی مانند گذشته ادامه دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره وضعیت تعاملات علمی همچنین امکان ورود و خروج دانشمندان ایرانی و خارجی توضیح داد و گفت: مراودات علمی مانند گذشته انجام می‌شود. اگر مشکلاتی در زمینه رفت و آمد اعضای هیات علمی وجود داشته باشد، در قبال آن سعی می‌کنیم که ورود دانشمندان خارجی را به ایران تسهیل کنیم. ما با فرستادن دانشمندان خود به خارج از کشور و دعوت از دانشمندان خارجی به ایران توانسته‌ایم دیدگاه‌های آنان را تغییر دهیم. جامعه علمی توانسته به عنوان یکی از موفق‌ترین زمینه‌ها برای بی نیاز کردن مردم به خارج از کشور عمل کند. ما امروز میزبان ارائه خدمات هستیم و برای توریسم درمانی برنامه‌ریزی می‌کنیم.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =