چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
کد خبر: 253445

محققان چینی به روشی دست یافتند که بافت مرده دندان با استفاده از سلول های بنیادی بیمار مجددا رشد می کند. این روش در ترمیم آسیب های ریشه کاملا ایمن و موثر است.

رشد مجدد بافت دندان از سلول های بنیادی

سلامت نیوز: محققان چینی به روشی دست یافتند که بافت مرده دندان با استفاده از سلول های بنیادی بیمار مجددا رشد می کند. این روش در ترمیم آسیب های ریشه کاملا ایمن و موثر است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، فعالیت و شیطنت های کودکان معمولا منجر به زمین خوردن آنان می شود و آسیب و ضربه به دندان ها بسیار شایع است. مشکل زمانی است که آسیب شدیدی به دندان های دایمی نابالغ وارد شود. این حالت می تواند مانع از خون رسانی به ریشه شود. در این حالت دندان به اصطلاح می میرد.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس،در حال حاضر روش هایی برای نجات ریشه وجود دارد که در بهترین حالت قادر به جایگزینی بافت آسیب دیده نیست یا باعث رشد غیر طبیعی ریشه می شود.


محققان چینی برای حل این مشکل از سلول های بنیادی دندان بیمار کمک گرفته اند. در این روش حساسیت دندان کاملا باز می گردد و دما را احساس می کند. پیگیری دندان هایی که به این روش ترمیم می شوند طی سال ها نشان داده که این روش بسیار ایمن و موثر است. سلول های بنیادی دندان که در این روش مورد بررسی قرار گرفته اند،‌ hDPSC نام دارد.


محققان امیدوارند این روش به یک درمان معمولی بالینی تبدیل شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =