شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۹
کد خبر: 25482

چربی‌ها و روغن‌ها از مهم‌ترین اجزای غذای انسان به شمار می‌روند. چربی‌ها در تمام سلول‌ها و بافت‌های بدن وجود دارند. روغن‌ها و چربی‌ها به عنوان ماده مغزی تامین كننده انرژی بوده و یك گرم چربی یا روغن حاوی 9 كیلوكالری انرژی تولید می‌كند.

سلامت نیوز :چربی‌ها و روغن‌ها از مهم‌ترین اجزای غذای انسان به شمار می‌روند. چربی‌ها در تمام سلول‌ها و بافت‌های بدن وجود دارند. روغن‌ها و چربی‌ها به عنوان ماده مغزی تامین كننده انرژی بوده و یك گرم چربی یا روغن حاوی 9 كیلوكالری انرژی تولید می‌كند. روغن‌های گیاهی منبع خوبی از ویتامین E و پیش ساز ویتامین A هستند كه به عنوان تركیبات آنتی اكسیدانی طبیعی شناخته شده‌اند. چربی‌های حیوانی و روغن‌ ماهی نیز منبع ویتامین D هستند. چربی‌ها منبع اسیدهای چرب ضروری‌اند كه بدن به طور طبیعی قادر به تولید آنها نیست.

به گزارش ایسنا، باید توجه داشته باشیم چربی‌ها با تمام مزایایی كه در بالا برای آنها بیان شده، مضراتی نیز دارند. در نتیجه باید در مصرف چربی‌ها و روغن‌ها نهایت احتیاط را داشته باشیم.

مصرف بیش از حد نیاز چربی‌ها سبب افزایش كلسترول، اضافه وزن و چاقی، افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی - عروقی، برخی سرطان‌ها و ... می‌شود. به همین دلیل برای حفظ و ارتقای سلامت تغذیه‌ای، لازم است اصول كلی و اولیه را در مورد روغن‌ها، ‌نحوه مصرف و نگهداری آنها دانست.

/سوال‌های رایج در مورد روغن‌ها و چربی‌ها/

 مقدار مصرف روزانه مجاز روغن و چربی چقدر است؟

توصیه می‌شود روغن‌ها و چربی‌ها حداقل 15 درصد و حداكثر30 درصد از نیاز انرژی روزانه هر فرد را تامین كنند. مقدار مصرف چربی و روغن برای یك فرد سالم و بالغ حدود 70 گرم در روز پیشنهاد می‌شود كه شامل چربی مرئی (روغن مایع و جامد) و چربی نامرئی (چربی گوشت، شیر، تخم مرغ، مغزها و ...) است.

 چه نوع روغن و چربی برای بدن كمتر زیان آور است؟

علت زیان آور بودن روغن‌ها و چربی‌ها وجود اسیدهای چرب ترانس و اشباع در آن‌ها است. این دو ماده عامل ایجاد بیماری‌های مرتبط با چربی و روغن است. بنابراین لازم است روغنی انتخاب كنیم كه میزان اسیدهای چرب ترانس و اشباع آن كمتر باشد. روغن‌های مایع در مقایسه با روغن‌های جامد مضرات كمتری دارند در نتیجه لازم است از روغن مایع مصرف كنیم.


 چه نوع روغنی برای پخت غذا مناسب است؟

انواع روغن‌های خوراكی مایع برای پخت غذا مناسب هستند. در روغن‌های مایع نیز بعضی بر دیگری ارجح است. اولویت استفاده از روغن‌های مایع در پخت غذا (و نه سرخ كردن آن) عبارت است از روغن زیتون، كنجد، كانولا، ذرت، آفتابگردان و سویا.


 برای سرخ كردن مواد غذایی از چه روغن‌هایی می‌توان استفاده كرد؟

برای سرخ كردن مواد غذایی لازم است از روغن مایع مخصوص سرخ كردنی استفاده كنیم. اگر روغن مایع مخصوص سرخ كردنی در دسترس نبود می‌توان از روغن نیمه جامد خوراكی استفاده كرد به شرط آن كه حرارت اجاق كم باشد و و زمان سرخ كردن كوتاه باشد. روغن نیمه جامد خوراكی مقاومت بالاتری نسبت به اكسیداسیون داشته و نقطه دود بالاتری دارد.

 هنگام خرید روغن به چه نكاتی باید توجه كرد؟

برچسب روی بسته روغن را به دقت بخوانید: بر روی برچسب باید نام و نوع فرآورده‌، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، نشان استاندارد، نام كارخانه، شرایط نگهداری و مصرف، تاریخ تولید و انقضاء، مشخصات تغذیه‌ای (مقدار چربی كل، كلسترول، اسیدهای چرب اشباع، اسیدهای چرب ترانس)، درج شده باشد.


- به نوع ظرف و بسته بندی روغن‌ها توجه كنید: ظرف نگهداری روغن باید سالم و غیرقابل نفوذ به نور، حرارت و هوا باشد. روغن مایع نباید در ظروف شفاف نگهداری شود.

دقت كنید ظرف روغن و حجم آن كم باشد. اگر روغن‌های بزرگ و چند لیتری بخرید مجبور می‌شوید بیشتر مصرف كنید!

 هنگام مصرف روغن به چه نكاتی باید توجه كرد؟

به رنگ و بوی روغن توجه كنید: روغن‌های مایع باید شفاف باشند. بوی تند روغن می‌تواند نشانه گذشت زمانی طولانی از تولید، كامل نبودن فرآیند تصفیه و یا فساد ناشی از آلودگی باشد. به طور كلی هرگونه بوی بد در روغن نامطلوب است و فساد محسوب می‌شود. مواظب باشید روغن را در مكان خشك، خنك و به دور از نور نگهداری كنید. در موارد پخت معمولی از روغن مایع و در هنگام سرخ كردن حتما از روغن مخصوص سرخ كردنی استفاده كنید.


به هنگام استفاده از روغن‌های سرخ كردنی سعی كنید روغن دود نكند و تیره رنگ نشود. در صورتی می‌توان از روغن چند بار برای سرخ كردن استفاده كرد كه بو، طعم و رنگ آن تغییر نكرده و كف و دود در آن ایجاد نشده باشد. اگر روغن را بعد از مصرف سرد كرده، از صافی عبور داده و در یخچال یا جای خشك، خنك و تاریك نگهداری كنید، می‌توانید 3 تا 4 بار دیگر نیز از آن برای سرخ كردن استفاده كنید.

 میزان اسید چرب ترانس و اشباع روغن‌ها باید در چه حدی باشد؟

با توجه به این كه این دو اسید چرب برای بدن مضر هستند، هرچه مقدار آنها در روغن كمتر باشد آن روغن برای سلامتی بهتر و مناسب تر است. در واقع كم ترانس بودن روغن‌ها یك مزیت است. اكنون در استاندارد روغن میزان اسید چرب اشباع 30 و اسید چرب ترانس 10 است. اگر روغنی وجود داشته باشد كه میزان این دو اسید چرب در آن كمتر از مقدارهای گفته شده باشد به شرط دارا بودن سایر ویژگی‌ها، آن روغن برای مصرف ارجح است.

 آیا می‌توان به طور نامحدود از روغن‌های مایع استفاده كرد؟

خیر، با توجه به این كه انرژی یك گرم روغن مایع مانند روغن جامد بوده، پس مصرف روغن‌های مایع حتی آن‌هایی كه خواص مفید هم دارند مانند روغن زیتون باید در حد توصیه شده و نه بیشتر باشد.

 آیا استفاده از كره به جای روغن نباتی مناسب است؟

با توجه به خصوصیات كره از جمله عدم مقاومت در حرارت‌های بالا نمی‌توان آن را جایگزین روغن نباتی كرد. در مواردی كه فرد سالم بوده و یا در كودكان می‌توان از كره برای صبحانه استفاده كرد.

 آیا می‌توان از روغن زیتون و روغن هسته انگور جهت سرخ كردن مواد غذایی استفاده كرد؟

خیر، به دلیل پایین بودن مقاومت روغن هسته انگور در برابر اكسیداسیون، این روغن برای سرخ كردن مناسب نیست. از روغن زیتون تصفیه شده می‌توان برای سرخ كردن استفاده كرد به شرط آن كه حرارت كم و زمان سرخ كردن كوتاه باشد.


 آیا روغن‌های مایع همان گونه كه به سطح اجاق گاز می‌چسبند در بدن ما و دیواره رگ‌ها نیز رسوب می‌كنند؟

علت چسبندگی زیاد روغن مایع بر سطح اجاق گاز و ظروف ایجاد تركیبات پلیمری در حرارت بالا و مجاورت با اكسیژن هوا است كه چنین شرایطی در بدن نیست و شانس ایجاد رسوب پلیمری در رگ‌ها با روغن مایع وجود ندارد. روغن جامد و نیمه جامد به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع در دیواره رگ‌ها بیشتر رسوب می‌كنند.

 آیا میزان جذب روغن‌ها در غذا یكسان است؟

در دمای محیط روغن مایع اضافی از بافت غذا خارج می‌شود اما روغن جامد یا نیمه جامد در بافت غذا بسته شده و باقی می‌ماند. بنابراین احتمال جذب روغن مایع در غذا كمتر خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =