تعطيلي داروخانه‌ها راه خوبي براي جلوگيري از قاچاق دارو نيست

۱۳۸۶/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2555
تعطيلي داروخانه‌ها راه خوبي براي جلوگيري از قاچاق دارو نيست
دكتر واقفي، دبير انجمن علمي داروسازان كشور بهباشگاه خبرنگاران گفت: تعطيلي داروخانه‌ها به خاطر داشتن و توزيع  داروهاي تقلبي نمي‌تواند راه كار مناسبي براي حل معضل داروهاي قاچاق در كشور باشد چون اين معضل بايد به صورت ريشه‌اي و با كنترل شديد در مرزهاي كشور انجام شود.
وي افزود: تعدادي از داروخانه‌هايي كه به علت داشتن داروهاي تقلبي تعطيل شدند، تعطيليشان منتفي شد اما اين داروخانه‌ها تعهد دادند كه اين اتفاق ديگر نيفتد.
وي تصريح كرد: نكته مهم اين است كه داروخانه‌ها نبايد دارويي را خارج از فهرست دارويي رسمي كشور و از منابع غيرمجاز كه به طور عمده دستفروشان هستند تهيه كنند.
همچنين دكتر آذرنوش، عضو هيئت علمي انجمن داروسازان در ادامه به خبرنگار ما گفت: در رابطه با نظارت وزارت بهداشت و درمان در مورد داروهايي كه وارد داروخانه‌ها مي‌شوند، تنها بر مراكز شناخته شده توزيع دارو نظارت مستقيم دارد كه بر اين اساس داروهاي اين مراكز را به لحاظ كيفيت و تقلبي بودن مورد نظارت قرار مي‌دهد.
وي بيان كرد: جلوگيري از ورود داروهاي قاچاق به كشور را بايد وزارت بازرگاني انجام دهد و در اين مورد بايد هماهنگي‌هاي لازم را با وزارت بهداشت و درمان انجام دهند. داروسازان در داروخانه‌ها هم بايد دارو را فقط از شبكه رسمي كشور وارد و از ورود دارو از شبكه‌هاي غير رسمي كه همان قاچاق داروست خودداري كنند.
وي يادآور شد: وزارتخانه‌هاي بهداشت، بازرگاني و ستاد مبارزه با قاچاق ارز و كالا، بايد هماهنگي لازم را با يكديگر داشته باشند و تنها تعطيلي داروخانه‌ها روش نامناسبي است چون داروخانه‌ها مورد اعتماد مردم هستند و مردم مشكلات درماني و دارويي خود را به وسيله ارتباط با داروخانه‌ها مطرح مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.44156s, 19q