کوتاه و خواندنی امروز 6دی ماه 1385

۱۳۸۵/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 257
کوتاه و خواندنی امروز 6دی ماه 1385

ايدز و ختنه مردان

به گزارش ايسنا، بررسي‌هاي علمي يك مركز پژوهشي در افريقاي جنوبي نشان داده است كه ختنه كردن مردان خطر ابتلاي آنان به ايدز را تا 60 درصد كاهش مي‌دهد. اين يافته مي‌تواند در مبارزة جهاني با شيوع ايدز بسيار مؤثر باشد. پس از انتشار نتايج اين گزارش، پنج كشور جنوب افريقا كه بيشترين قربانيان ايدز را در جهان دارند بر آن شدند كه ختنه را در ميان جمعيت مردان خود رواج دهند.
براساس تازه‌ترين گزارش سازمان ملل متحد در زمينة مبارزه با ايدز، قارة افريقا همچنان كانون اصلي شيوع ايدز در جهان به‌شمار مي‌رود. ميزان آلودگي زنان جوان افريقايي به‌مراتب بيشتر از مردان جوان است. در سراسر جهان، حداقل نيمي از افرادي كه هر روز به اين بيماري مبتلا مي‌شوند زن‌اند و در ميان افراد كمتر از 24 سال، دختران و زنان جوان نزديك به دوسوم افراد حامل ويروس را تشكيل مي‌دهند. در ميان زنان، رابطة جنسي شايع‌ترين عامل آلودگي به ويروس ايدز است. نكتة قابل تأمل در آمارها اين است كه احتمال انتقال ويروس از مرد به زن 20 برابر بيشتر از احتمال انتقال آن از زن به مرد است.

پسرها سخت‌تر به دنيا مي‌آيند

زايمان نوزاد پسر به‌مراتب دشوارتر از زايمان نوزاد دختر است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، در حين تولد نوزادان پسر، در مقايسه با نوزادان دختر، به دخالت بيشتر پزشكان، استفاده از انبرك براي بيرون كشيدن نوزاد، استفاده از داروهاي ضددرد و حتي عمل سزارين نياز است.
به اعتقاد متخصصان زنان و زايمان، اندازة بزرگ‌تر سر پسرها حين تولد مهم‌ترين دليل دشواري زايمان آنهاست. اما عوامل ديگري نظير موقعيت جنين در رحم مادر نيز بي‌تأثير نيست.

داروهاي محرك تخمك‌گذاري و چندقلوزايي

مصرف داروهاي محرك تخمك‌گذاري در افرادي كه به مشكل ناباروري دچارند باعث افزايش احتمال بارداري‌هاي چندقلويي در دو دهة اخير شده است. اين داروها با تحريك تخمدان براي به‌دست آمدن چند تخمك به‌طور همزمان، شانس باروري را افزايش مي‌دهند. چنين روندي با افزايش احتمال چندقلوزايي نيز همراه است.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، در شرايط طبيعي، احتمال وقوع دوقلوزايي چندان زياد نيست و در حدود يك مورد از هر 94 بارداري را شامل مي‌شود. اما به اعتقاد دكتر پروين طهوري‌فر، متخصص زنان و زايمان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي قزوين، اين احتمال به دنبال مصرف داروهاي تحريك تخمك‌گذاري به حدود 20 تا 25 درصد مي‌رسد.
گاه علت دوقلوزايي آزاد شدن همزمان دو تخمك و لقاح اين تخمك‌ها با دو اسپرم است. در نتيجه، دو بارداري با تخمك‌ها و اسپرم‌هاي متفاوت و دو جنين با ژنتيك متفاوت خواهيم داشت. اما اگر در يك چرخة قاعدگي يك تخمك آزاد شود و با يك اسپرم لقاح پيدا كند و، پس از تقسيمات سلولي، دو قسمت مجزا يعني دو جنين ابتدايي با ژنتيك واحد را به‌وجود آورد، دوقلوهايي همسان با ژنتيك مشابه خواهيم داشت.
سونوگرافي يكي از مناسب‌ترين راه‌هاي تشخيص بارداري چندقلويي است. اگر سابقة دوقلوزايي در خانوادة پدر يا مادر وجود داشته باشد، شكم مادر بيش از اندازه بزرگ شود يا مادر پيش از بارداري از داروهاي تحريك تخمك‌گذاري استفاده كرده باشد، بايد از نظر بارداري دوقلويي يا چندقلويي بررسي شود.
احتمال وقوع عوارض بارداري در بارداري‌هاي چندقلويي بيشتر از تك‌قلويي است. مسموميت بارداري، سقط، اختلالات مادرزادي، زايمان زودرس، وزن كم جنين در هنگام تولد و انتقال نامناسب خون از يك جنين به جنين ديگر ازجمله عوارض احتمالي هستند.
دكتر طهوري‌فر خاطرنشان مي‌كند كه، با توجه به پيشرفت علم تغذيه و وجود داروهاي مناسب براي جلوگيري از زايمان زودرس و عوارض مربوط به آن، همچنين پيشرفت تكنولوژي در تشخيص زودرس عوارض و اختلالات ناشي از بارداري چندقلويي، درحال‌حاضر اين نوع بارداري خطر چنداني ندارد.

اختلالات رواني در كودكان

چهار تا هفت درصد كودكان دبستاني به‌نوعي از اختلالات رواني مبتلا هستند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، واحد علوم پزشكي ايران، اين آمار را دكتر بهروز جليلي، فوق‌تخصص روانپزشكي اطفال، اعلام كرده است. بيش‌فعالي يكي از شايع‌ترين اختلالات روانپزشكي اطفال است و در حدود يك تا چهار درصد كودكان به آن مبتلا هستند. كودكان بيش‌فعال، در مقايسه با همسالان خود، بي‌دقت و كم‌توجه مي‌شوند و اغلب افت تحصيلي دارند.
افسردگي و اختلالات خُلقي نيز از ديگر مشكلات رواني شايع در ميان كودكان است. عقب‌افتادگي‌هاي تحصيلي، مشكلات اجتماعي و گاه اعتياد به مواد مخدر از پيامدهاي ابتلا به اختلالات رواني در دوران كودكي است.
ناهنجاري‌هاي رواني اطفال بيشتر در سال‌هاي اول تا سوم دبستان تشخيص داده مي‌شود، حال آنكه اين اختلالات اغلب در سنين يك تا سه‌سالگي در كودكان بروز مي‌يابد.
به گفتة دكتر جليلي، والدين و مربيان با سرزنش كردن كودكان تكامل رواني آنها را مختل مي‌كنند و احتمال بروز اختلالات رواني را افزايش مي‌دهند. آنان بايد در جست‌وجوي يافتن نقاط قوت و مثبت كودكان باشند و در اين زمينه از مشاوران بهداشت روان كودك كمك بخواهند.

عشق رنگ مي‌بازد!

شايعات واقعيت دارد و با گذشت زمان از شدت عشق عشاق به يكديگر كاسته مي‌شود!
به گزارش سايت خبري بي‌بي‌سي، محققان دانشگاه پاويا در ايتاليا مدت زمان دوام احساسات عاشقانه را كمتر از يك سال عنوان كرده‌اند. اين محققان، با بررسي ميزان ترشح پروتئين‌هاي مغزي مؤثر در بروز احساسات عاشقانه در جريان خون 116 زوج 18 تا 31 ساله، دريافته‌اند كه اين ميزان در زوج‌هايي كه روابط عاشقانة خود را به‌تازگي شروع كرده‌اند بيشتر از كساني است كه مدت‌ها از شروع رابطه‌شان مي‌گذرد. دانشمندان معتقدند كه سازوكارهاي بيوشيميايي پيچيده‌اي در تغيير رفتارهاي عاشقانه در طول زمان دخالت دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.20881s, 18q