اولین گام برای حفط قدرت باروری

۱۳۹۷/۰۸/۱۰ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 257175
اولین گام برای حفط قدرت باروری

سلامت نیوز: عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: امروزه به اثبات رسیده است که عواملی چون تغذیه نامناسب، چاقی، مصرف دخانیات و افزایش سطح استرس روی قدرت باروری تاثیر منفی می گذارند بنابراین نخستین گام برای حفظ قدرت باروری،حرکت در جهت تغییر و بهبود سبک زندگی است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، دکتر سمیه کاظم نژاد اظهار داشت: روش های حفظ باروری در 2 سطح قابل بررسی هستند، نخست سطح عام است که به اقداماتی همچون توجه به سبک زندگی برمی گردد، اقداماتی که عموم مردم جهت حفظ باروری باید انجام دهند.


وی افزود: گام بعدی حفظ باروری در افرادی است که در اثر بیماری یا افزایش سن ممکن است قدرت باروری آن ها کاهش یابد که دربرگیرنده یک سری تکنیک های انجمادی است که از تکنیک انجماد گامت تا انجماد بافت تولید مثلی بسته به اینکه زن یا مرد، متاهل یا مجرد، بالغ یا نابالغ باشند، متفاوت است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا در خصوص استفاده از تکنیک های انجمادی برای زنان، گفت: نخستین گام جهت استفاده از تکنیک های انجمادی برای حفظ باروری، انجماد تخمک در سنین جوانی است که سبب می شود تا زنان در آینده بتوانند از تخمک های جوانتر جهت باروری استفاده کنند. یکی دیگر از تکنیک ها نیز انجماد جنین است یعنی با استفاده از روش های تحریک تخمک گذاری، تخمک ها گرفته می شود و لقاح اسپرم به داخل تخمک انجام شده و جنین هایی که در آزمایشگاه تشکیل می شوند، منجمد شده و برای زوجین مورد استفاده قرار می گیرد تا حفظ باروری انجام شود که البته در صورتی که خانم متاهل باشد، ترجیح ما به جای انجماد تخمک، انجماد جنین است تا در آینده بتوانند پاسخ بهتری دریافت کنند.
کاظم نژاد در تشریح چگونگی انجماد تخمک، جنین و بافت تخمدان به منظور حفظ باروری عنوان کرد: پس از انجام سونوگرافی، آزمایشات هورمونی لازم و دیگر فاکتورهای مورد نیاز، در صورتی که با نظر متخصصین زنان این افراد شرایط لازم را برای انجماد تخمک داشتند، بر اساس پروتکل موجود مدتی از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده کرده، پس از آن در اتاق عمل و با عمل پانکچر از آن ها فولیکول گرفته می شود و در آزمایشگاه جنین شناسی تخمک ها از نظر بلوغ و کیفیت مورد بررسی قرار می گیرند.
این جنین شناس خاطرنشان کرد: به طور متوسط حدود 10 سال زمان برای نگهداری جنین و تخمک در حالت انجماد پیشنهاد می شود که ممکن است بسته به قوانین و پروتکل های هر مرکز درمانی کمی متفاوت باشد.
کاظم نژاد با اشاره به این آمار که در حدود 5 هزار کودک از تخمک منجمد شده و حدود 300 هزار کودک به طور میانگین از جنین منجمد تولید شده اند، تاکید کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته هیچگونه نقص ژنتیکی و کروموزومی در بچه های متولد شده از جنین های منجمد شده نسبت به جنین های تازه، مشاهده و گزارش نشده است.

** سن مهمترین فاکتور حفظ باروری زنان است
یک عضو دیگر هیات علمی پژوهشگاه و تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در خصوص حفظ باروری با توضیح در این باره که قدرت باروری در زنان محدود است، سن را یکی از فاکتورهای بسیار مهم دانست و در خصوص مهم ترین گروه هایی که می شود برای آنها حفظ باروری را پیشنهاد داد، تشریح کرد: از سنین 35 تا 38 سال قدرت باروری به تدریج کاهش می یابد و در حدود چهل سالگی نه تنها توانایی باروری کم می شود بلکه احتمال سقط و تولد نوزادانی با مشکلات کروموزومی افزایش می یابد.
به گفته دکتر افسانه محمدزاده، بنابراین توصیه ما به زنانی که ازدواج نکرده اند یا بنا بر دلایل شغلی، شخصی و تحصیلی فعلا تصمیمی برای بچه دار شدن ندارند این است که بحث حفظ باروری را جدی بگیرند و حتما قبل از 38 سالگی در خصوص زمان بارداری و مادر شدن خود به صورت جدی فکر کنند و اگر این زمان به بعد 38 سالگی موکول شود بهتر است هرچه سریعتر برای فریز تخمک و حفظ باروری خود اقدام کنند.
وی افزود: گروهی از زنان نیز هستند که مبتلا به برخی بیماری هایی همچون سرطان بوده و نوع درمان آن ها همچون شیمی درمانی و رادیوتراپی می تواند سبب کاهش قدرت باروری تخمدان ها شود و تخریب تخمک ها را به دنبال داشته باشد. همچنین توصیه ما به زنانی که سابقه فامیلی یائسگی زودرس را در خواهر یا مادرشان دارند این است که به شدت به فکر حفظ باروری باشند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا تصریح کرد: دسته دیگری از زنان هستند که قرار است در ناحیه تخمدان آن ها اعمال جراحی انجام شود به ویژه زنانی که مبتلا به آندومتریوز هستند. بنابراین پیشنهاد ما به جراحان و بیماران مبتلا به آندومتریوز این هست که قبل از انجام عمل جراحی حتما به فکر انجماد تخمک ها و حفظ باروری باشند.


این فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری ضمن اشاره به اهمیت بلوغ بیمار جهت دریافت خدمات حفظ باروری، گفت: ما تنها در خانم های بالغ است که می توانیم تحریک تخمک گذاری، انجماد تخمک و انجماد جنین را انجام دهیم، بنابراین در بیمارانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند و به خاطر مشکلاتی چون ابتلا به سرطان نیازمند حفظ باروری هستند، با توجه به حال عمومی وی و با انجام عمل جراحی، بافت تخمدان منجمد می شود .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36224s, 19q