بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهند که باید هرگونه لباس و پوشاک را پیش از استفاده با مواد شوینده مناسب شست تا از خطر ابتلا به انواع ناراحتی و مشکلات پوستی جلوگیری کرد.

لباس‌های نو را پیش از استفاده بشویید

سلامت نیوز: بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهند که باید هرگونه لباس و پوشاک را پیش از استفاده با مواد شوینده مناسب شست تا از خطر ابتلا به انواع ناراحتی و مشکلات پوستی جلوگیری کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، آیا تاکنون فکر کرده‌اید باید که هر لباس یا پوشاکی که می‌خرید را پیش از استفاده، بشویید؟ حتی اگر آن را از شیک‌ترین، بهترین و تمیزترین فروشگاه خریداری کرده باشید که دلیل آن را می‌توان ناشی از نحوه و نوع نگهداری و توزیع لباس و پوشاک دانست.

ازآن‌جهت که معمولاً لباس‌ها در مناطقی بسیار دورتر از محل فروش تولید می‌شوند و در مرحله نگهداری و انتقال طولانی قرار خواهند داشت؛ به همین جهت برای جلوگیری از هرگونه آسیب به‌ویژه خطر خوردگی توسط حشرات و پیشگیری از کپک‌زدگی از مواد شیمیایی همچون فرمالدئید (formaldehyde) یا همان متانال استفاده می‌شود. این فرآورده‌های شیمیایی و باکتری‌هایی که سطح پوشاک نو را می‌پوشانند، می‌توانند برای افرادی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند و یا از حساسیت‌های مختلف پوستی رنج می‌برند، مضر باشد. علاوه بر آن، این مواد می‌تواند برای نوزادان و کودکان که سیستم بدنشان هنوز برای باکتری‌های مختلف ایمن نشده‌اند، خطرناک باشد.

پس از مرحله تولید پوشاک در مرحله نگهداری باید موادی شیمیایی به کاربرد تا لباس‌ها و پوشاک از آسیب حشرات مختلف در امان بماند. مری مارلون لورت (Mary Marlowe Leverette) از متخصصین شست‌وشو و نگهداری لباس در این رابطه چنین توضیح می‌دهد: «بیشتر لباس‌های ایالات‌متحده آمریکا در کشورهای دیگر تولید می‌شوند و در مرحله نگهداری و انتقال طولانی قرار خواهند داشت به همین جهت برای جلوگیری از هرگونه آسیب به‌ویژه خطر خوردگی توسط حشرات و پیشگیری از کپک‌زدگی از مواد شیمیایی همچون فرمالدئید (formaldehyde) یا همان متانال استفاده می‌شود. این فرآورده‌های شیمیایی و باکتری‌هایی که سطح پوشاک نو را می‌پوشانند، می‌توانند برای افرادی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند و یا از حساسیت‌های مختلف پوستی رنج می‌برند، مضر باشد. علاوه بر آن، این مواد می‌تواند برای نوزادان و کودکان که سیستم بدنشان هنوز برای باکتری‌های مختلف ایمن نشده‌اند، خطرناک باشد.»

مارلون لورت در توضیحاتش تأکید کرد که این مواد شیمیایی به‌ویژه برای افرادی که مبتلابه اگزما ازجمله درماتیت آتوپیک هستند، زیان‌آور است. در حال حاضر 31.6 میلیون نفر در ایالات‌متحده آمریکا به انواع مختلف اگزما مبتلا هستند که این مواد شیمیایی می‌تواند وضعیت و سلامت پوست آن‌ها را دچار مشکل سازد بنابراین بهتر است با شست‌وشوی هر نوع پوشاک نویی از واکنش پوستی و ایجاد حساسیت‌ها جلوگیری کرد.

علاوه بر مواد شیمایی که برای نگهداری و حفاظت پارچه به انواع پوشاک و لباس زده می‌شود، انواع باکتری‌ها نیز می‌توانند نگران‌کننده باشند. درواقع این محصولات از مرحله تولید تا انتقال و رسیدن به دست مشتری می‌تواند باکتری‌های مختلفی را روی سطح خود جذب کنند و این عوامل بیماری‌زا با لمس و تماس ساده به بدن فرد منتقل شود؛ بنابراین پیش از استفاده و پوشیدن لباس‌ها باید آن را با مواد شوینده مناسب خوب شسته و سپس آن‌ها را پوشید.

لازم به توضیح است که در این میان ضرورت بیشتری در شستن لباس‌های زیر و حوله‌ها پیش از استفاده احساس می‌شود.  یکی از نکاتی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این خطر در هنگام پرو لباس در زمان پیش از خریداری نیز وجود دارد، چه باید کرد؟ البته در زمان پرو لباس، فرد برای لحظه‌ای لباس را می‌پوشد بنابراین کافی است پس از خرید با یک استحمام و پاکیزه کردن پوست، از خطر انتقال انواع باکتری، قارچ و حشرات پوستی ریز جلوگیری کند.

منبع: home.howstuffworks

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =