مونوکسیدکربن عامل ۱۶ درصد مرگ‌های ناشی از مسمومیت‌‌‌ است

۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 259157
مونوکسیدکربن عامل ۱۶ درصد مرگ‌های ناشی از مسمومیت‌‌‌ است

سلامت نیوز: دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: مونوکسید کربن عامل ۱۲ تا ۱۶ درصدی مرگ‌های ناشی از مسمومیت است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، یسنا به‌منش با اشاره به اینکه مسمومیت ناشی از مونوکسیدکربن به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز مانند بخاری، آبگرمکن و پکیج، در فصل سرما شایع است، اظهار کرد: بیش از ۲ هزار نفر در سال گذشته به دلیل مسمومیت با مونوکسید کربن به بیمارستان‌های سراسر کشور مراجعه کرده و بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور ۷۶۶ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: براساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، میزان مرگ ناشی از مونوکسیدکربن در ۵ ماهه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۴,۵ درصد کاهش داشته و از ۲۰۷ نفر به ۱۷۷ نفر رسیده است.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: بیشترین تعداد مراجعات با مسمومیت مونوکسیدکربن در شهرهای تبریز، ارومیه و گلستان گزارش شده است. در سال ۱۳۹۶ حدود ۲ هزار نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مولکول‌های مونوکسیدکربن جای مولکول اکسیژن را در بدن گرفته و وارد اندام‌ها می‌شوند، تصریح کرد: بالا رفتن غلظت مونوکسید کربن در بدن سبب خفگی و مرگ می‌شود. همچنین بخاری‌هایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند و یا بخاری‌های بدون دودکش غیراستاندارد، تنورهای نانوایی، اجاق‌های گازی، موتورهای بنزینی و گازوئیلی، کباب‌پز زغالی و شومینه منبع تولید گاز مونوکسیدکربن هستند.

به‌منش در مورد علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، توضیح داد: افرادی که بی‌هوش نباشند علائمی شبیه آنفولانزای مانند سردرد، تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و تاری دید پیدا می‌کند، به‌مرور زمان علائم به صورت خواب‌آلودگی، احساس ضعف، سرگیجه و بی‌حالی نمایان شده و در نهایت باعث تپش قلب، عدم توان تکلم، آسیب مغزی، تشنج و مرگ می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.54857s, 18q