تعصبات مانع آگاهي در مورد بيماري‌هاي سرطاني زنان شده است

۱۳۸۶/۰۱/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2595
تعصبات مانع آگاهي در مورد بيماري‌هاي سرطاني زنان شده است

پرفسور "پرويز هنجني " در دومين كنگره بين‌المللي ژينوكولوژي انكولوژي ( درمان سرطان زنان ) در گفتگو با ايرنا افزود : با توجه به اين كه سرطان رحم و سينه از جمله بيماري‌هاي رايج و كشنده براي زنان است ،اما متاسفانه ميزان آشنايي بابيماري‌ها در بين زنان حتي قشر تحصيلكرده پايين است.

وي گفت : متاسفانه برخي خانواده‌ها مراجعه به پزشك زنان را براي خود و دختر ننگ و نوعي سد راه براي ازدواج و ادامه زندگي براي خود مي‌دانند و ترجيح مي‌دهند با اين بيماري در خفا، زندگي كنند.

وي افزود : نبود آموزش درمدارس و آموزشگاهها كه ناشي از تعصبات آموزشي است نيز به نوعي به آگاه نبودن و گسترش اين بيماري‌ها دامن زده است.

وي بااشاره به اين كه هزينه آموزش پايين تر ازدرمان است گفت : هزينه يك دوره درمان ساده براي سرطان سينه‌و رحم درحدود پنج ميليون ريال است ، در صورتي كه بااين هزينه مي‌شود جمعيت كثيري از دانش آموزان و دانشجويان را آموزش داد.

هنجني تصريح كرد:هرچند وزارت بهداشت در موضوعات وابسته به سرطان‌هاي زنان نظير تهيه دارو و دستگاهها هزينه‌وبرنامه‌ريزي مي‌كند،امااين هزينه‌ها با همكاري دستگاههاي ديگر بايد صرف برگزاري كلاسهاي آموزشي در آموزشگاهها و ادارات در مسايل مربوط به سلامت افراد شود.

وي با اشاره به تاثير مثبت درس تنظيم خانواده دردانشگاهها در كنترل جمعيت،افزود : نياز است بحث‌هاي مربوط به بيماري‌هاي زنان و مردان و حتي بهداشت سلامت جنسي و مقاربتي آموزش داده شود،زيرا بسياري از زنان و مردان در مورد اين موضوعات آگاهي ندارند.

پرفسور "فاطمه قائم مقامي " نيز با اشاره به اين كه آگاهي زنان و دختران نسبت به بيماري سرطان سينه، رحم و تخمدان بسيار ناچيز است، گفت:اين مساله تنها محدود به زنان ايران نمي‌شود بلكه در كشورهاي در حال توسعه زنان به دليل نبودتبليغات‌وبرنامه‌هاي‌آموزشي آگاهي كمي در مورد اين بيماري دارند.

وي با بيان اينكه سالانه بيش از يك ميليون نفر به اين بيماري‌ها مبتلا مي شوند ، گفت: اگر چه جهش‌هاي ژني و عوامل مستعدكننده ، در بروز اين بيماري شناسايي شده است اما علت اصلي بروز اين بيماري هنوز مشخص نيست.

وي در بيان عوامل مستعدكننده افزود: دراين بيمارها به خصوص سرطان سينه، سابقه فاميلي مخصوصا در خانواده درجه اول ، سن بالا و چاقي از عواملي است كه احتمال ابتلا فرد در مقايسه با ديگران را بيشتر مي‌كند.

وي تاكيدكرد: اين مطلب به آن معنا نيست كه وجود اين عوامل دريك فرد باعث ابتلا قطعي وي به سرطان و يا عدم آن موجب مصونيت فرد نسبت به اين بيماري باشد.

وي گفت: بسياري از زنان هستند كه بدون داشتن هيچكدام از اين عوامل ممكن است به سرطان سينه و درصورت بي‌توجهي به بهداشت جنسي و مقاربتي به سرطان رحم و تخمدان مبتلا شوند.

وي با بيان اين كه مردان نبايد از آموزش‌هاي بهداشتي محروم باشند و ناديده گرفته شوند، گفت : روشهاي تشخيصي اين بيماري‌ها ، ماموگرافي ، سونوگرافي ، عكس‌هاي رنگي از موضع مبتلا و يا مظنون به سرطان است كه پس از تائيد اين بيماري اقدامات درماني بسته به ميزان سرطان صورت مي‌گيرد.

اين فوق تخصص بيماريهاي سرطاني افزود : برداشتن و از بين بردن كليه سلولهاي سرطاني مشكوك، شيمي درماني، اشعه درماني و دارو درماني از روشهاي درماني اين بيماري است.

قائم مقامي بامثبت ارزيابي كردن همكاري ادارات درمعرفي‌زنان جهت شناسائي و غربالگري سرطان سينه به مراكز درماني توصيه كرد زنان و دختران نبايد منتظر بروز علائم نباشند و هر سه ماه يك بار به منظور معاينه و تست سلامتي به پزشك مراجعه كنند و از صحت و سلامتي خود آگاه شوند.

وي گفت : در اين مقوله بايد مادران، بدور از هر گونه تعصبات فرهنگي و حجب و حياي موجود بين طرفين نسبت به اين موضوع در مورد دختران خود حساس باشند ، چون در غيراين صورت بروز و وجود اين بيماري عواقب درماني ، فكري، فرهنگي و روحي جبران ناپذيري را براي خانواده و دختر فراهم مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.97776s, 19q