سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
کد خبر: 261527

چندی پیش مادری باردار پس از عمل زایمان به دلیل تزریق دارویی که بیمار به آن حساسیت داشته جان خود را از دست می دهد این در حالی است که کادر پزشکی از حساسیت متوفی نسبت به دارو نیز مطلع بوده اند.

روایت فوت عجیب مادری که فقط یک روز فرزندش را دید

سلامت نیوز:چندی پیش مادری باردار پس از عمل زایمان به دلیل تزریق دارویی که بیمار به آن حساسیت داشته جان خود را از دست می دهد این در حالی است که کادر پزشکی از حساسیت متوفی نسبت به دارو نیز مطلع بوده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  مهر، از ابتدای دوران بارداری به دلیل شرایط خاص جسمانی خود، به دنبال پزشک ماهری که قادر انجام عمل زایمان طبیعی به صورت مطمئن باشد، بود.

با پرس و جوی فراوان در نهایت به یکی از متخصصان زنان و زایمان شهر همدان که در بیمارستان بوعلی نیز مشغول بود مراجعه کرد. از همان ابتدا نیز شرایط خاص و حسیاست شدید خود به برخی داروها را به دکتر مدنظر گوش زد کرده بود.

حال اینکه در این میان چه گذشت که تنها به مدت چند ساعت توانست نوزاد تازه متولد شده خود را ببیند، داستان مفصلی است که از زبان خواهر وی در گفتگو با خبرنگار مهر روایت شده است.

سیده منصوره حسینی شعار رئیس کتابخانه مرکزی همدان، بانوی جوانی است که حدود ۹ ماه پیش با مطلع شدن از بارداری خود به مطب ز. ز. پ متخصص زنان و زایمان و از پزشکان بیمارستان بوعلی همدان مراجعه کرد.

حسینی شعار به دلیل شرایط ویژه و حساسیتی که به برخی داروها داشت، در اولین ملاقات با پزشک خود به منظور عدم تزریق دارو و آمپول های معین، بر لزوم انجام عمل زایمان خود به صورت طبیعی تاکید کرده و پزشک وی از ۹ ماه پیش نسبت به واکنش خطرناک بدن بیمار نسبت به برخی داروها مطلع بود.

با سپری شدن ایام بارداری و نزدیک شدن به ماه های پایانی، پزشک تاریخ زایمان را ۹ دی ۹۷ تعیین می کند اما در یکی از نوبت های سونوگرافی، پزشک معالج از وزن کم جنین و لزوم انجام زایمان به صورت فوری آن هم حدود ۲۰ روز زودتر از موعد تعیین شده، خبر می دهد.

خبری که به صورت ناگهانی از سوی پزشک به مادر داده و موجب استرس وی می شود.

پس از این ماجرا بیمار فورا بستری شده و ۱۱ صبح روز بعد به عنوان موعد زایمان تعیین می شود. صبح روز زایمان پزشک معالج به دلایل نامعلومی زودتر از ساعت مقرر به بیمارستان مراجعه کرده و عمل به جای ساعت ۱۱، ۸ صبح آغاز می شود.

حدود یک و ساعت و نیم بعد نوزاد متولد و بیمار نیز ۱۲:۳۰ ظهر از ریکاوری خارج می شود.

پس از انتقال بیمار به بخش و دیدار مادر و فرزند، پرستار برای تزریق دارو به بیمار مراجعه می کند که خانواده حسینی شعار با نشان دادن دفترچه پزشکی بیمار، حساسیت وی نسبت به داروی تزریقی را متذکر شده و مانع تزریق دارو می شوند.

پس از ممانعت بیمار برای رضایت به تزریق دارو و تاکید شدید همسر وی درباره حسیاست خطرناک حسینی شعار به دارو، پرستار با تماس تلفنی موضوع را به پزشک معالج انتقال می دهد.

به گفته خانواده بیمار، پزشک در تماس تلفنی با پرستار می گوید: تصور نمی کنم این دارو حسیاست زیادی داشته باشد، دارو را تزریق کنید.

پرستار مجدد با ممانعت شدید بیمار برای تزریق دارو مواجه می شود اما در نهایت دارو را به رگ اصلی تزریق می کند.

به گفته مادر بیمار، بلافاصله پس از تزریق آمپول حال وی خراب شده و پس از خارج شدن کف از دهان متوفی، از هوش می رود.

بیمار بلافاصله به ای سی یو منتقل شده و مورد احیا قرار می گیرد اما به دلیل واکنش شدید بدن به آمپول تزریق شده، پس از گذشت چندین ساعت و به فاصله یک روز پس از زایمان، ۵ صبح ۲۱ آذر ماه منصوره حسینی شعار از دنیا می رود.

سعادت حسینی شعار خواهر متوفی در گفتگو با مهر با اظهار تاسف از مرگ خواهر خود به دلیل قصور پزشک مربوطه، پرستار و بیمارستان می گوید: با وجود اطلاع پزشک معالج نسبت به حسیاست خواهرم به دارو اما پزشک دستور تزریق آمپول را می دهد و پرستار نیز با وجود مخالفت شدید خواهرم و همسر وی باز هم دارو را تزریق می کند که این امر به مرگ وی می انجامد.

وی ادامه می دهد: تا کنون از پزشک و بیمارستان شکایت کرده ایم اما هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم و گفته شده باید تا زمان دریافت جواب پاسخ پزشکی قانونی منتظر باشیم این در حالی است که مطب پزشک مربوطه همچنان باز است و بیمارستان نیز تاکنون مسئولیتی را نپذیرفته است.

حسینی شعار تاکید می کند: از نظام پزشکی درخواست داریم با ورود به این موضوع هرچه سریع تر به قصور پزشک معالج رسیدگی کند. امیدواریم هرچه سریع تر نهادهای مربوطه و حتی وزیر بهداشت به این موضوع ورود کنند تا خانواده های بیش تری دچار این غم بزرگ نشوند.

نامه دبیرکل کتابخانه های کشور به وزیر بهداشت برای ورود به مرگ مشکوک

به دنبال این واقعه علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز به این واقعه ورود کرده و طی نامه ای از وزیر بهداشت خواستار رسیدگی فوری و تهیه دستورالعمل های لازم برای جلوگیری از تکرار این نوع حوادث شده است.

علیرضا مدرکیان رئیس نظام پزشکی همدان نیز از پیگیری موضوع خبر داده و گفته است: برای تعیین و تکلیف موضوع باید منتظر پاسخ نهایی پزشکی قانونی باشیم و جواب قطعی این سازمان نیز یک تا دو ماه آینده داده خواهد شد.

این درحالی است که خواهر متوفی از از وصول نتیجه نهایی پزشکی قانونی تا حدود سه هفته دیگر خبر داده است.

دستور وزیر بهداشت برای پیگیری مرگ مشکوک مادر باردار

در این خصوص عباس زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، گفته است: به دنبال خبر فوت سیده منصوره حسینی شعار رئیس کتابخانه مرکزی همدان، وزیر بهداشت دستور پیگیری علت فوت را صادر کرد.

وی با اشاره به اعزام یک تیم از معاونت درمان وزارت بهداشت به همدان، افزود: منتظر اعلام نظر پزشکی قانونی هستیم که در صورت قصور، برخورد لازم صورت بگیرد.

مشاور وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که هنوز جوابی از پزشکی قانونی دریافت نکرده ایم، ادامه داد: ما نمونه ها را به پزشکی قانونی داده ایم و تیم اعزامی به همدان نیز مشغول بررسی علت فوت هستند و درصورت  رخ دادن هر گونه قصوری به شدت با آن برخورد خواهد شد.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha