عدم استفاده ازعينك آفتابي دردرازمدت به پيرچشمي وآب مرواريد منجرمي‌شود

۱۳۸۶/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2641
عدم استفاده ازعينك آفتابي دردرازمدت به پيرچشمي وآب مرواريد منجرمي‌شود

عليرضا ياوريان فر، رئيس اتحاديه سازندگان عينك در گفت وگو با ايسنا گفت: عينك‌هاي آفتابي استاندارد بايد نمره طبي نداشته، صاف و بدون خش و داراي توانايي جذب اشعه ماورا بنفش تا 400 نانومتر باشد تا صدمه‌اي به چشم نرساند.

وي افزود: عينك‌هاي غيراستانداردي كه نتوانند اين اشعه را جذب كنند باعث پيري زودرس چشم، آب مرواريد و تاثير در شبكيه مي‌شود و اگر درصد ضخامت آن در حد معمول نباشد باعث آستيگمات‌هايي در سطح چشم خواهد ‌شد.


وي در پاسخ به اين سوال كه آيا نظارتي بر فروش عينك‌هاي آفتابي توسط دست فروشان صورت مي گيرد، توضيح داد: به علت نداشتن محل خاص هيچ گونه نظارتي بر آن انجام نمي‌شود و فقط توسط شهرداري تعدادي از آنها جمع شده و طي چند سال گذشته افرادي را براي نظارت آموزش داده‌ايم .


ياوريان فر با بيان اين كه بيشترين واردات به صورت قاچاق انجام مي گيرد، تصريح كرد: اتحاديه فقط به مكان‌هايي كه مجوز و محلي براي فروش دارند نظارت دارد، بهترين كار براي جلوگيري از دست فروشي، نظارت بيشتر بر وروديهاي مرزهاي كشوراست.


جذب80 درصد ازنورمرئي و 99 درصد از اشعه ماورا بنفش ويژگي عينك آفتابي استاندارد

وي با اشاره به نزديك شدن فصل گرما و استقبال فراوان مردم از عينك‌هاي آفتابي اظهار داشت: به همين منظور كارگروه‌هايي تشكيل شده كه از 30 فروردين ماه امسال نظارت بر مغازه داران درسطح شهرآغاز شده كه در نتيجه بعد از تشخيص عرضه محصولات غيراستاندارد، افراد متخلف به سازمان بازرسي كشور براي پيگيري تحويل داده مي‌شوند.

رييس اتحاديه سازندگان عينك در ادامه از مردم خواست تا از خريد هر گونه عينك هاي آفتابي از دست فروشان با هرنوع مارك خاصي خودداري كرده و قبل از خريد هرگونه عينك آفتابي از استاندارد بودن عينك انتخاب شده اطمينان حاصل كنند. 

 

پيري زودرس چشم،‌ آب مرواريد، كدورت عدسي و قرنيه چشم عوارض استفاده از عينك‌هاي آفتابي غيراستاندارد

 

راه تشخيص عينك‌هاي استاندارد، كنترل آن به وسيله دستگاه و اعتماد به شركت سازنده آن است

دكتر سيد مهدي مدرس زاده، فوق تخصص بيماريهاي شبكيه نيز گفت: عينك‌هاي استاندارد بايد حداقل از80 درصد نورمرئي و 99 درصد اشعه نامرئي ماورا بنفش جلوگيري كند كه تشخيص اين ويژگي تنها با آزمايش عينك توسط دستگاه‌هاي مربوطه امكان پذير است.

وي خاطرنشان كرد: راه‌ تشخيص انعكاس عينك ازاشعه ماورا بنفش، كنترل آن به وسيله دستگاه و اعتماد به شركت سازنده آن است.


دكتر مدرس‌زاده در ادامه به ايسنا گفت: در روزهاي آفتابي شديد، افرادي كه به قايقراني مي‌روند و از سطح آب نور شديد به چشمانشان بازتاب مي‌شود و يا افرادي كه درحين رانندگي نورآفتاب به چشم آنها برخورد مي‌كند بايد براي جلوگيري از عوارض ناشي از اين نورهاي شديد از عينك‌هاي آفتابي استفاده كنند.


وي با اشاره به اين كه ميزان نور فضاي باز50 برابر ميزان نور فضاي بسته است، اظهار داشت: نور مرئي هم ضرر داشته و در صورتي كه بيش از حد به چشم بدون واسطه تابيده شود باعث فعاليت زياد سلول‌هاي بينايي شبكيه ‌شده و واكنش شيميايي چشم به ميزان متناسب با نور نمي‌تواند عمل كند و سبب تجمع موادي در سلولهاي مخروطي و استوانه‌اي در شبكيه مي‌شود.


استفاده نكردن از عينك آفتابي در درازمدت باعث پيري چشم و آب مرواريد مي‌شود

اين متخصص بيماريهاي شبكيه با بيان اينكه استفاده نكردن از عينك آفتابي در درازمدت باعث پيري چشم و آب مرواريد مي‌شود، اذعان داشت: به طور كلي نور آفتاب به خصوص فضاهاي باز براي چشم انسان ضرر دارد بنابراين براي رعايت بهداشت چشم، استفاده ازعينك آفتابي ضروري است.

وي با اشاره به اينكه برخورد نورشديد آفتاب با چشم، باعث واكنش‌هاي شيميايي بسيار پيچيده در چشم مي‌شود، تصريح كرد: بنابراين همه افراد در آفتاب و نور شديد بايد از عينك آفتابي استفاده كنند و اشخاصي كه كارشان ايجاب مي‌كند كه در آفتاب شديد قرار گيرند مانند كارگران ساختماني، كشاورزان و غيره زدن عينك آفتابي اهميت بيشتري دارد.


فرهنگ استفاده از عينكهاي آفتابي در همه كشور و درتمام فصول فراگير شود


اين متخصص چشم خاطرنشان كرد:‌ بايد فرهنگ زدن عينك آفتابي در همه كشور و درتمام فصول فراگير شود. همچنين افرادي كه از عينك‌هاي طبي استفاده مي‌كنند مي توانند از فيلترهاي آفتاب‌گير بهره ببرند.


وي با بيان اين كه علاوه بر روزهاي آفتابي، در روزهاي ابري نيز70 درصد اشعه ماورا بنفش در هوا وجود دارد، توضيح داد: اين اشعه پوست را به چروكيدگي و پيري زودرس دچار مي‌كند كه اين عارضه به خصوص در روستاييان مشاهده مي‌شود. بيشترين آسيب نور به پرده‌هاي شبكيه است زيرا پرده شبكيه لايه بيناي چشم است، بنابراين در اثر آسيب به آن، ديد مركزي چشم كم شده و علاوه برآن باعث كدورت در عدسي، قرنيه و آب مرواريد در چشم مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.94146s, 18q