عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان اینکه در بسیاری از مکمل‌های تقلبی، مواد مخدر وجود دارد گفت:محتوای مکمل های تقلبی به درستی قابل تشخیص نیست بنابراین برای سلامتی ورزشکاران بسیار خطرآفرین بوده و مصرف آنها خطراتی را متوجه نقاط مختلف بدن مانند کلیه و کبد می کند.

وجود مواد مخدر در برخی از مکمل‌های ورزشی قاچاق

سلامت نیوز:عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان اینکه در بسیاری از مکمل‌های تقلبی، مواد مخدر وجود دارد گفت:محتوای مکمل های تقلبی به درستی قابل تشخیص نیست بنابراین برای سلامتی ورزشکاران بسیار خطرآفرین بوده و مصرف آنها خطراتی را متوجه نقاط مختلف بدن مانند کلیه و کبد می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،رسول خضری  در خصوص کشف 10 میلیاردی دارو‌های قاچاق بدنسازی گفت: معمولا قاچاق و سوء استفاده از محصولاتی که به دلیل تقاضای زیاد از لحاظ اقتصادی صرفه بسیار زیادی دارند، وجود دارد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: مصرف‌کنندگان مکمل‌های غذایی در کشور به دو دسته تقسیم می‌شوند، ابتدا افرادی که به دلیل مشکلات جسمی و بیماری مجبور به استفاده از مکمل هستند و دوم افرادی که برای بهبود عملکرد جسمانی، در ورزش از مکمل‌ها کمک می‌گیرند، در هر صورت باید مکمل مورد نظر سالم و مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد.

خضری ادامه داد: تمامی مکمل‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند، زیر نظر سازمان غذا و دارو بوده و تمامی استاندارد‌های لازم را دارد، مجلس نیز بر اساس قانون تمامی پزشکان را مکلف کرده است که دارو‌ و مکمل‌هایی را تجویز کنند که در لیست سازمان غذا و دارو قرار دارد.

وجود مواد مخدر در برخی از مکمل‌های ورزشی قاچاق

داروها و مکمل‌ها جهت متابولیزه  شدن وارد کبد شده و بعد از ورود به خون از طریق کلیه‌ها دفع می‌شوند، بنابر این کلیه و کبد در معرض بیشترین آسیب ناشی از مصرف مکمل‌های غیر مجاز و غیر اصولی قرار دارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بسیاری از مکمل‌های قاچاق و تقلبی، مواد غیر مجاز و حتی مخدر نیز وجود دارد تصریح کرد: متاسفانه سالانه تعداد زیادیکالای قاچاق وارد کشور می شود که بخشی از این کالاها مکملهای غذایی و ورزشی است؛ از آنجایی که محتوای این مکمل ها به درستی قابل تشخیص نیست بنابراین برای سلامتی ورزشکاران بسیار خطرآفرین بوده و مصرف آنها خطراتی را متوجه نقاط مختلف بدن مانند کلیه و کبد می کند. داروها و مکمل‌ها جهت متابولیزه شدن وارد کبد شده و بعد از ورود به خون از طریق کلیه‌ها دفع می‌شوند، بنابراین کلیه و کبد در معرض بیشترین آسیب ناشی از مصرف مکمل‌های غیر مجاز و غیر اصولی قرار دارند. 

داروخانه‌ها معتبرترین مرکز جهت تهیه مکمل غذایی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه داروخانه‌ها معتبرترین مرکز جهت تهیه مکمل‌های غذایی و ورزشی هستند، تصریح کرد: مکمل‌هایی که داروخانه ها به فروش می‌رسانند زیر نظر سازمان غذا و دارو بوده ، بنابراین بهترین مرکز برای تهیه مکل‌های ورزشی مناسب و سلامت است. در تمامی دنیا به همین صورت است که مکمل‌ها ورزشی در داروخانه‌ها و تنها توسط نسخه و تجویز پزشک قابل استفاده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطر نشان کرد: مصرف نابجای مکمل‌ها و تهیه آنها از باشگاهها توسط ورزشکاران رو به افزایش است و سلامت آنها در معرض تهدید قرار دارد این در حالی است که مصرف این مکملها مرگ، سکته مغزی و قلبی برخی را رقم زده و هزینه زیادی را به حوزه سلامت تحمیل کرده است، بنابراین باید با مشورت پزشک و از محل مناسب و مجاز تهیه و مصرف شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha