یکی از عوامل زمینه‌ساز اختلاف و بی‌اعتمادی در هر رابطه‌ای‌، «دروغ» است. از رابطه والد و فرزندی گرفته تا رابطه معلم و شاگردی. وقتی ما از دوست نزدیک خود حرفی را می‌شنویم که بعد از مدتی متوجه می‌شویم آن حرف دروغ بوده، چراغ ‌اعتماد در ذهن‌مان خاموش می‌شود و بعد از آن برای باور کردن هر حرفی از جانب آن دوست تردید می‌کنیم.

با دروغگویی همسرمان چه کنیم؟

سلامت نیوز: یکی از عوامل زمینه‌ساز اختلاف و بی‌اعتمادی در هر رابطه‌ای‌، «دروغ» است. از رابطه والد و فرزندی گرفته تا رابطه معلم و شاگردی. وقتی ما از دوست نزدیک خود حرفی را می‌شنویم که بعد از مدتی متوجه می‌شویم آن حرف دروغ بوده، چراغ ‌اعتماد در ذهن‌مان خاموش می‌شود و بعد از آن برای باور کردن هر حرفی از جانب آن دوست تردید می‌کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ضمیمه خانواده روزنامه اطلاعات، همین می‌شود که آرام آرام از صمیمیت ما کاسته می‌شود و به قولی آن فرد از چشم‌مان می‌افتد. در رابطه زناشویی هم این اتفاق زیاد می‌افتد که افراد از دروغ‌گویی شریک خود، گلایه می‌کنند و از مشاور می‌پرسند «در مقابل دروغ‌گویی همسرم باید چه کار کنم؟». حقیقتا نحوه برخورد با فردی که به شما دروغ می‌گوید، بسیار مهم است.

چراکه فردی که دروغ می‌شنود، از اینکه حس کند احمق فرض شده، آزار می‌بیند و می‌خواهد به طرف مقابلش نشان دهد که متوجه این دروغ شده.

همین واکنش اگر اشتباه باشد، می‌تواند باعث تکرار دروغ‌های سریالی همسرتان شود و یا در همان اولین برخورد، دروغ همسرتان در نطفه خفه شود. پس باید کاملا مراقب واکنشی که در مقابل شنیدن دروغ از خود نشان می‌دهید باشید.

علت دروغ‌گویی

قبل از هر چیز باید به این سوال پاسخ داد که چرا همسرمان به ما دروغ گفته؟ اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم به این نتیجه می‌رسیم که مایی که از دروغ گفتن بقیه شکایت می‌کنیم، خودمان هم در موقعیت‌های گوناگون بنا به دلایلی مختلف دروغ گفته‌ایم. در نتیجه شاید دروغ‌گویی همسران هم دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل این است که همسرتان برای فرار از سرزنش و نجات دادن خودش و شما در یک دعوای مفصل و درست نشدن یک اوقات تلخ، دروغ گفته.

در واقع گفتن آن دروغ هیچ خللی به زندگی‌تان وارد نمی‌کند و بعد از مدتی فراموش می‌شود و هیچ ردپایی ازآن در زندگی‌تان نمی‌ماند. دلیل دیگری که می‌تواند در گفتن دروغ نقش داشته باشد، خود ماییم. وقتی ما با شنیدن یک واقعیت تلخ واکنش هیجانی تندی نشان می‌دهیم، این احتمال وجود دارد که اطرافیان برای حفظ آرامش خودشان هم که شده همه حقیقت را به شما نگویند و حتی در برخی موارد به دروغ گفتن رو بیاورند.

این مدل دروغ‌گویی را حتی در کودکان هم می‌بینیم که برای فرار از سرزنش و دعوا و به دلیل ترسی که از والدین خود دارند، در خیلی موارد ترجیح می‌دهند دروغ بگویند. یک واکنش تند و تلخ بعد از یک حرف یا اعتراف صادقانه می‌تواند صادق‌ترین و روراست‌ترین افراد را نیز تبدیل به یک دروغگو کند. اگر نسبت به رفتار صادقانه همسرتان واکنش تندی از خود نشان داده‌اید و نتیجه آن حرف به یک بحث جنجالی و پر سروصدا ختم شده است می‌توان با جرات گفت که از آن به بعد همسرتان برای فرار از چنین شرایطی به دروغ رو می‌آورد.

چون پتانسیل گفتن یک دروغ و شاید هم دروغ‌های دیگر در همسرتان را خودتان شکل داده‌اید چون همان‌طور که گفتیم همسر شما برای دوری از بحث و یا دلخوری شما و خودش، ترجیح می‌دهد که دروغ بگوید. اما دلیل دیگری که باعث می‌شود افراد به گفتن دروغ رو بیاورند، کمبود اعتماد به نفس در آنهاست. افرادی که از اعتماد به نفس کمی برخوردار هستند، برای جلب رضایت دیگران دست به دروغ می‌زنند.

آنها برای کسب احترام و تایید دیگران همه چیز را آن‌طور که هست نشان نمی‌دهند. پس اولین پیشنهادی که می‌توان به شما در برابر دروغ‌گویی همسرتان کرد، این است که قبل از هر واکنشی از علت گفتن آن دروغ مطلع شوید و دلیل آن را ارزیابی کنید.

چه واکنشی نشان دهیم؟

اروپایی‌ها اصطلاحی دارند به نام «دروغ سفید». در فرهنگ خودمان هم از «دروغ مصلحتی» زیاد استفاده می‌کنیم. اگر از این دروغ نخواهیم برای منافع شخصی خودمان استفاده کنیم، باید گفت این نوع دروغ زمانی استفاده می‌شود که ما نخواهیم با گفتن حقیقتی، آزاری به فرد برسانیم. در واقع گفتن این دروغ آن‌قدر روی زندگی، تاثیر مخربی ندارد و حتی گفتنش ممکن است باعث شود زن و شوهر به هم نزدیک‌تر شوند. البته بهتر است این اصطلاح را اینجوری تعریف کنیم که دروغ مصلحتی، دروغ نیست، نگفتن حقیقت است! با در نظر گرفتن و دانستن این مورد و مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، بعد از اینکه از دروغ همسرتان مطلع شدید سعی کنید روی رفتار خود کنترل داشته باشید و تا جایی که ممکن است از واکنش تند و خشن پرهیز کنید چون با این رفتار باعث تکرار دروغ در موقعیت‌های بعدی خواهید شد. اگر همسرتان به دروغ خود اعتراف کرد و از شما معذرت خواست، دست از سرزنش بردارید و در عوض سعی کنید یک محیط آرام را فراهم کنید تا بتوانید با هم در مورد آن موضوع صحبت کنید.

جدی برخورد کنید

گاهی اوقات دروغی که همسرتان می‌گوید، آسیبی جدی به رابطه‌تان می‌زند. در این موارد باید به صورت جدی و با داشتن مدارکی که دال بر دروغگویی همسرتان است، با او صحبت کنید. قاطعانه به همسرتان بگویید با گفتن چنین دروغی دیگر اعتمادی بین‌تان نخواهد بود چرا که حریم‌ها و احترام‌ها را از بین برده است. گاهی یک صحبت قاطعانه باعث می‌شود فرد مقابل‌تان تحت تاثیر قرار بگیرد و از آن به بعد حواسش را جمع کند که به شما دروغ نگوید.

از واژه دروغگو استفاده نکنید

گفتن یک سری صفات و نسبت دادن آن به همسرتان، باعث می‌شود حریم‌ها از بین رود و بدتر اینکه، آن صفت بد خیلی عادی جلوه داده شود. علاوه بر آن وقتی همسرتان از دروغی که به شما گفته پشیمان است، اگر دائم او را با صفت خطاب کنید، باعث شرم و دلخوری در او می‌شوید و یک جدل جدید شکل می‌گیرد که در این بین خودتان هم مقصر جلوه داده می‌شوید!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =