یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
کد خبر: 266963

سردرد انواع مختلفی دارد که علت ایجاد هر کدام متفاوت است ولی اگر بتوانید علت ایجاد سردرد را تشخیص دهید راحت تر می توانید درمانش کنید.

چرا سرم درد می کند؟

سلامت نیوز: سردرد انواع مختلفی دارد که علت ایجاد هر کدام متفاوت است ولی اگر بتوانید علت ایجاد سردرد را تشخیص دهید راحت تر می توانید درمانش کنید.


سردرد به دلیل تاری دید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیمرغ، ممکن است زمانی که می خواهید روی چیزی نزدیک به صورتتان تمرکز کنید دچار سردرد شوید. اگر شما دوربین هستید اشیا نزدیک را تار می بینید. این مشکل اغلب بعد از 40 سالگی برای افراد ایجاد می شود. شما می توانید با استفاده از عینک یا لنز یا جراحی مشکل خود را حل کنید.


سردرد به دلیل فشار به گردن و شانه ها


اگر ساعت ها پشت کامپیوتر نشسته اید یا گوش خو را بین گوش و شانه نگه داشته اید یا فشار شدیدی به عضلات فکتان وارد شده ممکن است دچار سردرد تنشی شوید. دوش آب گرم و مسکن می تواند به شما کمک کند. ورزش منظم و مدیتیشن و سایر کارهای آرام بخش می تواند از این نوع سردردها پیشگیری کند.


سردرد به دلیل گرسنگی


گرسنگی میتواند باعث پایین آمدن قند خون شود و سردرد شود. می توانید میان وعده ای همراه خود داشته باشید تا جلوی پایین آمدن قند خونتان را بگیرد.


قهوه صبحتان را نخورده اید


اگر بدنتان به کافئین عادت کرده باشد و چای و قهوه یا شکلات تلخ هر روزتان را مصرف نکنید دچار سر درد خواهید شد. اگر می خواهید عادت خود به کافئین را از بین ببرید مصرفتان را هفته ای 25 درصد کاهش دهید.


سردرد به دلیل رابطه جنسی


با بالا گرفتن هیجان جنسی ممکن است درد ناخوشایندی در سر و گردن احساس کنید. یا ممکن است زمان ارگاسم دچار سردرد شدید شوید. اگر این سردرد را قبلا تجربه نکرده اید و به صورت ناگهانی پیش آمده بهتر است با پزشک در میان بگذارید.


سردرد به دلیل التهاب سینوس ها


سرماخوردگی ساده می تواند ناحیه توخالی پیشانی و دو طرف بینی را متورم کند که منجر به سردرد هنگام خم شدن سر می شود. ممکن است مخاط ضخیم زرد یا سبز ترشح شود که تنفس را مشکل می کند. سینوزیت معمولا با داروهای بدون نسخه قابل درمان است.


سردرد به دلیل نوشیدنی های الکلی


مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی در شب باعث خروج مایعات از بدن می شود که احساس خستگی و سردرد در روز بعد را به دنبال دارد. به بدنتان با مصرف آبگوشت یا نوشیدنی های ورزشی، آبرساننی کنید. داروهای ضد التهامب هم می تواند به شما کمک کند ولی از مصرف استامینوفن اجتناب کنید چون زمانی که الکل در بدنتان باشد برای کبد بسیار خطرناک است.


سردرد به دلیل بستنی


گاهی اوقات افراد دچار سردرد بستنی یا یخ زدن مغز می شوند که اغلب بعد از خوردن سریع یک چیز بسیار سرد ایجاد می شود. ممکنا ست علت آن یخ زدگی عروق خوی دهان باشد که منجر به سینگنال درد به مغز می شود. این سردرد معمولا بعد از یک یا چند دقیقه از بین می رود. برای پیشگیری از آن خوردنی های سرد را به آرامی بخورید.


سردرد به دلیل ضربه سر


سردرد می تواند بلافاصله یا چند ماه بعد از آسیب ایجاد شود. ممکن است در جلو یا در تمام سر پراکنده باشد. علت آن همیشه مشخص نیست ولی می تواند به علت ایجاد لخته خون باشد. در موارد جدی ممکن است احساس ضعف، سردرگمی، تهوع و فراموشی داشته باشید که در صورت مشاهده این علایم باید به پزشک مراجعه کنید.


سردرد به دلیل عفونت گوش


عفونت باکتریایی یا ویروسی گوش میانی که پر از هواست خیلی سریع اتفاق می افتد. مایع جمع شده در گوش میانی با درد عمراه است. که در اغلب مواد در عر1 1 تا 2 هفته بهبود پیدا می کند ولی بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.


سردرد به دلیل مصرف زیاد مسکن


حتی داروهای معمولی مثل آسپزین، ایبوپروفن و ستامینوفن اگز بیش از 15 روز در ماه مصرف شوند می توانند باعث سردرد شوند. برخی داروهای تجویزی یا حاویکافئین بعد از 10 روز چنین عارضه ای ایجاد می کنند. افراد مبتلا به میگرن به احتمال بیشتری با این مشکل روبرو می شوند.


غذایی خورده اید که عامل سردرد است


برخی خوراکی ها در برخی افراد عامل ایجاد سردرد هستند که شما باید حساسیت خود را شناخته و از مصرف آن اجتناب کنید:

پنیر مانده

برخی میوه ها و آجیل ها

الکل

خوراکی های حاوی نیترات مانند هات داگ، سوسیس یا بیکن

خوراکی های تهیه شدده با سرکه

طعم دهنده MSG

لیست خوراکی هایی که میخورید را یادداشت کنید تا عامل ایجاد سردردتان را پیدا کنید.


سردرد به دلیل ورزش شدید


ممکن است بعد از ورزش سنگین مثل شنا یا وزنه برداری در هر دو طرف سر احساس دید کنید که معمولا نگران کننده نیست و به علت فشار زیاد، کم آبی بدن یا افت قند خون است ولی اگر دچار دید دوگانه شدید یا از هوش رفتید باید به پزشک مراجعه نماییدو


سردرد به دلیل بالش نامناسب


اگر تمام شب بدنتان در حالت نامناسب باشد ممکن است باعث سردرد شود. بالشی انتخاب کنید که سر و گردن شما را هم راستا با سایر بخش های بدنتان نگه دارد .


چه زمانی برای سردرد باید با اورژانس تماس بگیرید

در موارد نادر سردرد ممکن است علامت یک بیماری جدی مانند تومور مغزی یا سکته مغزی باشد. اگر درد ناگهانی و شدید همراه با علایم زیر داشتید باید با اورژانس تماس بگیرید:

بی حسی و ضعف در یک یا هر دو طرف صورت

سردرگمی و حرف های نامفهوم

مشکل دید

گیجی و از دست دادن تعادل

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha