می‌توانید با دوش گرفتن از استرس‌ها و نگرانی‌هایتان رها شوید. مطالعه‌ای در ژاپن نشان داده میزان شاخص‌های استرس (کورتیزول و کروموگرانین) در افرادی که دوش گرفته بودند بعد از 60 دقیقه واقعاً کاهش یافته بود.

چرا باید زود به زود دوش بگیرید

سلامت نیوز: می‌توانید با دوش گرفتن از استرس‌ها و نگرانی‌هایتان رها شوید. مطالعه‌ای در ژاپن نشان داده میزان شاخص‌های استرس (کورتیزول و کروموگرانین) در افرادی که دوش گرفته بودند بعد از 60 دقیقه واقعاً کاهش یافته بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، وقتی خیلی خسته هستید و حتی نمی‌توانید از جایتان بلند شوید وسوسه می‌شوید از خیر دوش گرفتن بگذرید، این‌طور نیست؟ اما باید بدانید که دوش گرفتن و حمام کردن نه تنها شما را تروتازه و شاداب می‌کند بلکه شما را سالم و تندرست هم نگه می‌دارد.

تنش عضلانی را کاهش می‌دهد
یک حمام گرم می‌تواند خیلی از مشکلات عضلانی را برطرف کند. دوش گرفتن تنش را از عضلات تحت فشار برمی‌دارد و با ریلکس کردن آن‌ها دردشان را تسکین می‌دهد، انعطاف‌پذیری عضلات را افزایش می‌دهد و خستگی بعد از تمرین و ورزش را از تن خارج می‌کند.

بهبود جریان خون
غوطه‌ور شدن در آب، جریان خون را در بدن افزایش داده و به تغذیه‌ی سلول‌های آسیب دیده مخصوصاً در پاها کمک می‌کند. با افزایش گردش خود، فشارخون کاهش یافته و عملکرد قلب نیز بهتر می‌شود.

کاهش قند خون
طبق یافته‌های علمی، افراد دیابتی که به مدت سه هفته هر روز 20 تا 30 دقیقه در آب گرم غوطه ور بودند، قند خونشان به میزان 13 درصد کاهش یافته بود.
یکی از افراد شرکت کننده توانسته بود با همین روش بعد از 10 روز، دوز انسولین روزانه‌اش را تقریباً 18 درصد کاهش بدهد.

تقویت سیستم ایمنی
نه تنها حمام آب گرم فواید زیادی برایتان دارد بلکه حمام آب سرد نیز مفید است. مطالعه‌ای نشان داد گرفتن دوش آب سرد به طور مرتب می‌تواند سیستم رگی و لنفاوی را تحریک به تولید تعداد بیشتری از سلول‌های ایمنی برای مبارزه با عفونت‌ها کند. در نتیجه احتمال بیمار شدن طی سال کمتر خواهد شد.

درمان افسردگی
اگر مستعد افسردگی هستید پس دوش آب سرد می‌تواند واقعاً کمکتان کند. مطالعه‌ای نشان داده قرار گرفتن در معرض آب سرد منجر به فعال‌سازی سیستم عصبی می‌شود. زیرا میزان ماده‌ی شیمیایی بتا اندورفین و نورآدرنالین را در خون افزایش می‌دهد و در نتیجه از افسردگی کم می‌کند. یک دوش یا حمام آب سرد، پیام‌های عصبی الکتریکی از مغز ارسال می‌کند که موجب تأثیرات ضدافسردگی خواهد شد.

تقویت سلامت باروری در مردان
می‌خواهید میل جنسی‌تان را بیشتر کنید؟ هر روز دوش آب سرد بگیرید. مطالعه‌ای نشان داده مردانی که دوش آب سرد می‌گیرند، میزان هورمون تستوسترون در بدنشان بیشتر است.
مردانی که دوش آب گرم می‌گیرند نیز جور دیگری سود می‌کنند. حمام آب گرم ارزان‌ترین روش پیشگیری از بارداری است که در اختیار دارید! مطالعه‌ای نشان داده مردانی که هر روز دوش آب گرم می‌گیرند، اسپرم‌های کمتری دارند. زیرا تولید اسپرم و جهش آن‌ها در مجاورت دمای بالا کاهش می‌یابد. نگران نباشید، به محض اینکه دیگر دوش آب گرم نگیرید، تعداد اسپرم‌هایتان به حد نرمال بر خواهد گشت.

کاهش استرس
می‌توانید با دوش گرفتن از استرس‌ها و نگرانی‌هایتان رها شوید. مطالعه‌ای در ژاپن نشان داده میزان شاخص‌های استرس (کورتیزول و کروموگرانین) در افرادی که دوش گرفته بودند بعد از 60 دقیقه واقعاً کاهش یافته بود.

دفع سموم
فرقی نمی‌کند چقدر عطر روی خودتان اسپری کنید، اگر بدون دوش گرفتن بیرون بروید ضرر می‌کنید. اگر زیاد عرق می‌کنید، پس هرگز نباید از دوش گرفتن فرار کنید. تعریق راهی است که بدن سموم را دفع می‌کند. با روزانه دوش گرفتن، از بوی عرقتان کم شده و آب گرم، تمام سموم را از بدنتان دفع می‌کند و ضمناً باکتری‌ها و ویروس‌ها را نیز از بین می‌برد. همه‌ی این‌ها معادل کاستن از تعداد عفونت‌ها در طی سال می‌باشند.

بهبود خواب
دوش گرفتن پیش از خواب به کیفیت خوابتان کمک می‌کند. معلوم شده در برخی از افراد، دوش گرفتن حتی می‌تواند بی‌خوابی را درمان کند.

بهبود عملکرد ریه‌ها
وقتی آب سرد حمام روی‌تان می‌ریزد، یک ریفلاکس ناخودآگاه صورت می‌گیرد که وادارتان می‌کند با یک مکث فوری، عمیق نفس بکشید. وقتی آب سرد به پوستتان می‌رسد، فوراً نفستان را برای چند ثانیه حبس می‌کنید و سپس یک بازدم عمیق انجام می‌دهید. این کار باعث باز شدن ریه‌ها شده و دریافت اکسیژن را بیشتر می‌کند.

زیباتر می‌شوید
دوش گرفتن با آب گرم یا آب سرد مانند یک پروسه‌ی پاکسازی پوست عمل می‌کند. زیرا حفره‌ها را باز می‌کند، سموم را دفع می‌کند و پوست را نرم و لطیف می‌کند. حمام کردن در آب‌نمک حتی می‌تواند علائم پیری را کاهش بدهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha