معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مشکل ازدیاد حشرات و جوندگان هنوز جدی نیست، اما برای پیشگیری از این معضل، مواد گندزدا، سموم و حشره کش‌ها نیز تامین شده تا در مواقع لزوم استفاده شوند.

نظارت بر تانکرهای آب‌رسانی و غذا در مناطق سیل‌زده

سلامت نیوز:معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مشکل ازدیاد حشرات و جوندگان هنوز جدی نیست، اما برای پیشگیری از این معضل، مواد گندزدا، سموم و حشره کش‌ها نیز تامین شده تا در مواقع لزوم استفاده شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، محسن فرهادی درخصوص اقدامات عملیاتی وزارت بهداشت در حوزه سلامت محیط و ارتقای بهداشت در مناطق سیل زده کشور گفت: علاوه بر فعالیت‌ها و نظارت‌های دوره‌ای در سطح کشور، با وقوع سیل در برخی استان‌ها این نظارت‌ها با شدت بیشتری انجام می‌شود.

وی نظارت بر سلامت آب شُرب و کنترل آن، دفع فاضلاب و پسماندها، سلامت غذا، بهداشت سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها، آلودگی ناشی از باقی ماندن لاشه حیوانات، از بین بردن جوندگان و حشرات و ارتقای سطح بهداشت در محل اسکان موقت مردم سیل‌زده را از جمله اقدامات بهداشت محیط در مناطق سیل زده برشمرد و گفت: در حوزه پایش سلامت آب، میزان کلر آزاد باقی مانده در سیستم شبکه در مناطق سیل زده مورد سنجش قرار گرفت و به شرکت‌های آب و فاضلاب و وزارت نیرو اعلام کردیم که کلر آب آشامیدنی را به میزان یک میلیگرم در لیتر افزایش دهند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص سنجش میزان کلر آزاد باقی مانده در آب مصرفی مردم در مناطق سیل زده اظهارکرد: در تمامی استان‌های درگیر سیل به دلیل افزایش خطر آلودگی، کنترل‌ها و سنجش سلامت آب آشامیدنی را افزایش داده‌ایم.

وی ادامه داد: از ابتدای بروز سیل تا پایان روز ۱۶ فروردین ماه ۹۸، در استان گلستان در مناطق شهری، ۲۰۸۶مورد و در مناطق روستایی ۶۰۶۳ مورد سنجش کلر انجام شده است. این میزان در استان لرستان در مناطق شهری، ۳۳۱۰ مورد و در مناطق روستایی ۱۰ هزار و ۵۷۴ مورد، در استان مازندران در مناطق شهری، ۳۰۳۶ مورد و در مناطق روستایی، ۱۵ هزار و ۷ مورد، در استان کرمانشاه، در مناطق شهری، ۲۳۱۵ مورد و در مناطق روستایی ۳۰۶۰ مورد، در استان ایلام در مناطق شهری، ۵۵۴ مورد و در مناطق روستایی ۶۷۷ مورد، در استان خوزستان، در مناطق شهری، ۴۹۵۰ مورد و در مناطق روستایی، ۷۰۸۰ مورد بوده است. همچنین، سنجش کلر آب آشامیدنی در برخی استان ها همچنان ادامه دارد.

فرهادی با بیان اینکه بعداز سنجش میزان کلر آب شرب، کنترل میکروبی آب در اولویت قرار دارد، خاطرنشان کرد: در اهواز ۹۵ مورد، دزفول ۱۳۷ مورد، لرستان ۴۶۳ مورد، یاسوج ۶۱۴ مورد، ایلام ۱۱۶ مورد و در گلستان ۱۷۱ مورد، نمونه برداری میکروبی از آب آشامیدنی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در مجموع وضعیت تحت کنترل بوده و مشکلی وجود ندارد، افزود: در برخی قسمت ها که آب قطع است، تانکرهای آب رسانی تعبیه شده و همکاران بهداشت محیط بر سلامت آب تانکرها نیز نظارت مستمر دارند. در مناطقی که آب شرب کلرینه شده و تانکر آب نیز وجود ندارد و به منابع نامطمئن آب دسترسی دارند، در بین ساکنین کلر یک درصد مادر توزیع می شود، یعنی کلر در شیشه های مخصوصی آماده شده و به مردم آموزش داده شده که قبل از مصرف، آب آشامیدنی خود را کلرینه کنند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص نظارت بر سلامت غذای مصرفی مردم در این مناطق خاطرنشان کرد: از ۱۱ هزار و ۳۶۴ مورد مرکز تهیه و توزیع غذا، بازرسی انجام و ۱۰۰ مورد نمونه آزمایشگاهی گرفته شده است. ۳۵ تن ماده غذایی مشکوک به فساد یا آلوده نیز معدوم شده است.

وی با بیان اینکه از کمپ‌ها و محل اسکان مردم به‌صورت روزانه بازرسی می شود،اظهارکرد: در تمامی نقاط مناطق سیل زده، مواد غذایی که توزیع می‌شود، قبلا کنترل شده و علاوه بر نمونه‌برداری‌ها مورد سنجش قرار می گیرند. تاکنون ۸۱ هزار و ۶۳۴ مورد سنجش پرتابل مواد غذایی انجام شده است.

فرهادی در ادامه گفت: در این مناطق مشکل ازدیاد حشرات و جوندگان هنوز جدی نیست اما برای پیشگیری از این معضل، مواد گندزدا، سموم و حشره کش ها نیز تامین شده تا در مواقع لزوم استفاده شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت با ابلاغ بخشنامه‌ای به دانشگاه‌های استان‌های درگیر سیل، تاکید کرده در مناطقی که سیلاب فروکش کرده، اقدامات لازم فورا انجام شده و از لحاظ جمع آوری پسماندها و لاشه های حیوانات نظارت کافی صورت گیرد.

بنابر اعلام وبدا،‌ فرهادی در پایان تاکید کرد: مردم به نوبه خود باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و از توصیه‌های کارشناسان بهداشت غافل نشوند. از آب سیلاب روان در شهرها به هیچ وجه استفاده نکنند، این آب‌ها دارای آلودگی‌های بسیاری است بنابراین در درجه اول هر فردی باید مراقب سلامت خود باشد و به بهداشت فردی اهمیت دهد.
برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha