ويروس‌هاي همسايه همچنان مزاحمند

۱۳۸۶/۰۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2708
ويروس‌هاي همسايه همچنان مزاحمند

با اينكه طبق اعلام كارشناسان بيش از 7 سال است كه موردي از بيماري فلج اطفال در كشور ديده نشده و از سال 1997 بنابر تاييد آزمايشگاه مرجع سازمان جهاني بهداشت گردش ويروس وحشي ايراني قطع شده است، ولي به اعتقاد كارشناسان عمليات كشوري واكسيناسيون كودكان زير 5 سال فعلاً بايد هر سال به طور مداوم براي بالا بردن سطح ايمني انجام شود.

دكتر محمد مهدي گويا، رئيس مركز كنترل بيماري‌هاي وزارت بهداشت دليل اصلي اين امر را مربوط به ريشه‌كن نشدن بيماري فلج اطفال در كشورهاي همسايه مي‌داند و به همشهري گفت: «متأسفانه دو كشور همسايه شرقي ايران يعني پاكستان و افغانستان جزء 4 كشور باقي‌مانده در جهان هستند كه هنوز موارد اين بيماري در آنها وجود دارد و به نوعي اين بيماري در اين دو كشور بومي شده است به طوري كه طي يك‌سال اخير موارد بيماري فلج اطفال در اين كشورها افزايش يافته است.»

گويا‌ ادامه مي‌دهد: «ما مي‌خواهيم وضعيت پاك بودن ايران از بيماري فلج اطفال را همچنان حفظ كنيم بنابراين مجبوريم براي جلوگيري از ورود مجدد بيماري فلج اطفال به كشور اقدامات پيشگيرانه و كنترلي را در زمان‌هاي مناسب تشديد كنيم.»

طبق آمار سازمان جهاني بهداشت، علي‌رغم موفقيت كشورهاي جهان در كنترل و ريشه‌كني فلج اطفال هنوز چهار كشور افغانستان،‌ هند،‌ پاكستان و نيجريه در ريشه‌كن كردن اين ويروس با شكست مواجه هستند.

آمارها حاكي از آنند كه در  سال گذشته پاكستان 33 مورد ابتلا به فلج اطفال و افغانستان 29 مورد را گزارش كرده است.

به گفته كارشناسان بهداشت عمومي چنانچه اين چهار كشور در زمينه ريشه‌كني فلج اطفال با شكست مواجه شوند، بيش از 250 هزار نفر ممكن است در سال به بيماري فلج اطفال مبتلا شوند.

چنانكه در سال 2006 تمام كودكان فلج شده با ويروس اين بيماري در سراسر جهان از ويروس‌هايي كه از يكي از اين چهار كشور منشاء گرفتند، آلوده شده‌اند.

مرزهاي پر دردسر

دكتر عبدالرضا استقامتي،‌ مدير مركز بيماري‌هاي عفوني وزارت بهداشت در خصوص خطر آلودگي‌ مناطقي از كشورمان كه با اين كشورها همسايه هستند، مي‌گويد: «از ميان اين چهار كشور، افغانستان و پاكستان كاملاً در مجاورت ما هستند و به خاطر تردد اتباع اين كشورها به ايران ما ناچاريم كه واكسيناسيون را براي اطمينان خاطر اجرا كنيم.»

وي در ادامه مي‌گويد: «هم‌اكنون در استانهاي هرمزگان،‌ سيستان و بلوچستان،‌ خراسان جنوبي و مناطقي مثل جيرفت تردد اتباع اين كشورها زياد است و بايد تا زماني كه اين كشورها موفق به كنترل بيماري مي‌شوند عمليات واكسيناسيون را ادامه دهيم.»

دكتر استقامتي با اشاره به اينكه آخرين مورد ويروس وارده به ايران از پاكستان وارد سيستان و بلوچستان شد،‌ در ادامه مي‌افزايد: «از دو سال پيش تا الان تعداد مبتلايان به ويروس فلج اطفال به طور دائم در حال افزايش است ولي به غير از ويروسي كه از پاكستان وارد ايران شد، به جرأت مي‌توانيم بگوييم كه از ده سال پيش هيچ موردي از ويروس وحشي اين بيماري وارد كشور نشده است.»

حذف يا ريشه‌كني؟

فلج اطفال يك بيماري حاد ويروسي است كه دامنه آن مي‌تواند از عفونت بدون علامت تا فلج و مرگ متغير باشد. اين بيماري توسط ويروسهاي وحشي پوليو كه در سه تيپ 1و2و3 وجود دارد، ايجاد مي‌گردد.

ويروس‌هاي پوليو در محيط غير زنده، مدت كوتاهي از بين مي‌روند. راههاي انتقال ويروس در مناطقي كه وضعيت بهداشتي آنها در سطح پاييني است، از طريق مدفوعي - دهاني و  در جاهايي كه وضعيت بهداشتي مطلوبي دارند، انتشار از طريق تنفسي است.

ممكن است تعداد زيادي از افرادي آلوده به ويروس شده و بيماري آنها به صورت عفونت بدون علامت  باشد  كه اين افراد علائمي از بيماري نشان نمي‌دهند و براي درمان مراجعه نمي‌كنند ولي مي‌توانند ويروس پوليو را به ديگران انتقال دهند.

به گفته دكتر استقامتي مرحله «حذف» به مرحله‌اي گفته مي‌شود كه بتوان از انتقال محلي يك بيماري در يك منطقه جغرافيايي جلوگيري كرد، يعني گردش ويروس در يك منطقه جغرافيايي متوقف مي‌شود مثل ويروس سرخك.

دكتر استقامتي با اشاره به شرايط ريشه‌كن كردن يك بيماري مي‌گويد: «براي ريشه‌كن كردن بيماري اولاً ويروس بيماري به غير از انسان نبايد ميزبان ديگري داشته باشد همچنين گونه‌هاي متعددي نداشته باشد و بتوان براي آن واكسن تهيه كرد.»

وي با بيان اينكه ويروس فلج اطفال تمامي اين شرايط را دارد مي‌گويد: «وقتي بيماري به سمت ريشه‌كني مي‌رود ويروس آن ممكن است به مكانهاي ديگر كه عاري از آن هستند انتقال پيدا كند. براي همين  كشورهايي كه به طور مداوم عمليات واكسيناسيون و ايمن‌سازي اجرا نمي شود  در معرض خطر آلودگي با اين ويروس هستند.»

اين وضعيت شامل حال كشورهايي مثل يمن مي‌شود كه پوشش ايمن‌سازي در حال حاضر در اين كشور در شرايط مطلوبي نيست. به گفته كارشناسان اين موضوع زنگ خطري براي كشورهاي همسايه آن از جمله ايران است.

دكتر استقامتي ضمن بيان اينكه علي‌رغم آنكه بيش از 13 سال است كه علائمي از چرخش ويروس فلج اطفال در اين كشور وجود نداشته مي‌گويد: «در حال حاضر ويروس مجدداً در يمن به گردش در‌آمده و باعث ابتلاي بيش از 500 مورد در سال گذشته در آن شده است.»

واكسيناسيون تا ريشه‌كني كامل

سازمان جهاني بهداشت در سال 1988 ميلادي برنامه‌اي را با هدف ريشه‌کني بيماري فلج اطفال آغاز کرد که بر اساس آن تمامي کشورها متعهد شدند با انجام اقدامات لازم به ريشه‌کني اين بيماري کمک کنند.

همچنين بنا به گفته متخصصان برنامه‌هاي مربوط به ريشه‌کني فلج اطفال در ايران بايد تا زمان اعلام سازمان جهاني بهداشت مبني بر ريشه‌کن شدن ويروس در دنيا ادامه داشته باشد.

دكتر محسن زهرايي،‌ معاون مرکز بيماري‌هاي وزارت بهداشت در اين باره مي‌گويد: «در صورتي که 3 سال پياپي هيچ‌گونه ابتلا به ويروس فلج اطفال در دنيا گزارش نشود، به ريشه‌کني اين بيماري در دنيا مي‌رسيم که در اين صورت 2 سال پس از اعلام آن در برنامه واکسيناسيون فلج اطفال کودکان تجديد نظر خواهد شد به گونه‌اي که در صورت لزوم واکسن فلج اطفال حذف خواهد شد.»

ايران از سال 1373 به صورت وسيع واكسيناسيون خانه به خانه كليه كودكان زير 5 سال را شروع كرده كه اين برنامه هم‌اكنون به چند استان مرزي (خراسان، سيستان و بلوچستان، كرمان و هرمزگان) و مناطق پر‌خطر ساير استانها كه شامل اردوگاههاي مهاجرين خارجي، مناطق سياري، و... محدود شده است، ادامه دارد.

در برنامه اخير هم واكسن خوراكي فلج اطفال طي دو نوبت به يك ميليون كودك ايراني و حتي كودكان تبع كشورهاي ديگر كه در مناطق جنوب شرقي كشور هستند، داده مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.2244s, 19q