14 هزار زباله‌گرد در پایتخت پرسه می‌زنند

۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 273411
14 هزار زباله‌گرد در پایتخت پرسه می‌زنند

سلامت نیوز: مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران به پرسه 14هزار زباله‌گرد در تهران اشاره کرد و گفت: یک سوم زباله‌گردها کودک هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در صد چهل و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود گفت: بازیافت زباله و منابع سرشار اقتصادی ناشی از این طلای کثیف، سبب شده است تا ما شاهد شکل گیری مافیای منفعت گرای کثیفی باشیم که نه فقط محیط زیست شهر را قربانی مطامع و منافع مادی خود می کند، بلکه با بهره کشی و استثمار کودکان کار،اتباع بیگانه و آسیب دیدگان اجتماعی را به عنوان زباله گرد به خدمت می گیرد تا از جمع آوری و بازیافت زباله ها،کیسه ی منافع خود را پر تر کند.


وی ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری در رابطه با کودکان زباله گرد گفت: فقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را که برای نان ناچارند کار کنند را بکار می گیرند، سبب شده است تا ما شاهد پرسه 14هزار زباله‌گرد در تهران باشیم که متاسفانه از این تعداد 4700 نفر یعنی یک سوم این رقم کودک هستند.


عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در حالی ما شاهد این وضعیت تاسف بار برای بخشی از کودکان شهرمان تهران هستیم که شهرداری برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و مقابله با آسیب های اجتماعی بیش از 5 درصد بودجه سالانه خود را در حوزه امور اجتماعی و فرهنگی صرف می کند، بودجه ای که قطعاَ تا امروز هیچ مشکلی از مشکلات این کودکان زباله گرد شهر حل نکرده و شهرداری تهران نه در مقام مسئول اداره شهر با پیمانکاران متخلفی که این کودکان را در بدترین شرایط بکار می گیرند برخورد جدی نموده و نه در مقام ایفای مسئولیت اجتماعی اش قدم جدی بجز چند حرکت نمایشی برداشته است.


فراهانی تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم تهران از کودکان کار تا کارگزاران و مدیران می بایست نسبت به کیفیت و شرایط زندگی یکایک شهروندان این شهر مسؤولانه برخورد کنیم و در مسیر بهبود کیفیت زندگی در همه محلات شهر و برای همه شهروندان اقدامات لازم را پیگیری کنیم.


وی گفت: این کودکان اگر ژن خوب ندارند، اما در انسانیت، مسلمان بودن و حق حیات و تعالی با یکایک ما برابر و برادرند و ما در برابر شرایط آنها مسئولیم.


فراهانی اضافه کرد: بر همین اساس به‌ عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند 3 ماده 80 قانون شوراهای اسلامی کشور، برای دومین بار درباره « لزوم توجه به حقوق کودکان کار و ایفای مسؤولیت اجتماعی شهرداری در برابر این بخش از شهروندان » به شهرداری تهران تذکر می دهم.


عضو شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام حناچی ،شهردار تهران و حسن استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد شاهد توجه به حقوق کودکان کار و بهبود شرایط بکارگیری، محیط کار و زندگی این گروه از شهروندان باشیم، تا در سایه توجه به زندگی همه شهروندان تهران را به شهری برای همه بدل سازیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.29303s, 18q