نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که وضعیت بهداشت روانی والدین، نقش ویژه و قابل‌توجهی در میزان مقاومت فرزندانشان به بیماری آسم و بهبود آن دارد.

برای بهبود فرزند مبتلابه آسم، روح و روان خود را مرمت کنید

سلامت نیوز:نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که وضعیت بهداشت روانی والدین، نقش ویژه و قابل‌توجهی در میزان مقاومت فرزندانشان به بیماری آسم و بهبود آن دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، آسم یک اختلال تنفسی است که با انسداد مجاری تنفسی، موجب حملات عودکننده تنفس می‌شود. طبق تخمین‌ها، ۳۰۰ میلیون نفر مبتلابه آسم در سراسر جهان وجود دارد که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ این رقم به ۳۳ درصد افزایش یافته و به ۴۳۳ میلیون نفر برسد. این بیماری که از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در کودکان است، بیشترین علت غیبت از مدرسه در گروه سنی کودکان و نوجوانان را شامل می‌شود.

آسم به اعتقاد متخصصان در بین بیماری‌های دوران کودکی، ازجمله اختلالاتی است که ارتباط متقابل عوامل خانوادگی و اختلالات عاطفی- هیجانی با بروز، تشدید، سیر، پیش‌آگهی و عود حملات آن بیش از سایر بیماری‌های مزمن دوران کودکی مورد تأکید قرار گرفته است. مطالعات انجام‌شده روی خانواده‌های کودکان و نوجوانان دارای آسم، همراهی بین عوامل روانی و تشدید علائم بیماری را نشان می‌دهد، هرچند سهم نسبی عوامل بیولوژیک و روانی در بین خانواده‌ها متنوع است و به همین دلیل، توجه به الگوی زیستی -روان‌شناختی بیماری آسم حائز اهمیت است.

برای بررسی بیشتر این موضوع، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی کیش، دانشگاه آزاد اسلامی کرج و دانشگاه علوم پزشکی زنجان اقدام به انجام پژوهشی کرده‌اند که در آن میزان همبستگی بین سطح سلامت روان مادران و شدت آسم در کودکان سن مدرسه مورد ارزیابی علمی قرار گرفته است.

در این پژوهش که در بیمارستان کودکان مفید شهر تهران انجام شده است، ۱۳۲ نفر از مادران کودکان ۶-۱۲ ساله مبتلابه آسم و دارای پرونده پزشکی که به درمانگاه فوق‌تخصصی ریه کودکان مراجعه کرده بودند و تشخیص قطعی آسم آتوپیک داشتند، مشارکت داشته‌اند.

یافته‌های این مطالعه به طرز شگفت‌آوری نشان می‌دهد که وجود مشکلات روانی در مادر با شدت آسم کودک مرتبط است و هرچقدر مادر در وضعیت ضعیف‌تری از بهداشت روان نسبت به میانگین جامعه باشد، شدت آسم کودک بیشتر است.

در تبیین این یافته‌ها و در رابطه با اهمیت بهداشت روانی در خانواده دارای کودک مبتلابه آسم، حسن احدی، پژوهشگر گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌المللی کیش و همکارانش می‌گویند: «می‌توان گفت سیکل‌های منفی تعامل بین والدین و فرزندانشان ممکن است به‌صورت سهوی تشدید شود و با منفی‌بافی، کج‌خلقی و رفتار بدتر در کودک افزایش‌یافته و این خود منجر به تعارض بیشتر شود».

بر این اساس، آن‌ها پیشنهاد داده‌اند: «با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق، لازم است به‌منظور پاسخگویی مناسب به نیازهای کودکان مبتلابه آسم، مادران دارای کودک مبتلابه آسم از مشاوره و درمان‌های ویژه روان‌شناختی برخوردار شوند».

این یافته‌ها که می‌توانند نقش قابل‌توجهی در آگاه‌سازی خانواده‌های برخوردار از فرزندان مبتلابه بیماری آسم داشته باشند، در مجله «پرستار و پزشک در رزم» متعلق به اداره بهداشت، امداد و درمان نزاجا منتشر شده‌اند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha