شروع هر روز به صرف كمردرد!

۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 273826
شروع هر روز به صرف كمردرد!

سلامت نیوز:سبك زندگی ماشینی، نشستن طولانی، رانندگی پیوسته، ایستادن به مدت زیاد و كارهای تكراری روزانه می‌تواند با ایجاد فشار روی مفاصل بین‌مهره‌ای در ستون فقرات دردهایی را ایجاد كند كه با ایجاد خشكی صبحگاهی در ناحیه كمر یا ستون فقرات پشت یا گردن همراه است .


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ، وجود این دردها می‌تواند گاهی آنقدر آزار‌دهنده باشد كه كیفیت زندگی روزانه را كم كرده و بیمار را در انجام فعالیت‌های عادی روزانه محدود كند. در بسیاری از این بیماران دیسك‌ها وضعیت خوبی دارند و حتی در ام. آر.آی به‌صورت نرمال گزارش می‌شود. مهره‌ها استوانه‌های استخوانی است كه از روی هم قرار گرفتن آنها ستون‌فقرات ایجاد می‌شود.


در فواصل بین این استوانه‌های استخوانی دیسك‌ها قرار دارد كه حالت ژله‌ای و انعطاف‌پذیر داشته و از ایجاد تماس بین‌مهره‌ها جلوگیری می‌كند. بین دو مهره به غیر از دیسك دو مفصل كوچك وجود دارد كه از روی هم قرار گرفتن ضمائم مهره‌ای ایجاد می‌شود .


فشارهای طولانی روی این مفاصل كوچك كه در ایستادن یا نشستن طولانی یا نحوه اشتباه وضعیت‌دهی به ستون فقرات در فعالیت‌های كاری ایجاد می‌شود، می‌تواند با گذشت زمان سبب ایجاد التهاب و آرتروز در این مفاصل شود.


خشكی و درد در ناحیه ستون فقرات و تشدید درد در خم شدن به عقب یا طرفین از نشانه‌های آسیب به این مفاصل است. در كسانی كه تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفته‌اند آسیب به این مفصل از علل دردهای مقاوم پس از جراحی است.


درمان این بیماری با راهكارهای ساده شروع می‌شود. بیماران با مراجعه به كلینیك‌های درد و معاینه دقیق پس از تشخیص نهایی تحت درمان دارویی قرار می‌گیرند. اصلاح روش زندگی و انجام آب‌درمانی نقش مهمی در درمان این بیماران دارد. در این بیماران استفاده از لیزرهای با توان بالا كمك زیادی به درمان بیماری می‌كند.

در بیمارانی كه به درمان‌های ساده جواب ندهند در كلینیك درد و در اتاق عمل مفاصل آسیب‌دیده توسط وسیله تصویر‌برداری یا فلوروسكوپ دیده شده و با انجام تزریق یا رادیوفركونسی در این مفاصل التهاب و درد كنترل می‌شود. انجام این روش‌های كم‌تهاجم در درمان مبتلا به كمر‌درد در حیطه كاری پزشكان فوق‌تخصص درد است و بدون نیاز به بیهوشی عمومی و به‌صورت سرپایی در اتاق عمل كلینیك‌های درد انجام‌پذیر است .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.58333s, 19q