آسم و آلرژي شايعترين بيماري‌هاي مزمن دوران كودكي

۱۳۸۶/۰۲/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2768
آسم و آلرژي شايعترين بيماري‌هاي مزمن دوران كودكي
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري آلمان، متخصصان بيماري‌هاي ريوي و راههاي تنفسي، آسم، تب يونجه و لوزو درماتيسم را مجموعه‌اي از شكلهاي آلرژي مي‌دانند كه در همگي آنها حساسيت زيادي به مواد بي‌خطري مانند گرده گلها، موي گربه و ذرات معلق و غبار خانگي مشاهده مي‌شود.
بنابراين گزارش؛ متخصصان آلماني معتقدند در سالهاي اخير تعداد كودكان مبتلا به آسم و آلرژي دو برابر شده است.
همچنين به گفته متخصصان كلينيك دانشگاهي نياي آلمان، واكنش شديد سيستم دفاعي بدن منجر به بروز فرآيند التهابي مزمني مي‌شود كه اغلب در سنين كودكي آغاز و اكثرا شكل آلرژي با افزايش سن تغيير مي‌كند.
بدين ترتيب لوزو درماتيسم و آلرژي به مواد غذايي در سنين نوزادي اغلب در سنين پيش دبستاني از بين مي‌رود، در حاليكه بروز تب يونجه و آسم در سنين مدرسه افزايش مي‌يابد.
بر اساس اين گزارش؛ زمانيكه با تب يونجه علائم و عوارض آسم بروز كند اغلب از اصطلاح تغيير طبقه بيماري صحبت مي‌شود.
متخصصان معتقدند اين امكان وجود دارد كه در سنين مدرسه سيستم ايمني كودك را از طريق زدن واكسن‌ حاوي ميزان زيادي از ماده آلرژي‌زا حساسيت‌زدايي كرد.
به گفته آنها كاهش تعداد فرزندان در خانواده‌ها و نداشتن خواهر و برادر و دير رفتن يا نرفتن به مهد كودك ميزان و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي مسري را كاهش مي‌دهد و بدنبال آن سيستم ايمني دفاع در مقابل سرايت عوامل خارجي را نمي‌آموزد و به همين دليل نسبت به مواد مختلف با واكنش‌هاي التهابي پاسخ مي‌دهد كه تا بروز حملات آسمي خطرناك و يا شوك‌هاي آلرژيك هم پيش مي‌رود.
يادآور مي‌شود؛ به عقيده متخصصان تغيير شرايط زندگي افراد نيز يكي از دلايل افزايش واكنش‌هاي آلرژيك بخصوص در ميان كودكان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.00424s, 18q