در مجموع واکنش ایمنی زنان در برابر واکسن آنفلوانزا در مقایسه با مردان بیشتر است اما طبق نتایج مطالعه جدید، با افزایش سن و کاهش هورمون استروژن، ایمنی زنان تضعیف می شود.

ایمنی زنان در برابر واکسن آنفلوانزا با افزایش سن کاهش می یابد

سلامت نیوز:در مجموع واکنش ایمنی زنان در برابر واکسن آنفلوانزا در مقایسه با مردان بیشتر است اما طبق نتایج مطالعه جدید، با افزایش سن و کاهش هورمون استروژن، ایمنی زنان تضعیف می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  مهر، در این مطالعه محققان واکنش های ایمنی به واکسن آنفلوانزا H1N1 2009 را در بین 145 داوطلب انسانی بررسی کردند؛ یک گروه متشکل از افراد 18 تا 45 سال و گروه دیگر افراد 65 سال به بالا بودند.

محققان با بررسی نشانگرهای اصلی واکنش ایمنی دریافتند به طورمیانگین زنان در گروه جوان تر در مقایسه با مردان جوان و زنان مسن تر، واکنش قوی تری نسبت به واکسن داشتند.

به عنوان مثال، در زنان جوان تر افزایش میزان پروتئین ایمنی مهم IL-6 تقریبا سه برابر بیشتر از مردان جوان و همچنین دو برابر زنان مسن بود.

همچنین شاخص های واکنش آنتی بادی ضد آنفلوانزا برای زنان جوان در مقایسه با مردان جوان و زنان مسن بالاتر بود.

«سابرا کلین»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دریافتیم کاهش در میزان استروژن که همراه با یائسگی اتفاق می افتد بر سیستم ایمنی زنان تاثیر می گذارد.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =