محققان دریافتند که هورمون درمانی یائسگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد

خطر ابتلا به سرطان پستان با هورمون درمانی یائسگی

سلامت نیوز:محققان دریافتند که هورمون درمانی یائسگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، یائسگی به معنای قطع دوره‌ قاعدگی است. یک زن پس از یائسگی، توانایی باردارشدن را از دست می‌دهد و به‌دلیل نوسانات شدید هورمونی، علائم متوسط تا شدیدی را تجربه می‌کند. یائسگی معمولاً در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ به زنان رو می‌کند و می‌تواند باعث افسردگی، گرگرفتگی، سردرد، تعریق شبانه و تغییر روند عادی زندگی او در طولانی مدت شود. همچنین می‌تواند باعث بیماری‌های استخوان و از دست رفتن حافظه شود. 


درمان‌های جایگزینی هورمون (HRT) با جایگزین کردن هورمون‌های جنسی زنانه، استروژن و پروژستروژن این علائم را برطرف می‌کند، زیرا بدن تولید آن‌ها را متوقف کرده است. ما محققان دانشگاه آکسفورد در جدیدترین تحقیقات خود دریافتند که درمان‌های هورمونی جایگزین (HRT)، خطر ابتلا به سرطان پستان را به یک سوم افزایش می‌دهد.


در این پژوهش، داده‌های موجود در ٥٨ طرح تحقیقاتی در کشور‌های مختلف مربوط به ابتلای ۱۸۰ فرد مبتلا به سرطان پستان را بررسی می‌شود. به گفته محققان زنان ۵۰ تا ۶۹ ساله که حداقل ۵ سال از شایع‌ترین شکل درمان‌های هورمونی جایگزین استفاده کرده باشند، ۳۲ درصد بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. 
آن‌ها همچنین دریافتند حتی پس از قطع مصرف هورمون درمانی یائسگی، خطر ابتلا به سرطان پستان به مدت ده تا ۱۵ سال وجود دارد که این یافته قبلاً مشخص نشده بود. از این رو نتیجه تحقیقات آنان در مورد ارتباط بین هورمون درمانی و خطر ابتلای به سرطان پستان دو برابر مقداری است که تاکنون گفته شده است.

محققان می‌گویند تصمیم گیری در مورد درمان‌های هورمونی برای اثرات یائسگی یک تصمیم شخصی است و بسیار مهم است که همه افراد مزایا و خطرات را به خوبی درک کنند، در مورد آن‌ها با پزشک خود صحبت کنند و از آن‌ها برای تصمیم گیری مناسب کمک بخواهند.بیشتر بخوانید:  «ربات‌های نرم» به کمک ایمپلنت‌ها می‌آینداین یافته‌های در مورد تأثیر طولانی مدت انواع مختلف HRT بر خطر ابتلا به سرطان پستان کمک می‌کند، آگاهانه‌تر تصمیم گیری کنند. محققان همچنین توصیه می‌کنند برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سرطان پستان، کمترین دوز موثر برای کمترین زمان ممکن استفاده شود و این یافته‌ها نباید زنان را از مصرف HRT درصورتیکه منافعی مانند محافظت از استخوان‌ها و کاهش خطر قلبی عروقی را دارد، جلوگیری کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =