وظیفه اصلی رحم شما پرورش تخمک بارور شده است. هنگامی که تخمک بارور شده در آندومتر کاشته می شود، از رگ های خونی رحم تغذیه می شود و در نهایت به جنین و سپس جنین تبدیل می شود.

7 راهکار تقویت رحم برای افزایش باروری

به گزارش سلامت نیوز به نقل از انستیتو فرتیلیتی رحم شما اساس سیستم تولید مثل شما را تشکیل می دهد. رحم شما چنان نقش محوری در باروری شما ایفا می کند که هنگام شروع تلاش برای باردار شدن، تمرکز بر ارتقای یک رحم سالم بسیار مهم است. اینها نکات ما برای تقویت و ارتقای یک رحم سالم است.

چرا رحم سالم اینقدر مهم است؟

مواردی وجود دارد که باعث می شود رحم شما در این مدت به درستی کار نکند، از جمله:

  • خونریزی قاعدگی نامنظم یا شدید
  • فیبروئید رحم
  • آدنومیوزآشنایی با رحم زنان


رحم یک اندام تشکیل شده از غدد متعدد، که به وسیله ماهیچه نرمی دیواره های اطراف آن پوشیده شده است. با گذشت زمان و در طول هر ماه به دلیل تغییرات هورمونی پیش آمده در بدن زنان دیواره ماهیچه ای رحم شروع به رشد و ضخیم شدن می کند. در واقع علت درد برخی از زنان هنگام ارگاسم، قاعدگی و زایمان بخاطر منقبض شدن همین ماهیچه ها است. دهانه رحم با یک پرده نازک در دوشیزگان در قسمت انتهایی رحم و نرسیده به واژن قرار گرفته و با رشد آن در طول مدت بارداری جنین را به راحتی در زمان زایمان از این ناحیه خارج می کنند. همچنین در اکثر موارد وزن رحم حدود 30 تا 100 گرم گزارش شده است.

رابطه سقط جنین با تقویت رحم و تخمک گذاری

سقط جنین موضوعی است که پزشکان در برخی از موارد نمی تواند علت آن را تشخیص دهند. دلایل زیادی برای سقط مکرر جنین در برخی از زنان وجود دارد که بعد از انجام آزمایشات فراوان و تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفتن می توان به مشکلات پزشکی خانوادگی، تحلیل ناهنجاری های موجود در کروموزوم‌ های زن و مرد و انواع بیماری‌ های ایمیونی مثل لوپوس، سلیاک یا عدم تحمل گلوتن و مشکلات انعقاد خون، هورمونی، رحمی و ... پی برد. یکی دیگر از دلایلی که امروزه از نظر پزشکان بسیار بر سقط مکرر جنین و نازایی موثر می باشد؛ تعذیه نامناسب و چاقی یا لاغری مفرط در زنان بر روی باروری و تخمک گذاری آن ها تاثیری منفی گذاشته و احتمال سقط جنین حتی در صورت بارداری آن ها وجود دارد.

برای افزایش شانس باروری، از این دستورالعمل ها برای حفظ سلامت رحم و جلوگیری از عوارض استفاده کنید.

1. رژیم غذایی متعادل تری داشته باشید

طبق یک مطالعه منتشر شده در Obstetrics and Gynecology، خوردن گوشت قرمز می تواند خطر ابتلا به فیبروم رحم را دو برابر کند، در حالی که خوردن مقدار زیادی سبزیجات خطر ابتلا به آن را تا 50 درصد کاهش می دهد.

ترکیب ایندول 3 کاربینول موجود در سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم و کلم بروکسل نه تنها متابولیسم استروژن شما را بهبود می بخشد، بلکه ممکن است به بدن شما کمک کند استروژن اضافی را نیز دفع کند.تقویت رحم و تخمک گذاری با تغذیه مناسب

داشتن تغذیه مناسب بسیار بر تقویت رحم ، تخمک گذاری و افزایش قدرت باروری تاثیر گذار است. در واقع تنظیم هورمون های زنانه به وسیله یک رژیم غذایی متعادل امکان پذیر است و تقویت رحم و تخمک گذاری نیز با تغذیه سالم دستگاه تناسلی بدن آنان نیز ممکن می شود. بنابراین مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی برای باروری زنان لازم و ضروری بوده و باید در رژیم غذایی آن ها لحاظ شود.

از جمله ویتامین های مورد نیاز برای تقویت رحم می توان به ویتامین C و آنتی اکسیدان ها اشاره کرد.


مصرف این نوع ویتامین باعث جلوگیری از ایجاد هر گونه نقصی در یافتن اسپرم شده و حرکت آن را زیاد میکند؛ همچنین در تخمکها و دستگاه تناسلی زنانه میزان استرس را کاهش خواهد داد. از جمله اقدامات لازم برای تقویت رحم و تخمدان ها که در طب سنتی نیز بسیار به آن توصیه شده؛ افزایش استفاده از سبزیجات دارای برگ سبز، میوه‌ های تازه، امگا 3 و امگا 6، آجیل ، تخم‌ مرغ، ماهی، مواد لبنی و به طور کل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل است تا تخمک های سالمی تولید شده و احتمال باروری رحم افزایش یابد.

میوه به:

میوه ای گرم که خوردن آن و فراورده هایش همچون دانه آن باعث تقویت رحم و تخمدان های زنان و مانع انداختن جنین توسط آن ها خواهد شد. در منابع توصیه شده است که این میوه را به صورت خام مصرف نکرده چرا که احتمال مسدود شدن رگهای بدن در این صورت بسیار زیاد است. همچنین افراد گرم مزاج بهتر است که این میوه را با مشورت پزشک استفاده کنند.

لوبیا سبز:

یکی دیگر از مواد غذایی های باارزش و مفید که بسیار در تقویت رحم و جلوگیری از سقط جنین مناسب است.

ترکیب عسل و دارچین:

کشورهای چین و ژاپن ، کمی پودر دارچین را و نصف قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و ترکیب و خمیر حاصله هر روز به صورت مکرر برای تقویت رحم زنانی که احتمال بارداری آن ها وجود ندارد؛ بر روی لثه گذاشته و به آرامی همراه با بزاق دهن این ترکیب را وارد بدن خواهند کرد.

دم کرده ستاخینس:

خانم های نازا برا تقویت رحم و تخمدان های خود، دم کرده ای معطر، مقوی اعصاب، مفید از گیاه گرم و خشک ستانخیس را حدود 6 بار در روز ( 3 نوبت در صبح و 3 نوبت در شب) میل نمایند.

گیاه دارویی میخک:

استفاده روزانه و مرتب حدود 4 گرم میخک برای تقویت رحم و نیروی جنسی زنانی که طبع آن ها سرد است بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

کاسنی:

استفاده روزانه از 7 برگ کاسنی یا عرق و پودر آن به علت مقدار زیاد ویتامین (ث) موجود در آن بسیار در تقویت رحم و همچنین افزایش توان جنسی در ایجاد نطفه و زیبایی چهره نوزاد تاثیرگذار بوده و رحم را به انجام وظیفه طبیعی خود وا خواهد داشت.

کاهو:

استفاده روزانه از کاهو مخصوصا در زمان ناهار و شام بدون هیچ سس و سبزی دیگری بسیار در تقویت رحم و تخمدان های زنان موثر است.

کرفس و تره فرنگی:

این گونه از سبزیجات نیز بخاطر خواص بیشمار و طبع گرم خود در طب سنتی برای تقویت رحم و قوای جنسی بسیار توصیه می شود.

شیره چغندر:

استفاده مداوم از یک قاشق غذاخوری شیره چغندر در 8 ساعت باعث تقویت رحم و افزایش باروری زنان خواهد شد.

رازیانه:

گیاه و عرق رازیانه فواید و تاثیر زیادی را در درمان دردهای زیر شکمی و رحمی در دوران قاعدگی و سرد مزاجی جنسی، تنظیم تخمک گذاری در بانوان و همچنین پاکسازی رحم، ایجاد تعادل هورمونی، جلوگیری از بیماری‌های دستگاه تناسلی، پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم زنان دارد.

خودداری از مصرف برخی از مواد غذایی در هنگام بارداری


همانطور که در قسمت های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، مصرف مواد غذایی سالم و مقوی بسیار در تقویت رحم و تخمک گذاری زنان در زمان بارداری، پریودی و برقراری رابطه جنسی موثر و ضروری است. لذا در همین راستا برای تقویت باروری رحم باید از مصرف برخی مواد غذایی و شیمیایی همچون نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، نسکافه، چای، شکلات، نوشابه، الکل، شکر، غذاهای سرخ کردنی، گوشت قرمز و نمک اضافی و ... جلوگیری کنید.

تقویت رحم با کنترل وزن و سلامتی بدن

انجام معاینات ماهیانه نظیر عفونت های رحمی، کنترل وزن و گردش سالم خون و ... توسط پزشک متخصص باعث خواهد شد که از سلامتی وضعیت رحم خود برای تخمک گذاری و بارداری اطمینان حاصل کنید. افزایش گردش خون با نوشیدن آب کافی و انجام تمرینات ورزشی مانند یوگا بسیار بر عملکرد صحیح اندام های تولید کننده تخمک و تخمدان ها در رحم زنان تاثیر گذار است. همچنین کنترل وزن باعث کنترل دیابت ( قند خون)، کیفیت تخمک گذاری و رشد جنین در رحم زنان خواهد شد و چربی های اضافی اطراف شکم نیز در تولید هورمونهای جنسی تاثیرگذار است. عدم جذب و کمبود ویتامین B9 یا اسید فولیک نیز در بدن زنان نیز تاثیرات مخربی بر رحم زنان و قدرت باروری آن ها خواهد گذاشت.

تقویت تخمک گذاری و رحم برای باروری زنان نیز با انجام تمرینات ورزشی متعادل مانند هوازی سبک مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سوای رابطه مستقیمی داشته و همراه با یک رژیم غذایی سالم باعث چربی سوزی و کنترل وزن در وضعیت ایده آل خود خواهد شد. این نوع ورزش ها باعث می شوند تا هورمونهای زنانه تولید شده به وسیله چربی های اضافی بدن به حالت عادی خود برگردند و بدن در وضعیت (BMI) یا شاخص توده بدنی سالم و طبیعی خود قرار گیرد.


نکات مهم برای بارداری به موقع

اگر با تقویت رحم و قدرت باروری خود قصد دارید که بچه دار شوید بهتر است که نکاتی را که اکثر زوجین از آن ها غفلت می کنند؛ همواره مد نظر خود قرار دهید:

- برقراری رابطه جنسی پیش از زمان تخمک گذاری زن
- کنترل دمای پایه بدنتان برای تشخیص زمان تخمک گذاری
- ثبت زمان عادت ماهیانه و تخمک گذاری خود
- توجه به گردنه رحم و استفاده از متد ریتمیک برای آگاهی از چرخه طبیعی بدن
- مصرف روزانه مکمل های گیاهی برای تقویت باروری با مشورت پزشکپ

2. در مورد مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید

در یک مطالعه موسسه ملی بهداشت، شواهدی وجود داشت که مقادیر مناسب ویتامین D می تواند فیبروم های رحمی را کوچک کند. اسید فولیک یکی دیگر از مکمل های حیاتی برای مصرف در دوران بارداری است، اما می تواند به باروری نیز کمک کند.

به همین ترتیب، کمبود برخی مواد مغذی می تواند سلامت کلی رحم شما را کاهش دهد. پس از خوردن یک رژیم غذایی متعادل، با پزشک خود در مورد مکمل هایی که می توانند به شما کمک کنند صحبت کنید. علاوه بر ویتامین D و اسید فولیک، اینها ممکن است شامل اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین B12، ویتامین E، ویتامین C، آهن و روی باشد.

3. مصرف کافئین خود را کاهش دهید


در مقادیر زیاد، کافئین می تواند فیبروم رحم را تشدید کند زیرا می تواند تولید استروژن را افزایش دهد.

طبق مطالعه ای که در باروری و عقیمی منتشر شده است، زنانی که روزانه 500 میلی گرم کافئین (معادل چهار تا پنج فنجان قهوه) مصرف می کنند، 70 درصد بیشتر استروژن در مرحله فولیکولی چرخه قاعدگی خود نسبت به زنانی که کمتر از یک فنجان مصرف می کنند، تولید می کنند. قهوه در روز

هنوز به کافئین نیاز دارید؟ به چای سبز ملایم تر روی آورید و به آرامی میزان مصرف خود را کاهش دهید.

4. بیشتر حرکت کنید


اگر شغلی دارید که برای مدت طولانی در آن نشسته اید، این می تواند جریان خون به رحم شما را به خطر بیندازد.

برای تحرک مکرر برای ایستادن یا پیاده روی استراحت کنید. در صورت امکان، فعالیت های ذهن آگاهی را در این وقفه ها بگنجانید. همانطور که بحث خواهیم کرد، کاهش استرس راه مهم دیگری برای ارتقای رحم سالم است و این دو به خوبی یکدیگر را تکمیل می کنند.

5. با هوشیاری ورزش کنید


مطالعه‌ای در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی نشان داد که فعالیت بدنی می‌تواند رشد فیبروم‌های رحمی را کاهش دهد، به‌ویژه در میان افرادی که به مدت چهار ساعت در هفته به شدت ورزش می‌کنند.

همانطور که گفته شد، ورزش بیش از حد در واقع می تواند باروری را مختل کند. در این موارد، پیاده‌روی و یوگای باروری دو تا از بهترین راه‌ها برای تقویت گردش خون و بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری عضلات اطراف رحم هستند.

با پزشک خود در مورد فاکتورهای سلامت منحصر به فرد خود صحبت کنید تا یک رژیم ورزشی مناسب در حین تلاش برای باردار شدن تعیین کنید. اگر تحت درمان های باروری هستید، می توانید راهنمای ما برای IVF و ورزش را در اینجا بخوانید.

6. عادت سیگار کشیدن را ترک کنید


مطالعات متعدد نشان می دهد که سیگار عامل اصلی مشکلات باروری است. یک مطالعه نشان داد که می تواند بر پذیرش رحم تأثیر بگذارد. کسانی که سیگار می کشند زمان بیشتری برای باردار شدن نیاز دارند.

سیگار کشیدن تخمدان های شما را نیز پیر می کند و می تواند سلامت کلی را کاهش دهد. ترک می تواند دشوار باشد. با پزشک خود صحبت کنید تا ابزار لازم برای ترک موفقیت آمیز را در اختیار داشته باشید.

7. در صورت امکان استرس را کاهش دهید


استرس مزمن کنترل نشده همچنین می تواند منجر به مجموعه ای از تغییرات بدنی شود. از افزایش وزن گرفته تا التهاب در بدن تا قاعدگی نامنظم، استرس مزمن عامل شناخته شده ای در کاهش سلامت رحم است.

همانطور که اشاره شد، در صورت امکان، ذهن آگاهی را در قالب یوگای باروری یا مدیتیشن بگنجانید. همچنین، روی خواب پایدارتر و با کیفیت تر تمرکز کنید. در اینجا می توانید نکات کاربردی بیشتری برای آرامش پیدا کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =