یک دکتری تغذیه و رژیم درمانی درباره ضرورت استفاده از هورمون‌های رشد و مکمل‌های پروتئینی در رژیم غذایی ورزشکاران توضیح داد.

مصرف هورمون‌های رشد یا مکمل‌های پروتئینی برای ورزشکاران ضروری است؟

سلامت نیوز:یک دکتری تغذیه و رژیم درمانی درباره ضرورت استفاده از هورمون‌های رشد و مکمل‌های پروتئینی در رژیم غذایی ورزشکاران توضیح داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،فرهاد وحید دکتری تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک، درباره رژیم غذایی ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای در روز پس از مسابقات اظهار کرد: ورزشکاران در طول مسابقات کربوهیدرات خود را از دست داده‌اند بنابراین باید این کربوهیدرات از دست رفته را با رژیم غذایی پُرکربوهیدرات در  روز پس از مسابقات جبران شود تا ورزشکار برای مسابقات آینده عملکردی خوب داشته باشد.این دکتری تغذیه و رژیم درمانی بیان کرد: ورزشکاران در وعده صبحانه روز پس از مسابقات می‌توانند چای شیرین را که حاوی ۲ تا سه حبه قند باشد به همراه ۳۰ گرم مربا یا عسل میل کنند؛ نوشیدن یک لیوان آب میوه طبیعی هم در وعده صبحانه برای ورزشکاران مناسب است.


او افزود: ورزشکاران در وعده ناهار در روز پس از مسابقه می‌توانند ۴۰۰ گرم یا ماکارونی که حاوی ۱۰ گرم روغن باشد به همراه پنیر رنده شده میل کنند همچنین آنها می‌توانند همراه غذایشان مقداری نان هم بخورند؛ مصرف سوپ یا انواع گوشت‌های کبابی شده به همراه نان برای وعده شام ورزشکاران در روز پس از مسابقات پیشنهاد می‌شود.


وحید تاکید کرد: از میان وعده‌های مناسب برای ورزشکاران در روز پس از مسابقات می‌توان به چای شیرین یا آبمیوه طبیعی، پنیر و نان اشاره کرد؛ رژیم غذایی ورزشکاران در حین مسابقات بر اساس نوع ورزش، حرفه‌ای یا آماتور بودن ورزشکار و شرایط فیزیولوژیک ورزشکار متفاوت است که در اینجا یک رژیم غذایی کلی ذکر می‌شود.


رژیم غذایی ورزشکاران در هنگام مسابقات

این دکتری تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: ورزشکاران در هنگام مسابقات می‌توانند در وعده صبحانه یک فنجان چای شیرین یا یک لیوان آبمیوه طبیعی، مقداری نان به همراه عسل یا مربا، غلات به همراه شیر و تخم مرغ میل کنند؛ در وعده نهار هم مصرف ماکارونی یا برنج به همراه نان، سبزی، ماست یا دوغ پیشنهاد می‌شود؛ ورزشکاران در وعده نهار می‌توانند جوجه کباب هم میل کنند.


او گفت: از میان وعده‌های مناسب برای ورزشکاران در هنگام مسابقات می‌توان به شیر، انواع مختلف میوه‌ها، کلوچه‌ها و بیسکویت‌های سبوس‌دار اشاره کرد؛ در وعده شام هم آنها می‌توانند مقداری سوپ سبزیجات به همراه نان یا مقدار کمی از انواع گوشت‌های پخته شده را مصرف کنند؛ ورزشکاران پیش از خواب هم می‌توانند یک لیوان شیر بنوشند یا یک وعده میوه مصرف کنند.


وحید این دکتری تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: رژیم غذایی پر کربوهیدرات تنها مختص به روز پس از مسابقات است، بنابراین این رژیم نباید به مدت طولانی ادامه پیدا کند؛ دریافت پروتئین برای ورزشکاران بسیار اهمیت دارد، پروتئین حاصل از منابع گیاهی را در رژیم غذایی ورزشکاران در نظر نمی‌گیریم بنابراین پیشنهاد می‌شود پروتئین از منابع حیوانی تامین شود که در بین منابع حیوانی گوشت سفید از گوشت قرمز بهتر است؛ از دیگر منابع غنی از پروتئین برای ورزشکاران می‌توان به پنیر، تخم مرغ، شیر و ماست اشاره کرد.


او افزود: اگر نیاز‌های ورزشکار از طریق رژیم غذایی تامین شود نیازی به استفاده از مکمل‌های پروتئینی نیست در صورت ضرورت این مکمل‌ها باید زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شوند همچنین قبل از مصرف این مکمل‌ها انجام آزمایش‌های لازم ضروری است تا عملکرد کلیه‌ها و کبد به درستی بررسی شود؛ این مکمل‌ها می‌توانند برای افرادی که در معرض بیماری‌های کلیوی و کبدی هستند مضر باشد.


وحید یاد‌آوری کرد: متاسفانه امروزه موارد تقلبی پودر‌های کراتین و هورمون‌های رشد در بازار زیاد است بنابراین ورزشکاران هنگام خرید این پودر‌ها یا هورمون‌های رشد باید برچسب آن‌ها را به دقت مطالعه کنند؛ پودر‌های کراتین یا مکمل‌های رشد باید مجوز‌های وزارت بهداشت را داشته باشند؛ امروزه همچنین تبلیغات زیاد در فضای مجازی درباره پودر‌های کراتین یا مکمل‌های رشد به چشم می‌خورد که ورزشکاران نباید به این تبلیغات اعتنا کنند؛ پودر‌های کراتین یا مکمل‌های رشد که در باشگاه‌های ورزشی هم به فروش می‌رسند خیلی قابل اعتماد نیستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha