هدایت یارانه‌های حذفی به سمت خانواده‌های معلولان

۱۳۹۸/۰۷/۰۶ - ۱۵:۵۵ - کد خبر: 279905
هدایت یارانه‌های حذفی به سمت خانواده‌های معلولان

سلامت نیوز:عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این باره به «ایران» گفت: مدتی است مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه داده است یارانه دهک‌های بالا و پردرآمد کشور را قطع کرده و مبلغ آن را به دهک‌های پایین و کم درآمد جامعه و همچنین معلولان اختصاص دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،وی افزود: البته همان‌طور که دکتر جهانگیری نیز اعلام کردند اطلاعات درستی از دهک‌های پردرآمد جامعه در دسترس نیست و همین امر به مانعی جدی در مسیر هدفمند‌سازی یارانه‌ها تبدیل شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: یارانه باید به قشر نیازمند جامعه اختصاص یابد تا از آن در جهت حمایت، توانمند‌سازی و ایجاد اشتغال برای آنها استفاده شود، موضوعی که متأسفانه تاکنون اجرایی نشده است. بر این باورم که اگر پرداخت یارانه مدیریت شود هم دهک‌های بالای جامعه رضایت خواهند داشت و هم دهک‌های کم درآمد توانمند خواهند شد.


این روزها بحث حذف یارانه‌های افراد سه دهک بالا به یکی از موضوعات مهم جامعه تبدیل شده، چرا که دولت مصمم است مبالغ واریزی برای دهک‌های پردرآمد جامعه را حذف و آن را در راستای توانمند‌سازی دهک‌های کم درآمد کشور صرف کند.

درحالی که بحث‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیاری در این خصوص در میان موافقان و مخالفان این برنامه به راه افتاده اعلام خبری خوش از سوی معاون اول رئیس جمهوری بارقه امیدی در دل خانواده‌های دارای معلول که بیشتر در گروه دهک‌های کم‌درآمد جامعه قرار گرفته‌اند، ایجاد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اولین کمیته نظارت و هماهنگی بر قانون حمایت از معلولان از موافقت اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر اختصاص یارانه‌های 3 دهک پردرآمد به جامعه معلولان کشور خبر داد.

محمد شریعتمداری اظهار امیدواری کرد، با این اقدام می‌توان بسیاری از مشکلات و مسائلی را که معلولان کشور با آن دست به گریبان هستند، حل و فصل کرد.رئیس سازمان بهزیستی نیز با استقبال از اختصاص درآمد ناشی از حذف یارانه دهک‌های پردرآمد به معلولان، گفت: منتظر هستیم هر چه زودتر این مسأله عملیاتی شود.

چرا که ارزیابی‌های انجام شده نشان داد برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، در سال گذشته به مبلغی در حدود 12 هزار و 500 میلیارد تومان و در سال‌جاری به بودجه‌ای در حدود 30 هزار میلیارد تومان نیاز داریم اما مجلس و دولت مجموعاً هزار و 100 میلیارد تومان بودجه به اجرای این قانون اختصاص داده‌اند.وحید قبادی دانا افزود:

مشخص نیست درآمد حاصل از قطع یارانه‌های دهک‌های پردرآمد جامعه چه میزان است اما به نظر نمی‌رسد این پول بتواند تمام نیاز ما برای اجرای قانون حمایت از معلولان را تأمین کند، البته با همه اینها ما از هر بودجه‌ای برای کمک به اجرای این قانون، استقبال می‌کنیم.

چرا که معلولیت و هزینه‌های ناشی از آن می‌تواند خانواده‌هایی را که در دهک‌های میانی قرار دارند هم به سطح دهک‌های کم‌درآمد بکشاند.وی در با بیان اینکه معلولان مورد حمایت ویژه سازمان بهزیستی قرار دارند، ادامه داد: این اقدام مفید دولت می‌تواند تا حدودی بار هزینه‌های رو به رشد خانواده‌های دارای معلول را کاهش دهد.

در حال حاضر آمار نشان می‌دهد در حدود یک میلیون و 450 هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش خدمات سازمان بهزیستی قرار دارند. تعداد زیادی از این افراد ماهانه مبلغی را تحت عنوان مستمری دریافت می‌کنند. مبلغ این مستمری براساس بعد خانوار برای خانوارهایی که یک معلول دارند تا خانوارهای 4 یا 5 نفره متفاوت است.

قبادی دانا با اشاره به تفاوت شدت معلولیت در افراد دارای معلولیت گفت: 40 درصد این افراد یعنی 626621 نفر به معلولیت جسمی و حرکتی، 25 درصد یعنی 383940 نفر به معلولیت ذهنی، 81342 نفر به معلولیت روانی مزمن، 73782 نفر به معلولیت صوت و گفتار، 184442 نفر به معلولیت از نوع بینایی و 211446 نفر به معلولیت شنوایی دچار هستند.

از این تعداد حدود 187 هزار فرد دارای معلولیت، خود سرپرست خانوار هستند که با مساعدت و همراهی دولت در میزان مستمری که به آنها تعلق می‌گرفت تجدیدنظر شد.

وی اظهار کرد: از آنجایی که این قانون به مسائلی مانند مناسب‌سازی، دسترس‌پذیری و تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی و برنامه‌ریزی، نظارت و منابع مالی می‌پردازد، تزریق بودجه حاصل از حذف یارانه دهک‌های فوقانی جامعه می‌تواند به تقویت بخش‌هایی که نیازمند توجه بیشتر است منجر شود.رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در راستای دستیابی به اهداف قانون حمایت از معلولان، گفت:

در حال حاضر 812290 خانوار از کمک هزینه معیشت ماهانه برخوردار هستند، اما با توجه به اعتبارات پیش‌بینی شده برای قانون حمایت از حقوق معلولان در نظر است 150000 نفر از افراد دارای معلولیت فاقد شغل و درآمد با شدت معلولیت شدید و خیلی شدید تحت پوشش دریافت کمک هزینه معیشت قرار گیرند.

به‌گفته قبادی دانا، یارانه مراکز غیردولتی تحت نظارت با افزایش 20 درصد نسبت به سال گذشته مورد تصویب هیأت دولت قرار گرفته است، اما با وجود این افزایش، یارانه مصوب کماکان با نرخ تمام شده خدمات در مراکز فاصله دارد.

از این‌رو تزریق بودجه مناسب می‌تواند به برداشتن گام‌های مؤثری در این زمینه منجر شود.وی در ادامه به اقدامات شاخص انجام شده برای دستیابی به اهداف این قانون در پنج ماهه نخست سال 98 اشاره کرد و گفت:

تعمیم پرداخت کمک هزینه معیشت در بعد خانوار برای 187 هزار فرد دارای معلولیت، تعمیم پرداخت کمک هزینه شهریه دانشگاه‌های غیردولتی به فرزندان دانشجوی افراد دارای معلولیت، برنامه‏‌ریزی برای پرداخت ودیعه مسکن به 3000 فرد دارای معلولیت، برنامه‌ریزی برای پرداخت کمک هزینه خرید لوازم ضروری برای 4800 فرد دارای معلولیت و هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش برای استخدام 543 فرد دارای معلولیت برای مشاغل آموزشی از اقداماتی است که در این راستا صورت گرفته است.علی همت محمود‌نژاد، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق معلولان یکی دیگر از افرادی بود که در جلسه کمیته نظارت و هماهنگی بر قانون حمایت از معلولان حضور داشت.وی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این باره گفت:

دکتر جهانگیری در این جلسه از حذف یارانه 3 دهک بالای جامعه و اختصاص آن به حمایت از معلولان خبر داد این درحالی است که علاوه بر اینکه شناسایی و حذف این افراد نه تنها سخت است بلکه جمعیت آنها بیش از 200 هزار نفر نخواهد بود.

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق معلولان افزود: یارانه این تعداد در مقابل جمعیت یک میلیون و 450 هزار نفری معلولان رقم قابل توجهی نیست.

البته اثر‌گذاری اختصاص این مبلغ قابل انکار نیست اما اگر مسئولان مبلغی را که سال گذشته برای اجرایی شدن این قانون تخمین زده شده بود یعنی مبلغ 12 هزار و 500 میلیارد تومان را برای اجرای این قانون در سال‌جاری هم اختصاص دهند بسیار مفید‌تر خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.0251s, 18q