۸ تکنیک برای تقویت حافظه

۱۳۹۸/۰۷/۰۸ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 280076
۸ تکنیک برای تقویت حافظه

سلامت نیوز: اکثر افراد گهگاهی با اختلال حافظه مانند فراموش کردن نام شخصی مواجه می شوند. بیشتر اوقات، این به سادگی نشانه بیش از حد مشغول بودن است. اما، داشتن یک حافظه ضعیف می تواند برای فرد مشکل ساز باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، عوامل زیادی در کاهش حافظه نقش دارند، از جمله ژنتیک، سن و شرایط پزشکی که بر مغز تأثیر می گذارد. رژیم غذایی و سبک زندگی نیز برخی از عوامل خطر پذیر برای از بین رفتن حافظه هستند.

در حالی که از دست دادن حافظه به طور کلی قابل پیشگیری نیست، اما ممکن است بتوان با افزایش سن، اقدامات لازم را برای محافظت از مغز در برابر کاهش شناختی انجام داد. در اینجا با ۸ تکنیک برای تقویت حافظه آشنا می شویم:

انجام تمرینات مغزی

تمرینات ذهنی برای ماده خاکستری مغز بسیار ضروری هستند، به چالش کشیدن ذهن می تواند به رشد و گسترش آن کمک کند و باعث بهبود حافظه شود.

ورزش

ورزش بدنی تأثیر مستقیمی بر سلامت مغز دارد. ورزش منظم خطر کاهش شناختی را با افزایش سن کاهش می دهد و از مغز در برابر دژنراسیون محافظت می کند.

مدیتیشن و مراقبه

مراقبه باعث بهبود عملکرد مغز می شود، نشانگرهای دژنراسیون مغز را کاهش می دهد و هم حافظه کاری و هم حافظه بلند مدت را بهبود می بخشد.

خوابیدن به اندازه کافی

خواب برای سلامت کلی مغز بسیار حیاتی است. اختلال در چرخه خواب طبیعی بدن می تواند منجر به اختلالات شناختی شود.

۵- کاهش مصرف قند

غذاهای قندی می توانند باعث از دست دادن حافظه شوند.

پرهیز از رژیم های غذایی پر کالری

در کنار حذف منابع قند اضافی، کاهش کالری کلی ممکن است به محافظت از مغز نیز کمک کند.

افزایش مصرف کافئین

کافئین موجود در منابعی مانند قهوه یا چای سبز برای حافظه مفید است.

۸- خوردن شکلات تیره

فلاونوئیدهای کاکائو که ترکیبات فعال موجود در شکلات هستند، به تقویت عملکرد مغز کمک می کنند.

برخی از افراد به دلیل طیف وسیعی از عوامل خطر ممکن است مستعد ابتلا به اختلال در حافظه باشند. عوامل خطری که وجود دارد هیچ کنترلی مانند عامل ژنتیک ندارد. ممکن است برخی از افراد نسبت به شرایطی از قبیل آلزایمر بیشتر مستعد باشند که بر مغز و حافظه آنها تأثیر می گذارد.

منبع: www.medicalnewstoday.com

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.76268s, 19q