كلينيك‌هاي پيشگيري از ديابت امسال در كشور تاسيس مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2815
كلينيك‌هاي پيشگيري از ديابت امسال در كشور تاسيس مي‌شوند
محمد مهدي گويا، در گفت و گو با فارس، افزود: امسال برنامه‌هاي مفصلي براي پيشگيري و كنترل بيماريهاي غير واگير در كشور داريم كه پيشگيري و كنترل ديابت يكي از آنهاست، به همين منظور ايجاد كلينيك‌هاي ديابت براي افراد در معرض خطر اين بيماري كه هنوز به مرحله بيمارستاني نرسيده‌اند طراحي شده و به زودي اجرايي مي‌شود.
وي ادامه داد: خدمات اين كلينيك‌ها بين خدمات سطح پزشك عمومي و پزشكان متخصص است و پزشكان عمومي داوطلب با آموزش 15 روزه به شرط آنكه پروتكلهاي وزارت بهداشت را رعايت كنند، مجوز تاسيس اين كلينيك‌ها در بخش خصوصي را دريافت مي‌كنند.
گويا گفت: هدف ما از تاسيس اين كلينيك‌ها جلوگيري از سرگردان شدن افراد در معرض خطر بيماري ديابت است و دولت از اين كلينيك‌ها در صورتي كه پروتكلهاي وزارت بهداشت را رعايت كنند حمايت مي‌كند.
وي افزود: اين طرح همچنين قابليت اجرا در قالب پزشك خانواده را نيز دارد.
رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت اضافه كرد: براي ارائه خدمات مناسب و پيشگيري از بيماريهاي غير واگير امسال دوباره طرح جمع آوري اطلاعات نظام مراقبت از بيماريهاي غير واگير با نظرسنجي از 5 هزار نفر در كشور اجرا مي‌شود.
وي گفت: اين نظر سنجي در قالب مصاحبه و پرسشنامه انجام مي‌شود و البته تعدادي از افراد نمونه نيز مورد معاينه بدني و تست قند خون و چربي خون قرار مي‌گيرند تا ببينيم وضعيت بيماري آنها در چه مرحله‌اي است و بر اساس آن براي ارائه خدمات مناسب پيشگيرانه و درماني در سطح كشور برنامه ريزي كنيم يا در صورت لزوم در برنامه‌هاي فعلي تجديد نظر كنيم.
آمارهاي تخميني بيانگر وجود حدود 7 ميليون فرد مبتلا به ديابت يا در معرض خطر اين بيماري در كشور است و بيش از نيمي از افراد مبتلا به ديابت از بيماري خود اطلاع ندارد.
اقدام ديرهنگام براي درمان و كنترل بيماري ديابت خطر از بين رفتن بينايي، بيماريهاي كليوي و ناراحتي‌هاي حركتي را در بر دارد ضمن اينكه هزينه‌هاي درمان اين بيماري مزمن بسيار بالاست به همين علت پزشكان توصيه مي‌كنند افراد در معرض خطر اين بيماري كه افراد چاق يا داراي فاميل مبتلا به ديابت هستند با انجام مرتب آزمايش قند و چربي خون از بروز اين بيماري پيشگيري كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.38267s, 18q