سلامت نیوز : به گفته پژوهشگران باکتری که عامل بیماری زخم معده است ، در بروز بیماری پارکینسون هم نقش دارد.
 
به گزارش بی بی سی نیوز، وقتی باکتری عامل زخم معده موسوم به" هلیکو باکتر پیلوری "( Helicobacter pylori) به موش‌های آزمایشگاهی تزریق شد بعد از مدتی عوارض بیماری پارکینسون در آنها مشاهده شد.
در این پژوهش که در کنفرانس انجمن میکروبیولوژی آمریکا ارایه شد، آمده است که این باکتری می‌تواند نقش مهمی در بیماری پارکینسون داشته باشد.
اما سازمان خیریه بیماری پارکینسون اعلام کرد که باید در مورد نتایج این پژوهش احتیاط به خرج داد.
بیماری پارکینسون بر مغز اثر می‌گذارد و سبب لرزش و اختلال در مهارت‌های حرکتی می‌شود.
پژوهشگران آمریکایی موش‌های میانسال را که سن آنها برابر یک انسان ۵۵ تا ۶۰ ساله است به باکتری هلیکو باکتر پیلوری آلوده کردند.
شش ماه بعد علایم بیماری پارکینسون که آهستگی حرکات و کاهش میزان ماده شیمیایی دو پامین در مغز است، در این موش‌ها مشاهده شد.این گونه تغییرات در موش‌های جوانی که آلوده به باکتری پیلوری شدند به وجود نیامد.
دکتر "تریسی تستترمن" از مرکز علوم بهداشتی دانشگاه لوئیزیانا در این مورد گفت : نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که هلیکو باکتر پیلوری عامل بیماری زخم معده، نقش مهمی در بیماری پارکینسون بازی می کند.
وی سپس به عامل سن در ابتلا به این بیماری اشاره کرد که در موش ها هم شبیه به انسان‌ها است.
به اعتقاد پژوهشگران باکتری هلیکو باکترپیلوری موادی شیمیایی تولید می‌کند که برای مغز مسموم کننده است.
ماده شیمیایی تولید شده درست شبیه به ماده‌ای است که در تخم گیاه پایانخل یا سیکاس وجود دارد که به عنوان عامل بیماری‌های مشابه پارکینسون در بین مردم کشور گوام شناخته شده است.
این پژوهشگران اعلام کردند که از بین بردن باکتری هلیکو باکتر پیلوری در مرحله پیشرفته بیماری پارکینسون، بهبود قابل ملاحظه‌ای به وجود نمی‌آورد.
دکتر" کی‌ رن برین" مدیر مرکز پژوهشی بیماری پارکینسون در انگلیس در این مورد گفت : هنوز شواهد محکمی مبنی براین که وجود هلیکو باکتر پیلوری در معده، درصد احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می دهد، در دست نیست اما پژوهش کنونی به این دلیل جالب است که این باکتری می‌تواند سمی تولید کند که عصب های مغزی را بکشد.
وی در عین حال افزود : باید در مورد نتایج به دست آمده با احتیاط برخورد کرد زیرا مقادیر زیادی از این باکتری به موش‌های آزمایشگاهی تزریق شده است و معلوم نیست که علایم نشان داده شده در واقع به دلیل از بین رفتن عصب‌های مغزی بوده باشد و باید در این مورد تحقیقات بیشتری انجام گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha