تاثیر کمبود معلم در نظام آموزشی

۱۳۹۸/۰۷/۱۵ - ۱۵:۳۵ - کد خبر: 282607
تاثیر کمبود معلم در نظام آموزشی

سلامت نیوز-* کارن خانلری:بايد به اين نکته توجه کرد که در سال تحصيلي 98-99 مدارس ما با کمبود جدي معلم روبه‌رو هستند و وزير جديد آموزش و پرورش نيز، اين امر را يک چالش مي‌داند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،بخش قابل توجهي از معلمان و کادر آموزشي برخلاف شرايط نامناسب اقتصادي موجود در کشور همچنان به فعاليت خود با اين سازمان ادامه مي‌دهند. معلمان يکي از اقشار زحمتکش محسوب مي‌شوند. براي مثال در بسياري از کشورهاي دنيا معلمان از لحاظ حقوق و درآمد از اقشار متوسط جامعه نيز متمول‌تر هستند، اما در کشور ما وضعيت اقتصادي اين افراد از متوسطه نيز پايين‌تر است.

براي بهبود وضعيت اقتصادي اين افراد مي‌تواند اقدامات مناسب انجام شود، چون وضعيت اقتصادي بسياري از معلمان حق التدريسي و معلماني که به اشکال ديگر در کشور فعاليت مي‌کنند را بايد سر و سامان داد. بسياري از معلمان خواستار استخدام رسمي در بدنه آموزش و پرورش هستند.

اغلب آنها سال‌ها در اين وزارتخانه به شکل حق التدريس يا آموزش‌دهنده نهضت سوادآموزي يا در قالب گروه‌هاي ديگر به اميد استخدام فعاليت مي‌کنند. هرچند تاکنون اقدام مناسبي براي اين افراد انجام نشده است.

اين در حالي است که تعداد اين افراد نيز در کشور اندک نيستند. از سوي ديگر وضعيت اقتصادي اين افراد هم چندان مناسب نيست. در اين شرايط بايد به موضوعات معلمان نيز توجه کرد. هر‌ساله در تمام دوران ضعف بودجه در آموزش و پرورش برجسته است.

اين ضعف باعث بروز بسياري از آسيب‌هاي ديگر مي‌شود. براي مثال وقتي افراد دغدغه معاش داشته باشند، در معرض ابتلا به انواع بزه هستند. اگر بتوان اين مساله را به قشر معلم تعميم داد، بايد گفت چون اين قشر از لحاظ اقتصادي تامين نيستند با بسياري از تنش‌ها مواجه هستند.

اين در حالي است که هيچ‌وقت بودجه به اين سازمان نمي‌رسد. هميشه اين سازمان با کمبود بودجه مواجه است. از سوي ديگر مساله معلمان حق‌التحرير در هيچ‌ دوره زماني در آموزش و پرورش حل نمي‌شود. اين دو مساله هميشه در تمامي دوره‌ها در اين نهاد آموزشي وجود داشته و هيچ‌وقت اين چالش‌ها برطرف نمي‌شود.

من مسائل و مشکلات اين قشر را مي‌شناسم و معلمان با موضوعات متعدد سر و کار دارند. وضعيت موجود اين قشر به شرايط فعلي مربوطه است. مقوله ديگر نيز اطمينان از امنيت شغلي در بين اين افراد است، بسياري از اين افراد به اين اميد کار مي‌کنند که تضميني براي فعاليت‌شان براي استخدامشان در اين سازمان باشد. اين مساله مي‌تواند حالات روحي نامناسبي را در افراد بوجود آورد که پرخاشگري يکي از آنها است.

بايد از طريق منابع اين بودجه را افزايش داد. از ديگر چالش‌هاي اين سازمان مي‌‎توان به مشخص نبودن وضعيت استخدام‌ها در اين سازمان اشاره کرد. آموزش و پرورش به‌عنوان مسئول اين افراد بايد در اين زمينه مديريت کرده و بتواند براي آينده اين افراد تصميمات مناسبي اتخاذ کند.

*عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.8104s, 19q