دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
کد خبر: 282630

تا یك دهه پیش ، لیپوساكشن، شناخته شده ترین روشی بود كه برای از بین بردن چربی‌های شكم و پهلو به افرادی كه خیلی چاق بودند یا نمی‌خواستند با روش‌های اصولی و كم عارضه‌ای مثل رژیم غذایی و ورزش منظم لاغر شوند، پیشنهاد می‌شد .

ساكشن‌های مرگبار

سلامت نیوز:تا یك دهه پیش ، لیپوساكشن، شناخته شده ترین روشی بود كه برای از بین بردن چربی‌های شكم و پهلو به افرادی كه خیلی چاق بودند یا نمی‌خواستند با روش‌های اصولی و كم عارضه‌ای مثل رژیم غذایی و ورزش منظم لاغر شوند، پیشنهاد می‌شد .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ، جدای از حرف و حدیث‌ها و خبرهای ناگواری كه طی عمل لیپوساكشن بر اثر آمبولی در حین جراحی شنیده می‌شد كمتر كسی فكرش را می‌كرد كه روش‌های نوین دیگری باعناوین مختلف و در واقع ساكشن‌های جدید ارائه شوند كه مدعی آن هستند عوارض لیپوساكشن را ندارند و با عوارض كمتر، دوره نقاهت كوتاه‌تر و اثر بخشی بهتر، تناسب اندام را برای استفاده كنندگان به ارمغان می‌آورند.

آن‌قدر بازار استفاده از این روش‌ها برای افراد دارای اضافه وزن و چاقی داغ شده كه بی مناسبت ندیدیم با دكتر علی بیژنی، فوق تخصص جراحی پلاستیك و رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران در این باره به گفت‌وگو بنشینیم.

امروزه بسیاری از بیماران مراجعه كننده از پزشك خود در خواست دارند برای از بین بردن چربی زائد اندام و بدن آنها از وسایل جدیدتر مثل لیپوماتیك، اولترا سوند، كرایو و لیزر لیپولیز و... استفاده كنند با این تصور غلط كه این وسایل عوارض كمتری دارند!

لیپو ساكشن دیروز یا ساكشن‌های امروز؟

اصطلاح لیپوساكشن از سال 1980 شروع و كم كم به یكی از مشهورترین ر‌وش‌های تغییر شكل اندام شد.به مرور زمان با پیشرفت فناوری‌های جدید و ایجاد ر‌وش‌های متنوع و حفظ بهتر سلامت بیمار، نتیجه بهترشد و تبدیل به‌وسیله‌ای برای كاهش مختصر تا میزان زیادی تغییر در فرم دادن اندام شد.به گفته دكتر بیژنی، اختراع دستگاه‌های جدید غیر از وسیله استاندارد اولیه (ساكشن) و به‌كار بردن فرمول‌های مختلف تزریق مایع قبل از ساكشن، باعث ایجاد نتیجه بهتر و حفظ بهتر سلامت شده است.

با ورود فناوری‌های جدید دستگاه‌هایی به نام PAL،Vaser و Laser تحولی جدید ایجاد شد كه هركدام از روش خاصی برای لیز كردن و خرد كردن چربی‌ها استفاده می‌كنند و امروز در بازار به نام‌های یاد شده مطرح می‌شوند.

درمان چاقی با ساكشن چربی؟

افراد برای كاهش چربی بدنی به هیچ عنوان نباید به انجام یك روش خاص ساكشن اصرار داشته باشند، زیرا این مساله به شرایط بیمار و میزان چربی بدن آن بستگی دارد.اما به گفته رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، نكته مهم دیگری نیز وجود دارد.

این‌كه ورزش و رژیم پایه اصلی حفظ و نگهداری اندام در حالت استاندارد بوده و ساكشن، عاملی است كمك‌كننده و بدون ورزش و رژیم مناسب، ساكشن، درمان چاقی محسوب نمی‌شود.به‌طور كلی باید گفت ساكشن تنها درمان چاقی نیست.

رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران با عنوان این مطلب كه هیچ عمل جراحی بدون عارضه نیست، افزود: یك سری عارضه به علت ناآگاهی پزشك رخ می‌دهد.

لاغری با ساكشنبدون عارضه نمی‌شود

دكتر بیژنی از آمبولی به‌عنوان عارضه مرگبار در عمل لیپوساكشن نام برده و می‌گوید: متاسفانه چنین تلقی می‌شود كه عمل لیپوساكشن برای لاغری است كه اصلا این‌طور نیست. قبل از اقدام به لیپوساكشن باید معاینه دقیق توسط پزشك صورت بگیرد و توضیحات لازم در مورد عوارض و نتیجه عمل داده شود تا باعث بی‌اعتمادی و ناخشنودی بیمار بعد از عمل نشود.

تمامی تكنیك‌های یاد شده عوارض مخصوص خود را از جمله سوختگی پوست، ناهماهنگی سطح پوست، تغییر رنگ، عفونت و سوراخ شدن احشای داخلی و در موارد معدودی نیز آمبولی می‌شود. البته اگر ساكشن توسط جراح متخصص و با تجربه و آگاه به فناوری وسیله مورد استفاده انجام شود عوارض كاهش قابل ملاحظه‌ای خواهند داشت.

نتیجه‌گیری مطلوب از روش ساكشن

امروزه با استفاده از وسایلی مثل پوشاندن جوراب‌های مخصوص قبل از عمل به بیمار و تا حد ممكن، محدود كردن زمان عمل سعی می‌شود از عوارضی مانند آمبولی‌های عروقی جلوگیری شود، ولی متاسفانه هر از گاهی شاهد فاجعه‌ای در اثر انجام نامناسب و غیرحرفه‌ای این عمل حرفه‌ای جراحی در جامعه هستیم.دكتر بیژنی تاكید می‌كند:

كسانی كه می‌خواهند لیپوساكشن  انجام دهند، گول تبلیغات گسترده در فضای مجازی را نخورده و با اطلاع كامل از سوابق و تخصص پزشك مربوط و پرس و جو در مورد جراح مورد نظر از ارگان‌های دارای صلاحیت مانند سازمان نظام پزشكی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران اقدام به جراحی كنند و همیشه یادمان باشد پیشگیری از چاقی و اضافه وزن بهتر از درمان است.    

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =