کاهش آلودگی‌های بصری با ایجاد پشت‌بام‌های سبز

۱۳۹۸/۰۸/۱۵ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 284056

سلامت نیوز:متاسفانه‌امروزه به‌دليل عدم وجود برنامه‌ريزي‌هاي مدون براي فضاي شهري شاهد بروز مشکلات جدي در شهرنشيني واتلاف منابع مالي هستيم. در حال حاضر خيابان‌ها به مثابه پارکينگ خودروها درآمده است که ادامه داشتن اين روند خود مي‌تواند عاملي براي پايين آمدن راندمان زندگي افراد باشد چرا که افزايش آشفتگي‌هاي بصري نه تنها در سلامت جسمي افراد تاثيرات منفي را دارد بلکه مي‌تواند باعث بروز بسياري از بيماري‌هاي روحي و رواني و يا تشديد آنها نيز شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،يک استاد دانشگاه در ارتباط با نقش استفاده مناسب از پشت‌بام‌ها در کاهش آلودگي محيط‌زيستي مي‌گويد: با توجه به اينکه امروزه فضاي سبز در سايه افزايش بي‌رويه ساخت و ساز کاهش يافته بنابراين انتظار مي‌رود از فضاهاي موجود نهايت استفاده شود.

به‌عنوان مثال طرحي که طي چند سال گذشته از سوي شهرداري مبني بر پشت‌بام‌هاي سبز ارائه شد خود مي‌تواند نقش بسزايي در افزايش فضاي سبز و همچنين ايجاد فضاي مناسب داشته باشد.رجبعلي ذاکر صالحي و با اشاره به مطلب فوق اظهارداشت:

يکي از مهمترين مزاياي پشت‌بام‌هاي سبز را مي‌توان کاهش آثار منفي و وارونگي هوا عنوان کرد چرا که با توجه به اينکه پديده وارونگي هوا در کلان‌شهرهابه خصوص تهران به يک معضل جدي تبديل شده است بنابراين از اين طريق به‌راحتي مي‌توان تبعات منفي اين پديده را تا حد زيادي کاهش داد.

وي در ادامه افزود: افزايش عمر ساختمان‌ها قديمي و کاهش هزينه‌هاي گرمايشي و سرمايشي ساختمان‌ها را مي‌توان يکي ديگر از مزاياي پشت‌بام‌هاي سبز عنوان کرد چرا که با استفاده از اين روش ميزان اتلاف انرژي به اندازه قابل توجهي کاهش پيدا خواهد کرد.متاسفانه امروزه شاهد اتلاف انرژي بيش از اندازه در واحدهاي مسکوني هستيم.


مهار باران‌هاي سيل‌آسا
اين استاد دانشگاه از ديگر مردم درباره ديگر مزاياي استفاده از پشت‌بام‌هاي سبز مي‌گويد: مهار باران‌هاي سيل‌آسا را مي‌توان در زمره ديگر کاربردهاي پشت‌بام‌هاي سبز دانست چرا که با توجه به اينکه شاهد افزايش ميزان بارندگي هستيم بنابراين با استفاده از اين روش‌ها به‌راحتي مي‌توان احتمال بروز سيل را با استفاده از پشت‌بام‌هاي سبز تا حد زيادي کاهش داد که اين خود تاثير بسزايي در کاهش هزينه‌ها و همچنين مديريت بحران دارد.

ذاکر صالحي در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبني بر اينکه آيا پشت‌بام‌هاي سبز مي‌تواند باعث کاهش طول عمر ساختمان شود، مي‌گويد: به طور حتم احداث پشت‌بام‌هاي سبز خود عاملي براي افزايش عمر ساختمان و همچنين پشت‌بام خواهد بود. وي ادامه مي‌دهد:

ايجاد زيستگاه‌هاي متنوع يکي ديگر از مزاياي پشت‌بام سبز محسوب مي‌شود، چرا که امروزه متاسفانه در قالب افزايش شهرسازي و ساخت و سازها بسياري از گونه‌هاي گياهي و جانوري تخريب و از بين رفته است بنابراين پيش‌بيني مي‌شود با افزايش پشت‌بام‌هاي سبز اين موضوع تا حد زيادي مرتفع شود.

چرا که ايجاد تنوع در پرورش گياهان با توجه به فصول مختلف سال مي‌تواند حيات بسياري از گياهان را احيا کند، متاسفانه در حال حاضر بسياري از گياهان دارويي بنا به‌دلايل مختلف ديگر کشت نمي‌شود، بنابراين پيش‌بيني مي‌شود با راه‌اندازي پشت‌بام‌هاي سبز بسياري از گياهاني که به وادي فراموشي سپرده شده‌اند دوباره احيا و توليد شوند.

اين استاد دانشگاه کاهش هزينه‌هاي خانواده را يکي ديگر از مزاياي پشت‌بام سبز عنوان کرد و ادامه داد: کشت گياهان و سبزيجات مورد نظر مورد استفاده خانواده‌ها مي‌تواند يکي ديگر از مزاياي پشت‌بام‌هاي سبز باشد چرا که امروزه متاسفانه بسياري از سبزيجات با آب فاضلاب آبياري مي‌شود که اين خود منشأ بسياري از بيماري‌ها است از اين‌رو پيش‌بيني مي‌شود با کشت بسياري از گياهان و سبزيجات در پشت‌بام‌ها نه تنها فضاي سبز مناسبي براي اهالي ساختمان ايجاد کرد بلکه بتوان تا حد زيادي هزينه‌هاي خانواده را نيز کاهش داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.02174s, 20q