امروز6ارديبهشت: آغاز آزمايش گسترده واكسن فلج اطفال

۱۳۸۶/۰۲/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2858
امروز6ارديبهشت: آغاز آزمايش گسترده واكسن فلج اطفال

در سال ‪ ۱۹۵۳‬دكتر "يوناس سالك" از توليد واكسني جديد براي ايجاد ايمني عليه فلج اطفال خبر داد.

سالك بابت اين كشف مهم خود پولي نگرفت ، امتياز آن را به ثبت نداد و تلاش خود را به عنوان هديه‌اي به بشريت اعلام داشت.

فلج اطفال يك بيماري حاد ويروسي است كه دامنه آن مي‌تواند از عفونت بدون علامت تا فلج و مرگ متغير باشد.

بيماري توسط ويروس‌هاي وحشي پوليو كه در سه تيپ يك ، دو و سه وجود دارد ايجاد مي‌شود و بيشتر در فصل تابستان و پاييز رخ مي‌دهد.

فلج اطفال در هر سني ممكن است اتفاق بيفتد، ولي بيشتر بيماري كودكان و نوجوانان است.

بهبود استانداردهاي زندگي مي‌تواند موجب بروز بيماري در سنين بالاتر و در افرادي شود كه در كودكي به ايمني ناشي از عفونت دست نيافته‌اند.

متعاقب ابتلا به يك نوع ويروس فلج اطفال ، ايمني نسبت به آن براي تمام عمر كسب مي‌شود، ولي مصونيت متقاطع بين سه نوع ويروس فلج اطفال وجود ندارد و به همين علت فرد مبتلا به فلج اطفال را بهنگام ابتلا به بيماري بايد واكسينه نمود.

تنها مخزن ويروس ، انسان است . ويروس‌هاي پوليو در محيط غيرزنده در مدت كوتاهي از بين مي‌روند.

راه‌هاي انتقال ويروس در مناطقي كه وضعيت بهداشتي آنها در سطح پاييني است از طريق مدفوعي - دهاني مي‌باشد و در جاهايي كه وضعيت بهداشتي مطلوبي دارند انتشار از طريق تنفسي است .

ممكن است تعداد زيادي از افراد آلوده به ويروس شده وبيماري آنها بصورت عفونت بدون علامت باشد كه اين افراد علائمي از بيماري نشان نمي‌دهند و براي درمان مراجعه نمي‌كنند، ولي مي‌توانند ويروس پوليو را به‌ديگران انتقال‌دهند.

تنها سه درصد از افراد آلوده شده به فرم فلجي بيماري مبتلا مي‌شوند.

تاكنون داروي اختصاصي مناسبي براي درمان فلج اطفال پيدا نشده‌است.ريشه - كني بيماري فلج اطفال از سال ‪ ۱۹۸۸‬در دنيا آغاز شده است و از آن زمان تاكنون اين بيماري مهلك در بعضي از كشورهاي جهان ريشه كن شده است.

سه منطقه در جهان كه شامل كشورهاي آمريكايي (در سال ‪ ۱۹۹۴‬ميلادي )، غرب اقيانوس آرام (در سال ‪ ۲۰۰۰‬ميلادي ) و اروپا ( در سال ‪ ۲۰۰۲‬ميلادي ) كه ‪۵۵‬ درصد جمعيت كل دنيا را تشكيل مي‌دهند گواهينامه منطقه عاري از پوليو را دريافت كرده‌اند.

در چنين روزي در سال ‪ ۱۹۳۲‬نيز "مايكل اسميت " بيوشيميدان انگليسي الاصل كانادايي و برنده جايزه نوبل شيمي در سال ‪ ۱۹۹۳‬به دنيا آمد.

اسميت اين جايزه را به همراه "كري بي‌موليس" به خاطر ابداع روش جهش- زايي مبتني بر اليگونوكلئوتيدها در يك محل دلخواه كه امكان ايجاد و مطالعه جهش‌هاي ژني مختلف را فراهم مي‌كرد، كسب كرد.

‪ ۴۴۹‬سال پيش در چنين روزي، "ژان فرانسوا فرنل" پزشك فرانسوي و مخترع كلمات "فيزيولوژي" و "پاتولوژي" نيز درگذشت.

فرنل نخستين فردي‌بود كه تشريح را جزيي از طبابت دانست و همچنين نخستين تشريح‌دهنده آپانديسيت ، پرستالتيسم، سيستول و دياستول قلب، آندوكارديت و كانال نخاعي بشمار مي‌رود.

در چنين روزي در سال ‪ " ۱۸۲۹‬كريستين آلبرت تئودور بيلروت" جراح اتريشي و بنيانگذار جراحي شكم نيز متولد شد.

او روش‌هاي جراحي مختلفي را از جمله برداشتن قسمتي از معده ابداع كرد كه تعدادي از آنها به نام وي نامگذاري شده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.05324s, 19q