قانون قانون هوای پاک که به "قانون نفس" معرف است، پس از دو سال به خاطر مشکلات بودجه و تامین اعتبار، گرفتار نفس تنگی شده است.

قانون "هوای پاک" درگیر کمبود بودجه و تامین اعتبار

سلامت نیوز: قانون قانون هوای پاک که به "قانون نفس" معرف است، پس از دو سال به خاطر مشکلات بودجه و تامین اعتبار، گرفتار نفس تنگی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بحران آلودگی هوا به ویژه در کلانشهرهای کشور باعث تدوین لایحه هوای پاک و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی شد، تا با الزام دستگاه ها به رفع مشکل آلودگی هوا، شاهد کاهش آلودگی و بهبود کیفیت هوای کلانشهرهایی همچون اصفهان باشیم.

اگرچه کم نبود قوانین و آئین نامه هایی که پیش از این و برای بهبود وضعیت محیط زیست و سلامت شهروندان مصوب شده بود، اما سرانجام این قانون هوای پاک بود که با تصویب در مجلس شورای اسلامی در سال ۹۶، تایید شورای نگهبان و ابلاغ رئیس جمهور قرار بود ابزاری قانونی برای نجات کلانشهرها از معضل آلودگی باشد.

حالا دو سال از اجرای قانون هوای پاک می گذرد، اما مشکلات بودجه و اعتبار باعث شده این قانون در اصفهان روی زمین بماند، تا شاید مشکل آلودگی هوای کلانشهر اصفهان منتظر نسخه نجات بخش دیگری باشد.

قانون هوای پاک، نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: قانون هوای پاک در ۱۸ مردادماه سال ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و برای اجرا ابلاغ شد، به طوری که همه دستگاه های اجرایی موظف به اجرای الزامات این قانون شده اند.

منصور شیشه فروش، اداره کل حفاظت محیط زیست استان را محور پیگیری اجرای این قانون در اصفهان اعلام کرد و افزود: دبیرخانه اجرای این قانون در اداره کل حفاظت محیط زیست استان است، اما نظارت بر اجرای قانون به عهده استانداری است.

وی با بیان اینکه آئین نامه اجرایی قانون هوای پاک نیز ابلاغ و برای دستگاه های اجرایی تکالیفی تعیین شده است، درخصوص تکالیف تعیین شده، تصریح کرد: اداره کل هواشناسی استان موظف شده وقوع شرایط پایداری جوی را پیش بینی کرده و هشدارهای لازم را ۹۶ ساعت قبل از وقوع شرایط آلایندگی به مرکز بهداشت و اداره کل حفاظت از محیط زیست ابلاغ کند. همچنین توسعه شبکه هشدار و پیش آگاهی، تقویت سامانه های هشدار و تحلیل داده ها و صدور اطلاعیه ها بر عهده اداره کل هواشناسی گذاشته شده است.

شیشه فروش با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز براساس این قانون موظف به تشکیل کارگروه استانی شرایط اضطرار هوا است، افزود: جمع آوری اطلاعات و داده ها و پایش آلاینده ها به صورت مستمر از طریق ایستگاه های سنجش آلودگی هوا، تعمیر و تجهیز این ایستگاه ها و اطلاع رسانی درخصوص شرایط آلودگی هوا به عهده اداره کل حفاظت از محیط زیست است.

وی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی استان نیز باید در زمینه منشاءیابی کانون های گرد و غبار داخلی و خارجی با اداره کل حفاظت از محیط زیست مشارکت کند، افزود: مرکز بهداشت استان نیز باید با تشکیل جلسات ویژه کارگروه مقابله با آلودگی هوا، بسته های آموزشی ترویجی تهیه کرده و اطلاع رسانی لازم را در این زمینه انجام دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: شهرداری اصفهان نیز وظیفه دارد اطلاعات ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر را در اختیار اداره کل حفاظت از محیط زیست قرار دهد، همچنین در زمینه تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و تقویت مراکز معاینه فنی خودروهای سطح شهر تلاش کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان به اقدامات انجام شده در راستای اجرای قانون هوای پاک در استان اشاره و اظهار کرد: هماهنگی بین دستگاه های اجرایی استان برای اجرای این طرح ها به عمل آمده، در عین حال که کارهای زیادی هم انجام شده است. مثلا امسال برای کنترل گرد و غبار و تثبیت بیابان در عرصه های بیابانی ۴۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار اداره کل منابع طبیعی استان قرار گرفت. ۱۴ میلیارد تومان اعتبار هم در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان برای کنترل کانون های گرد و غبار و اجرای طرح های موثر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در فصل پاییز و زمستان با پایداری هوا، آلاینده ها در شهرهای بزرگ و صنعتی اجازه حرکت پیدا نمی کنند و بر روی شهرها می مانند، تاکید کرد: باید اقداماتی در جهت کنترل انتشار آلاینده ها در بخش منابع ثابت و متحرک انجام شود.

شیشه فروش با رد این موضوع که منشا اصلی آلودگی هوا خودروهای شخصی هستند، گفت: در این زمینه مطالعه ای برای منشایابی و تعیین سهم هریک از بخش ها در آلایندگی از سوی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان درحال انجام است که به زودی نهایی می شود. همچنین مطالعاتی دیگری در این راستا درحال انجام است تا به صورت علمی و مدون بتوان در این زمینه برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر لزوم تخصیص اعتبارات ویژه به دستگاه های اجرایی استان برای اجرای قانون هوای پاک، گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه و تجهیز ایستگاه های سنجش آلایندگی و پایش هوا و همچنین خارج کردن خودروهای فرسوده از ناوگان حمل و نقل از اقداماتی است که نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه است.

وی همچنین مشارکت مردم را رکن مهمی در کاهش آلودگی هوای شهرها دانست و افزود: در صورتی که بتوانیم با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، مردم را به اجرای طرح های کاهش آلایندگی هوا ترغیب کنیم و همراهی بیشتر آنها را در زمینه هایی مثل استفاده از حمل و نقل عمومی و عدم استفاده از خودروهای شخصی داشته باشیم، شاهد نتایج بهتری خواهیم بود.

همکاری همه دستگاه‌ها برای اجرای قانون هوای پاک

همچنین رییس آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ قانون هوای پاک به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بخش عمده ای از آیین نامه های اجرایی آن پس از تصویب هیات وزیران، به وزارتخانه ها و سازمان های متعدد اعلام شد که به موازات آن، اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز به دستگاه های اجرایی مربوطه در سطح استان ابلاغ کرده است.

بابک صادقیان با اشاره به اینکه قانون هوای پاک یکی از کامل ترین و جامع ترین قوانین در حوزه حفظ محیط است و اجرای آن عزم جدی در سطح ملی و استانی می طلبد، گفت: تمام سازمان ها نهادها و دستگاهای اجرایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با این قانون در ارتباط هستند باید در جهت اجرای کامل آن تلاش کنند.

نظارت و پایش منابع زیستی، گرفتار تنگنا و محدودیت های اعتباری

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست استان یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی است، نه اجرایی و عملیاتی، تصریح کرد: ابزار نظارتی این سازمان در درجه اول قوانین بالادستی و بعد از آن نیروی انسانی متخصص و تجهیزات نظارتی است که متاسفانه طی سال های اخیر، به دلیل تنگناها و محدویت های اعتباری مشکلات عدیده ای در حوزه نظارت و پایش منابع زیستی وجود دارد.

صادقیان ادامه داد: با این وجود اداره کل حفاظت محیط زیست استان تلاش کرده که به عنوان ناظر و دبیر برنامه فوق، تمام مواد و آیین نامه های اجرایی قانون هوای پاک را ابلاغ، پیگیری و بر اجرای آن نظارت کند.

وی اظهار کرد: با توجه به ماهیت و اقدامات پیش بینی شده در مواد مختلف قانون هوای پاک، تمام اقدامات تعیین شده در هر بخش برای هر دستگاه اجرایی، از وظایف ذاتی و سازمانی دستگاه متبوع بوده و به دلیل تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم آن اقدام روی آلودگی هوا یا بر اولویت آن تاکید شده یا ساختار اجرای آن به لحاظ کمی و کیفی تغییر و توسعه یافته است. بر همین اساس اداره کل حفاظت محیط زیست استان به عنوان دبیرخانه و ناظر در بخش استانی با تشکیل کارگروه های فنی با همکاری سایر دستگاه های نظارتی، عملکرد دستگاه های اجرایی را در اجرای قانون یاد شده ارزیابی می کند.

تردد بیش از صد هزار خودروی فرسوده در اصفهان

رئیس آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه با توجه به تاثیر مستقیم و قابل توجه نوع سوخت در کیفیت هوا، خوشبختانه طی سال های اخیر اقدامات مناسبی در افرایش کمی و کیفی انواع سوخت (بنزین و گازوییل) صورت گرفته، افزود: در این بخش اداره کل حفاظت محیط زیست استان با نمونه برداری و آنالیز رندم از جایگاه های عرضه سوخت بر کیفیت سوخت توزیع شده به لحاظ آلایندگی و استاندارد بودن نظارت دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود باید توجه داشت سوخت مناسب و استاندارد در بخش حمل و نقل، زمانی به طور کامل بر روی کاهش آلودگی هوا اثر گذار خواهد بود که وسیله نقلیه استفاده کننده از این سوخت نیز دارای استانداردهای لازم باشد.

صادقیان با بیان اینکه متاسفانه چالش خودروهای فاقد استاندارد جهانی و فرسوده نه تنها در اصفهان که در کل کشور وجود دارد، اظهارکرد: آمار دقیقی در این خصوص در دسترس نیست، با این حال بر اساس آمار تقریبی، از حدود یک میلیون خودرو سواری در حال تردد در شهر اصفهان بیش از ۱۰ درصد آن ها فرسوده اند و این آمار در بخش خودروهای سنگین و موتور سیکلت ها بسیار بیشتر و نگران کننده تر است.

حمل و نقل و سوخت در اولویت برنامه های نظارتی محیط زیست

وی در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به مطالعات اخیر، سهم بخش حمل و نقل در آلودگی هوای کلان شهر اصفهان قابل ملاحظه است، گفت: به همین دلیل اجرای اقدامات مندرج در قانون هوای پاک که با حمل و نقل و سوخت ارتباط دارد در اولویت برنامه های نظارتی این اداره کل قرار دارد. از جمله این برنامه ها نظارت جدی بر انجام معاینات فنی خودرو ها، تشدید اعمال قانون برای خود روهای فاقد معاینه فنی، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، اعمال محدودیت مکانی و زمانی تردد (محدوده ترافیک)، توزیع سوخت یورو برای اتوبوس های درون شهری و... و. است.

صادقیان با تاکید براینکه در بخش حمل و نقل نباید از تاثیر قابل ملاحظه خودروهای سواری و به ویژه تک سرنشین غافل شد، افزود: با توجه به محدودیت معابر شهری، ازدحام خودروهای سواری از دو منظر باعث تشدید آلودگی هوا می شوند؛ یک خروجی اگزور و دیگر ایجاد ترافیک و کند کردن سرعت سایر خودروهای عمومی.

رییس آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: اهداف قانون هوای پاک صرفا با ایجاد زیرساخت ها، فرهنگسازی مناسب و مشارکت عمومی و هم افزایی مسئولان ملی و استانی محقق خواهد شد.

اقدامات حیاتی، دستخوش کمبود اعتبارات

از سوی دیگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: با وجود تصویب قانون هوای پاک در سال ۱۳۹۶، اجرای موثر این قانون به دلیل کمبود اعتبارات مورد نیاز، در کشور و همچنین استان اصفهان موفق نبوده است.

حیدرعلی عابدی با اشاره به اینکه بسیاری از اقدامات حیاتی کشور دستخوش کمبود اعتبارات هستند، گفت: در اجرای قانون هوای پاک، اداره کل حفاظت محیط زیست استان ها اجازه دخل و تصرف در برخی موارد را دارد. ازجمله اقدامات پیشگیرانه و برخورد با صنایع آلاینده همچون کارخانه های اطراف اصفهان و معادنی که منبع تولید ریزگردها هستند.

وی با تاکید براینکه همه واحدهای صنعتی، کارخانجات و معادن باید آخرین اقدامات خود را در راستای اجرای قانون هوای پاک گزارش دهند، افزود: معادن و کارخانه‌ها هم باید از آخرین اقدامات خود در راستای اجرای قانون هوای پاک گزارش دهند.

تعطیلی یا تجهیز واحدهای صنعتی و معدنی برای کاهش آلایندگی

عابدی گفت: در جلساتی که با اداره کل حفاظت محیط زیست استان داشته ایم بر تعطیلی یا تجهیز واحدهای صنعتی و معدنی به امکانات لازم در راستای کاهش آلایندگی و یا تغییر و جابجایی واحدهایی همچون معادن گچ و آجر در شرق اصفهان و معادن شن و ماسه تاکید کرده ایم.

این نماینده اصفهان در مجلس معتقد است که تغییر کاربری کوره های گچ و آجر و یا تغییر مکان آنها با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گام موثری در راستای کاهش آلایندگی هوای استان خواهد بود.

عابدی همچنین گسترش سیستم حمل و نقل عمومی و جلوگیری از تردد وسایل حمل و نقل آلاینده مانند موتورسیکلت ها و خودروها را نیز در کاهش آلایندگی هوا موثر دانست و افزود: برنامه ریزی دقیق شهری و رعایت ضوابط قانونی شهرسازی و نگهداری شهر از دیگر اقداماتی است که می تواند به بهبود وضعیت موجود کمک کند.

وی با تاکید براینکه خرید تجهیزات و امکانات به روز برای سنجش آلودگی هوا مستلزم تخصیص اعتبارات کافی است، افزود: امیدواریم در بودجه سال ۹۹ این اعتبارات تخصیص داده شود تا بتوان اقدامات ویژه ای در این زمینه به عمل آورد.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر لزوم بهره گیری از الگوهای موفق در راستای کاهش آلایندگی هوا در دنیا تاکید کرد و افزود: باید راه حل های عملی توسط متخصصان و کارشناسان تدوین شود و نظارت جدی و دقیقی بر اصول و ضوابط تعیین شده صورت گیرد.

تلاش همه اقشار جامعه برای بهبود وضعیت هوای شهر

همچنین عضو شورای هماهنگی تشکل های زیست محیطی استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، با انتقاد از عدم اجرای کامل قانون هوای پاک و تخصیص اعتبارات لازم برای اجرای این قانون، گفت: با اینکه مطالعات این قانون به مدت دو سال به طول انجامید، اما هنوز به صورت جدی اجرا نمی شود، درصورتی که اجرای این قانون می تواند در کاهش آلایندگی هوای شهر اصفهان بسیار موثر باشد.

حشمت الله انتخابی، با اشاره به اینکه آب و هوا متعلق به همه شهروندان است و همه اقشار جامعه باید برای بهبود آن تلاش کنند، افزود: متاسفانه مسئولان در زمینه جلوگیری از آلودگی هوا و اطلاع رسانی به موقع به شهروندان عملکرد موفقی نداشته اند، در عین حال که متاسفانه افراد جامعه هم نسبت به این موضوع حساسیت ندارند و با رفت و آمد در روزهایی که حتی به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام می شود، به ترافیک و آلودگی ها دامن زده و سلامت خود و جامعه را به خطر می اندازند.

انتخابی تصریح کرد: شهروندان به دنبال تشکیلات و نهادهایی هستند تا مشکل آلودگی هوا را برطرف کند، درحالی که همه ما مردم در این زمینه مسئول هستیم.

عضو جمعیت دوستداران محیط زیست طبیعت یاران با بیان اینکه رفع مشکل آلودگی هوا به تدارک درازمدت نیاز دارد، گفت: آلاینده ها همیشه هستند ولی در روزهای سرد و با وارونگی هوا این حجم آلاینده ها بیشتر محسوس است، بنابراین باید برای منشاء آلودگی هوای شهر راهکارهای اساسی اندیشید.

به نظر می رسد تا اجرای کامل قانون هوای پاک و دستیابی به اهداف این قانون، راه طولانی در پیش باشد. در این شرایط شاید بتوان حس مسئولیت و مشارکت در مردم را تقویت کرد تا شهروندان، ضمن مشارکت در بهبود وضعیت موجود و جلوگیری از تشدید آلودگی هوا، مطالبه گران نخست برای بهبود کیفیت هوای کلانشهر اصفهان باشند که تهدید جدی برای سلامت نسل های آینده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =