رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت از انجام سیزدهمین عملیات هوایی اهدا و انتقال عضو از رشت به تهران خبر داد.

قلب نوجوان 15ساله در سینه پسربچه 9 ساله

سلامت نیوز:رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت از انجام سیزدهمین عملیات هوایی اهدا و انتقال عضو از رشت به تهران خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر مهدی شادنوش از انجام سیزدهمین عملیات هوایی اهدای عضو در کشور خبر داد و گفت: این عملیات امروز صبح آغاز شد و قلب یک پسربچه ۱۵ ساله که به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، به پسربچه ۹ ساله‌ای که مدت‌ها در بخش اطفال بیمارستان شهید رجایی بستری بوده، در این بیمارستان (شهید رجایی تهران) پیوند شد.


وی با بیان اینکه کبد و کلیه‌های این فرد در رشت پیوند شد، افزود: قلب این فرد از طریق هوایی به تهران منتقل شد و سپس از طریق هلی‌کوپتر به بیمارستان شهید رجایی انتقال یافت. در حال حاضر عمل پیوند قلب در بیمارستان شهید رجایی تهران در حال انجام است و حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم دیگر عمل پیوند به اتمام می‌رسد.


شادنوش ادامه داد: تاکنون از استان‌های یزد، گیلان، بوشهر، رشت و تبریز انتقال هوایی عضو انجام شده است. بنابراین تاکنون شش عملیات هوایی اهدای عضو از یزد، دو مورد از بوشهر، دو مورد از تبریز و چهار مورد از رشت به تهران انجام شده است. حال از استان‌های دیگر هم خواسته‌ایم که مراقبت کنند تا حد امکان هیچ عضو مفید و قابل پیوندی به خاک سپرده نشود و حتی اگر مشکلی در انتقال عضو وجود دارد، با هماهنگی در سطح وزارت بهداشت و هماهنگی‌های کشوری، تلاش می‌کنیم که به سرعت بتوانیم آن را منتقل کنیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.


وی با بیان اینکه از هر فرد مرگ مغزی هشت عضو قابل اهدا است، گفت: علاوه بر این از یک بیمار مرگ مغزی می‌توان ۵۳ بافت و نسج نیز اهدا کرد که می‌تواند زندگی بهتر و با کیفیت‌تری را برای بیماران نیازمند پیوند به ارمغان آورد. باید توجه کرد که در موارد مختلف از سوختگی‌ها گرفته تا اشکالات بافت و نسج و پیوند قرنیه که می‌تواند از نابینایی افراد جلوگیری کند، ‌ می‌توان از بافت‌ها و نسوج فرد دچار مرگ مغزی برای نجات زندگی سایر بیماران استفاده کرد و چشم آنها را رو به دنیا باز نگه داشت و در این حوزه‌ها امکان پیوند وجود دارد.


رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ضمن تشکر از مردمی که عزیزشان دچار مرگ مغزی شده و اعضایش را اهدا می‌کنند، گفت: باید از مردم به دلیل احساس مسئولیتی که در راستای این ایثار بزرگ می‌کنند، تشکر کرد. با کمک مردم امسال مشکلات ما در حوزه اهدای عضو از سال گذشته کمتر شد که به همت مردم شریف و مسئولیت‌شناس کشور انجام شده است.


وی با بیان اینکه امسال در شاخص اهدای عضو رشد داشته‌ایم، گفت: به طوری که میزان اهدای عضو بر اساس میلیون یا همان PMP کشور امسال سه پله ارتقاء پیدا کرد. به طوری که این شاخص ۱۱.۵ بود که در ۹ ماهه ابتدای امسال به ۱۴.۱ رسیده است و فکر می‌کنیم در سه ماهه باقی‌مانده باز هم افزایش یابد.    
شادنوش ادامه داد: امیدواریم با تلاش و ایثارگری که هم کادر درمانی در سراسر کشور انجام می‌دهند و در عین حال با اقداماتی که از سوی مراجع فرهنگ‌ساز اجتماعی انجام می‌شود،  این امکان فراهم شود که مردم نسبت به مرگ مغزی  اطلاعات بیشتری داشته باشند و با امکان ایثار و مجاهدتی که دارند، بتوانند زندگی دیگران را کیفیت بخشیده و ادامه حیات بیماران نیازمند پیوند را ممکن کنند.


۲۵۰۰۰ نفر در لیست انتظار پیوندشادنوش با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند، گفت: متاسفانه روزانه بین هفت تا ۱۰ نفر  به دلیل نبود عضو از بین می‌روند. بر این اساس هر سه ساعت یک نفر به دلیل نبود عضو اهدایی از دنیا می‌رود.  با توجه به آمار بالای تصادفات جاده‌ای و بروز مرگ‌مغزی در کشور، ‌ مساله بسیار مهم فرهنگسازی برای اهدای عضو است. بنابراین این موضوع وظیفه مراجع اجتماعی را دوچندان می‌کند تا با فرهنگسازی اطلاعات خانواده‌ها را نسبت به مرگ مغزی ارتقاء دهند.


وی تاکید کرد: باید توجه کرد که فردی که دچار مرگ مغزی شده و مرگ مغزی‌اش تایید می‌شود، هیچ احتمالی برای بازگشتش به زندگی وجود ندارد. گروه‌های پیوند در سراسر کشور تلاش می‌کنند تا در سخت‌ترین و ناگوارترین لحظات زندگی یک فرد و خانواده‌اش، این امکان را فراهم کنند که اعضای عزیز از دست رفته‌شان را اهدا کرده و بتوانند خانواده‌های بسیاری را از درد و رنج نجات داده و به بیماران نیازمند عضو، زندگی اهدا کنند.

  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha