محققان دانشگاه نیویورک واقع در آمریکا، دریافتند قرار گرفتن بیش از اندازه دندان‌ها در معرض فلوراید موجب تغییر سیگنال‌دهی کلسیم، عملکرد میتوکندری و توصیف ژن‌های موجود در سلول‌های تشکیل دهنده مینای دندان می‌شود.

فلوراید بیش از حد موجب پوسیدگی مینای دندان می‌شود

سلامت نیوز:محققان دانشگاه نیویورک واقع در آمریکا، دریافتند قرار گرفتن بیش از اندازه دندان‌ها در معرض فلوراید موجب تغییر سیگنال‌دهی کلسیم، عملکرد میتوکندری و توصیف ژن‌های موجود در سلول‌های تشکیل دهنده مینای دندان می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، با وجود این که مقادیر اندک فلوراید، از مینای دندان محافظت می‌کند، مصرف بیش از حد آن می‌تواند منجر به بروز فلوئوروزیس دندانی شود. این عارضه به شکل تغییر رنگ دندان‌ها، شکل گیری خطوط و لکه‌های سفیدرنگ روی دندان یا از بین رفتن مینای آن بروز می‌کند.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،محققان با آزمایش روی سلول‌های مینای دندان جوندگان دریافتند فلوراید موجب برهم خوردن تعادل کلسیم ورودی و ذخیره شده در شبکه آندوپلاسمی می‌شود. این شبکه نوعی اندامک سلولی است که امکان ارتباط درون سلولی را فراهم کرده و وظایف مختلفی از جمله ذخیره‌سازی کلسیم را بر عهده دارد.همچنین، مشخص شد فلوراید اضافی عملکرد میتوکندری سلول را نیز مختل می‌کند و نحوه تولید انرژی آن را تغییر می‌دهد.

علاوه بر این بررسی تناوب RNA (اسید ریبونوکلئیک) در سلول‌هایی که در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفتند، نشان داد که توصیف ژن‌های کنترل کننده پروتئین‌های مربوط به میتوکندری و شبکه آندوپلاسمی دستخوش تغییر شده است.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که موجب معدنی شدن دندان‌ها، افزایش سختی مینای آن و در نتیجه افزایش مقاومت آن‌ها در برابر اسید می‌شود. این ماده در کشورهای مختلف به آب آشامیدنی اضافه می‌شود و میزان توصیه شده این ماده ۰.۷ بخش در میلیون است.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Signaling  منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha