شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
کد خبر: 289976

نزدیک به 2 هفته از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و پزشکان و پرستاران بیمارستان‌های کشور بویژه تهران، قم، اراک و استان گیلان با تلاش و فداکاری مثال زدنی سعی در کنترل این ویروس پر‌خطر دارند.

سرداران سلامت

سلامت نیوز:نزدیک به 2 هفته از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و پزشکان و پرستاران بیمارستان‌های کشور بویژه تهران، قم، اراک و استان گیلان با تلاش و فداکاری مثال زدنی سعی در کنترل این ویروس پر‌خطر دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، در این مسیر که به خط مقدم جنگ علیه کووید 19 تعبیر می‌شود تاکنون 2 پرستار گیلانی و تهرانی جان خود را از دست داده‌اند و ابتلای 2 معاون علوم‌پزشکی، 10 پزشک و پرستار قمی هم به کرونا تأیید شده است. از طرفی چندی پیش هم تست دکتر حریرچی، معاون وزیر بهداشت در ابتلا به کووید 19 مثبت اعلام شد.

پرستاران پیشانی پیکان مبارزه با کرونا

در حال حاضر چند استان از جمله تهران، قم، مرکزی و گیلان درگیر این ویروس شده‌‌اند و کادر درمانی بیمارستان‌هایی که به‌عنوان مراکز اصلی پذیرش و نگهداری بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا معرفی شده‌اند فعالیت پرریسک و البته پرچالشی را از سر می‌گذرانند.

اما پرستاران و پزشکان این بیمارستان‌‌ها چه وضعیتی دارند؟محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار که این روزها حسابی درگیر مسائلی همچون مرتفع کردن مشکلات پرستاران بویژه پرستارانی است که در بخش‌‌های ایزوله و اورژانس بیماران مشکوک و مبتلا به کرونا را رسیدگی می‌کنند درباره وضعیت آنها می‌گوید: «پرستاران پیشانی پیکان مبارزه با کرونا در کشور هستند چراکه بیشترین زمان را در بیمارستان و بخش‌های اورژانس و ایزوله می‌گذرانند. آنها مدام وضعیت عمومی بیماران درگیر با کووید 19 را بررسی می‌کنند و خطر ابتلای آنها به این ویروس بسیار زیاد است.» 

 وی می‌افزاید: ویروس می‌تواند از یک روزنه کوچک نفوذ و فرد را درگیر کند بنابراین اگر پرستاری لباس و تجهیزات و ماسک و روپوش کفشی در اختیار نداشته باشد یا اینکه تجهیزاتش ناقص باشد احتمال اینکه به ویروس آلوده شود دور از واقعیت نیست.باید بگویم پرستاران در گروه پزشکی، بیشترین خطر تهدیدشان می‌کند که این موضوع کاملاً علمی و اثبات شده است.

باید به مرگ غم انگیز و تلخ 2 نفر از پرستاران گیلانی و تهرانی اشاره کنم و بستری شدن چند نفر دیگر از پرستاران به‌دلیل ابتلا به این ویروس.&nbs