ژنتیک مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری آسم است و هوای آلوده، استرس، سیگار، چاقی، بوها و عطرها از جمله علل ایجاد یا تشدید کننده این بیماری هستند.

مهم ترین عامل بروز «آسم» و عوامل تشدید کننده

سلامت نیوز: ژنتیک مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری آسم است و هوای آلوده، استرس، سیگار، چاقی، بوها و عطرها از جمله علل ایجاد یا تشدید کننده این بیماری هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،آسم بیماری حساسیت راه‌های هوایی تحتانی دستگاه تنفسی است که بر اثر مواد محرکی که وارد ریه شده، ایجاد می‌شود.وجود دود سیگار در فضای بسته، هوای آلوده، مصرف برخی از داروهای مسکن مانند دیکلوفناک نیز در تشدید بیماری آسم موثر است؛ ضمن این‌که بوها و استفاده از عطرها نیز می‌تواند موجب تشدید آسم شود.مصرف مواد مخدر، عفونت‌های ویروسی و استرس از علل تشدید کننده بیماری آسم است. 

طیف نشانه ها

 علایم آسم می خفیف یا شدید و از فردی به فرد دیگر کاملاً متغیر است. شما ممکن است تعداد اندکی از حملات آسم را تجربه کنید و تنها در زمان های خاصی علایم آسم را داشته باشید مانند زمان هایی که ورزش می کنید یا اینکه همیشه علایم بیماری را تجربه کنید. 

 علایم و نشانه های آسم:

تنگی نفسسفتی یا درد قفسه سینه مشکل در خواب که به دلیل تنگی نفس، سرفه یا خس خس سینه ایجاد می شود.صدای خس خس یا سوت در زمان بازدم( خس خس از علایم معمول آسم در کودکان است). حملات سرفه یا خس خس سینه که با ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شدیدتر می شود.

 علایم نشان دهنده تشدید بیماری آسم موارد زیر است:

علایم و نشانه هایی از آسم که شدید است و به طور مکرر رخ می دهد.

شدیدتر شدن مشکل در تنفس( این مورد با استفاده از دستگاه پیک فلومتر قابل اندازه گیری است.

این دستگاه برای بررسی عملکرد مناسب ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع بااین دستگاه می توان حداکثر سرعت جریان هوا در هنگام خروج از ریه ها را اندازه گیری کرد).

  نیاز به استفاده مکرر از داروهای استنشاقی سریع اثر برای بهبود سریع علایم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha