اعلام جرم وزارت بهداشت و دادستاني عليه مدعيان انرژي درماني

۱۳۸۵/۱۰/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 291
اعلام جرم وزارت بهداشت و دادستاني عليه مدعيان انرژي درماني
بنابراين گزارش همشهری آنلاین  همزمان، دادستان كل كشور نيز پس از شكايت حدود دويست خانواده از قربانيان  انرژي درماني، دستور رسيدگي دقيق به پرونده آنها و برخورد لازم را صادر كرده است.
 اين در حالي است كه به گزارش بازتاب رئيس قوه قضائيه نيز دستور ويژه‌اي براي برخورد با يكي از مدعيان مشهور انرژي‌درماني صادر كرده است. بنابر اين گزارش، از عملكرد فرد يادشده كه در شبكه‌هاي ماهواره‌اي و محافل گوناگون اقدام به سوءاستفاده و طرح ادعاهاي ساختگي، راجع به ارتباط با مسئولان نظام و حمايت دستگاه قضائي از خود مي‌كرد، گزارشي به آيت‌الله شاهرودي تقديم شده و رئيس قوه قضائيه در واكنش به اين گزارش، دادستاني تهران را مأمور رسيدگي دقيق و برخورد قاطع با اين فرد كرده است.
 به گزارش خبرنگار ما كامران باقري لنكراني نيز  در حاشيه سمينار هپاتيت  سي در بيمارستان طالقاني تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد؛ امروز بحث انرژي درماني در جامعه زياد شده، پوسترها و تبليغات زيادي هم براي آن درست شده، پزشكان يا غير پزشكان زيادي مدعي انرژي درماني هستند، آيا در دنيا چيزي به عنوان انرژي درماني از نظر علمي وجود دارد يا نه؟ پاسخ داد: واقعاً متأسفم كه عده‌اي مردم را خيلي نادان فرض مي‌كنند و مطالبي را بيان مي‌كنند كه جز ناداني و كارهاي حماقت آميز اسم آن را چيز ديگري نمي‌توان گذاشت اما متاسفانه بعضي بيماران صعب العلاج به اين مطالب رو مي‌آورند.
وزير بهداشت در پاسخ به اين سئوال كه آيا بيشتر مردم به خاطر اينكه اين روش دردي ندارد به آن علاقه‌مند شده‌اند؟ توضيح داد: ممكن است درد جسمي ايجاد نكند، ولي ما نبايد شرايطي را به وجود بياوريم كه افراد شياد، كلاهبردار و سوء استفاده چي در اين شرايط رشد كنند و با تبليغات واهي بدون اينكه اثرگذاري كار آنها ثابت شده باشد بلكه در موارد بسيار  زياد عكس آن وجود دارد، بخواهند از امكانات رسانه‌اي استفاده كنند و خودشان را سر زبانها بيندازند.
وي ادامه داد: وزارت بهداشت نظر خودش را در اين مورد اعلام كرده عليه بعضي از اين افراد نيز اعلام جرم كرده است، اينها حق ندارند با عواطف و باورهاي ديني مردم بازي كنند. كسي كه خودش را باور ندارد حق ندارد در اين زمينه وارد شود.
باقري لنكراني گفت: ما طب مكمل را طب علمي مي‌دانيم و وضعيت كساني كه مدارك علمي در اين زمينه داشته باشند را بررسي مي كنيم اما اين بحث را كه هر كس ادعايي كند براي ما قابل قبول نيست در طول تاريخ هزاران نفر ادعاي واهي بسيار داشته‌اند، قرار نيست كه ما همه اينها را تاييد كنيم،‌ هيچ كدام از كساني كه ادعاي انرژي درماني دارند تاكنون مدرك علمي ارائه نكرده‌اند
از  سوي ديگر معاون سلامت وزارت بهداشت نيز گفت: فرد مدعي انرژي درماني از جاهاي مختلف تحت پيگيري است و وزارت بهداشت بر اساس بخشنامه‌اي از همه دانشگاهها خواسته است با تمام مظاهر انرژي درماني در كشور برخورد كنند.
سيد مؤيد علويان در حاشيه سمينار هپاتيت سي در بيمارستان طالقاني تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سيما مبني بر اينكه آيا شما موضوع انرژي درماني را در ايران تأييد مي‌كنيد؟
گفت: در مورد انرژي درماني ما يك بخشنامه‌اي داريم كه بر اساس آن با تمام مظاهر انرژي درماني در كشور چون هيچ سنديت علمي ندارد و با توجه به تخلفات متعددي كه افراد مختلف انجام داده‌اند و با توجه به نقض حقوق انساني كه در اين زمينه انجام شده مانع اين كار مي شويم.  معاون سلامت وزارت بهداشت اضافه كرد: به هر حال ما به طور جد بر اساس بخشنامه صادره از فعاليت هر كس كه ادعاي درمان خاصي مي‌كند و هيچ مجوزي ندارد، ممانعت مي‌كنيم. اين جزء ذات فعاليت دانشگاههاست كه ممانعت كنند و اگر اين كار را نكنند شرعا مسئوليت دارند و غصب كرده‌اند.
خبرنگار ديگري پرسيد، ولي اين فرد مدعي انرژي درماني الان مشغول فعاليت است!
علويان گفت: اصلا، هيچ كسي الان(در اين زمينه) فعاليت نمي‌كند، بر اساس اطلاعات من كاملا متوقف شده كه اين به خاطر پافشاري انجمنهاي پزشكي و جامعه پزشكي است كه به شدت مخالفت كرده‌اند.   
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.10981s, 18q