با گذشت ۶۱ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۸۲۲۱۱ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۵۱۱۸ نفر فوت شده و ۵۷۰۲۳ نفر بهبود یافته‌اند.

غربالگری و ویزیت بیش از ۶۰ هزار تبعه بیگانه/ لغو ممنوعیت تردد بین استانی

سلامت نیوز:با گذشت ۶۱ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۸۲۲۱۱ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۵۱۱۸ نفر فوت شده و ۵۷۰۲۳ نفر بهبود یافته‌اند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایلنا، با گذشت ۶۱ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۸۲۲۱۱ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۵۱۱۸ نفر فوت شده و ۵۷۰۲۳ نفر بهبود یافته‌اند. براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز اعمال ممنوعیت تردد بین استانی که در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی لغو می‌شود. همچنین مصوب شده است؛ مراکز مذهبی، اماکن متبرکه و مساجد تا نیمه اردیبهشت ماه بازگشایی نشوند. به گفته علیرضا زالی روز گذشته بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها در تهران نسبت به روزهای قبل دو درصد افزایش داشته است. وی با اشاره به بازگشایی پاساژها و مراکز خرید اعلام کرد: با افزایش ترددها در سطح شهر بر تعداد ناقلین ویروس افزوده شده است. بنابراین از مردم می‌خواهیم تا در هنگام ورود به منزل پروتکل‌ها را به دقت رعایت کنند. 


اختصاص ۱۴ بیمارستان در مرحله اول مدیریت بحران کرونا 
«احمد علی موهبتی» استاندار سیستان و بلوچستان  درباره فعالیت اصناف در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند که از ۲۳ فروردین ماه در استان‌ها آغاز شده است، گفت: تاکنون اطلاعاتی از میزان مشارکت اصناف به تفکیک استان و شهرستان‌ها در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی استان قرار نگرفته است، امّا به نظر می‌رسد، میزان مشارکت اصناف استان نسبتا متوسط باشد که تا حدّی نیز تابع میزان دسترسی آنها به اینترنت هم است.


وی با اشاره به عدم فعالیت مشاغل پرریسک ادامه داد: فعالیت‌های اصنافی مانند آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، رستوران‌ها، تالارهای پذیرایی و سالن‌های مراسم، مراکز بازی، تفریحی، گیم‌نت، قهوه‌خانه‌ها، چایخانه‌ها و تریا، اماکن اقامتی، هتل‌ها، استخر، سونا و ماساژ و باشگاه‌های بدنسازی و ورزشی – سینما‌ها - جشنواره‌ها و نمایشگا‌های هنری و فرهنگی به دلیل پرخطر بودن ممنوع است و این مراکز نیز ضمن ثبت‌نام در سامانه منتظر اعلام ستاد بازگشایی هستند.
استاندار سیستان و بلوچستان درباره وضعیت بهداشت و درمان و روند بیماری کرونا تا تاریخ ۲۵ فروردین ماه در این استان تصریح کرد: در حوزه درمان با تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تمام خدمات تشخیصی و درمانی مورد نیاز بیماران کرونا مثبت در سیستان و بلوچستان در زمان و مکان مناسب به شهروندان ارائه شده است.


استفاده از ۴۰ درصد ظرفیت تخت‌های آماده شده
موهبتی خاطرنشان کرد: در استان ۳۳۰۰ تخت بستری دانشگاهی در قالب ۳۲ بیمارستان وجود دارد که باید به این تعداد بیمارستان‌های نظامی و ظرفیت بیمارستان تامین اجتماعی را هم اضافه کرد.  بعد از شروع بحران کرونا در کشور چین، در استان این آمادگی ایجاد شد تا تمام این ظرفیت به درمان بیماران احتمالی اختصاص پیدا کند، هر چند تاکنون نیازی به این کار نبوده است. 


وی با بیان اینکه در مرحله اول مدیریت بحران کرونا تعداد ۱۴ بیمارستان و یا بخش بیمارستانی با حدود ۵۰۰  تخت بستری در سراسر استان برای ارائه خدمات به بیماران کرونا مثبت در نظر گرفته شد، تصریح کرد: توزیع این ۱۴ مرکز به لحاظ پراکندگی جغرافیائی به شکلی است که امکان دسترسی در سطح شهرستان برای همه هم‌استانی‌ها وجود دارد و هیچ نیازی به اعزام بین شهرستانی بیماران وجود نداشته است. 


استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در تمام مراکز منتخب دانشگاهی که در مرحله اول برای بستری بیماران کرونا مثبت آماده شده بود، پزشکان متخصص عفونی، رادیولوژی، بیهوشی، بیماری‌های داخلی، بیماری‌های کودکان، طب اورژانس و امکانات کامل رادیولوژی و آزمایشگاه وجود دارد و در همه این مراکز نیز پرستاران باتجربه و آموزش دیده و سایر کادر درمانی همانند بهیار، تکنسین اتاق عمل، بیهوشی و کارکنان آزمایشگاهی و رادیولوژی حضور دارند. 
موهبتی با بیان اینکه در واقع از مجموع ۵۰۰ تختی که در مرحله اول برای بیماران کرونا مثبت در استان آماده شده است تا ۲۶ فروردین ماه حدود ۴۰ درصد مورد استفاده قرار گرفته است، یادآور شد: نظام بهداشت و درمان استان در صورت افزایش چند برابری در تعداد بیماران، آمادگی افزایش ظرفیت پذیرش تا سقف تعداد کلّ تخت‌های بستری استان را دارد. 


پذیرش ۱۷۷۲ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌ها/۴۲۸ بیمار، کرونا داشتند
وی با بیان اینکه تا تاریخ ۲۶ فروردین، ۴۲۸ بیمار با نتیجه مثبت آزمایشگاهی کرونا بستری شده‌اند که ۲۳۴ نفر ترخیص شده و ۳۹ نفر نیز فوت کرده‌اند، ادامه داد: از ابتدای اسفند سال گذشته تا ۲۶ فروردین ۹۹ بیش از ۱۷۷۲ بیمار حاد تفسی؛ شامل بیماری‌های عفونی ویروسی و میکروبی و همچنین افراد مشکوک و دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان پذیرش شده‌اند که ۱۴۱۶ نفر از آنان مرخص شده و ۱۷۴ نفر فوت کرده‌اند که از مجموع افراد فوت شده ۷۷  نفر به طور قطعی تست کرونایشان منفی بود و گزارش ۳۹ نفر از نظر آزمایش کرونا مثبت بوده‌اند و در مجموع ۵۸ فوتی هم مشکوک به کرونا هستند. 


انجام بیش از ۲ هزار تست کرونا 
استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید براینکه در زمینه تجهیزات به گونه‌ای برنامه‌ریزی و پیش‌بینی شده است که کمبودی احساس ‌نشود، تصریح کرد: در حوزه آزمایشگاه تشخیص کرونا، اولین آزمایشگاه استان در تاریخ ۷ اسفند سال گذشته در زاهدان افتتاح شد و بعد از آن در شهرستان ایرانشهر و سومین آزمایشگاه نیز در زابل در روزهای گذشته افتتاح شد. همچنین چهارمین آزمایشگاه در چند روز اخیر در زاهدان و پنجمین نیز به زودی در چابهار راه اندازی می‌شود. تاکنون بیش از ۲۰۸۰ آزمایش فقط در زاهدان انجام شده است. 


اختصاص ۸ تا ۹ تخت ویژه به ازاء هر ۱۰۰ هزار نفر
موهبتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: در حوزه تخت‌های ویژه و دستگاه های تنفسی هم با توجه به وقوع تصادفات جاده‌ای و ضرورت تامین امکانات درمانی تخصصی، در سال‌های اخیر و در حرکتی جهادی، تعداد تخت‌های ویژه استان ما افزایش یافته و خوشبختانه در حال حاضر بیش از ۱۸۰  تخت ویژه و حداقل ۲۵۰ دستگاه ونتیلاتور تنفسی موجود است که این به معنای ۸ تا ۹ تخت ویژه به ازاء هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش است که با شاخص مربوطه به بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز  برابری می‌کند.
وی ادامه داد: در زمینه نیروی تخصصی نیز در کل استان ۲۵ پزشک متخصص عفونی، ۶۲ پزشک متخصص بیهوشی، ۴۵ متخصص رادیولوژی، ۳۶ متخصص طب اورژانس و ۲۷۱۵  پرستار فعالیت دارند. 


راه‌اندازی اقامتگاه‌های خارج بیمارستانی
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه درمان گفت: یکی از اقدامات مهم در حوزه درمان راه اندازی اقامتگاه‌های خارج بیمارستانی است. ظرفیت اولیه این مراکز در سطح استان حدود ۱۰۰۰ تخت است که قابلیت افزایش به ۲۰۰۰ تخت را هم دارد و با محوریت دانشگاه‌های علوم پزشکی و با همکاری ستاد بحران و سایر دستگاه‌ها مثل، سپاه، ارتش، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و برخی از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در سطح استان راه‌اندازی شده است.


موهبتی بیان کرد: با ایجاد این مراکز اقامتگاهی شرایط مناسبی برای بستری بیماران مثبت بدون علامت و سرپائی و همچنین بیماران مرخص شده از بیمارستان‌ها در دوره نقاهت فراهم شده است. بیماران کرونا مثبت حداقل تا ۱۴ روز پس از شروع درمان قابلیت انتقال ویروس را دارند. از سوی دیگر نیازی نیست تا تمام این بیماران حتما بر روی تخت بیمارستانی این ۱۴ روز را بگذرانند و با توجه به اینکه بسیاری از خانواده‌ها امکان تامین شرایط ایزوله یا جداسازی را برای بیمارانشان ندارند این امکانات فراهم شده تا سایر افراد خانواده بیمار نشوند. از همه بیماران درخواست می‌کنیم تا در مدت زمانی که به دستور پزشکان باید دوره نقاهت و جدا بودن از بقیه را سپری کنند از این اقامتگاه‌ها که امکانات خوبی دارد استفاده کنند. اگرچه ممکن است در صورت وجود خطر جدّی برای سلامت عمومی، این قبیل افراد را مجبور کنیم تا از این اقامتگاه‌ها استفاده کنند.  


ارائه خدمات رایگان درمانی به بیماران کرونا
وی با بیان اینکه خدمات درمانی و تشخیص کرونا به همه افراد کرونا مثبت اعم از افراد دارای بیمه و یا غیربیمه به صورت رایگان بوده است، تصریح کرد: این موضوع شامل اتباع غیرایرانی هم می‌شود و تاکنون از مجموع بیماران کرونا مثبت در استان، حدود ۴ درصد از اتباع غیرایرانی مجاز یا غیرمجاز بوده‌اند که این افراد هم خدمات درمانی را به طور رایگان دریافت کرده‌اند. همچنین ۱۰ درصد از بیماران حاد تنفسی استان را هم اتباع غیرایرانی تشکیل داده‌اند.  


استاندار سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مهمترین فعالیت‌های بهداشتی انجام شده است، خاطرنشان کرد: این اقدامات در ۴ دسته قابل تقسیم‌بندی است و شامل آموزش همگانی برای انجام رفتارهای پیشگیرانه توسط همه مردم و مسئولان، کاهش تجمعات خطرساز، غربالگری و بیماریابی عمومی برای شناسائی هر چه زودتر افراد بیمار و بهسازی محیط با هدف کاهش بار ویروس در اماکن عمومی،  گندزدائی محل‌های تردد افراد جامعه، آموزش و نظارت بر مسائل بهداشتی در اماکنی مثل نانوایی‌ها، فروشگاه‌های مواد غذائی و امثال آن است.


تولید بیش از ۳۰۰ بسته آموزشی در راستای پیشگیری از کرونا
موهبتی همچنین درباره آموزش همگانی درخصوص جلوگیری از ویروس کرونا گفت: در زمینه آموزش همگانی تولید بیش از ۳۰۰ محتوای خبری و آموزشی رسمی توسط دانشگاه‌ها  تولید و انتشار بیش از ۲۰۰۰ محتوای خبری و آموزشی در فضاهای مجازی، تولید بیش از ۴۰ فیلم و کلیپ آموزشی و اطلاع رسانی، استفاده از ظرفیت‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی (شبکه هامون) و پخش مرتب برنامه‌های آموزشی به صورت فیلم و زیرنویس، حضور فیزیکی و یا تماس تلفنی متخصصان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ۲۰۰ مورد برنامه رادیویی، تلویزیونی و خبر سیما با ارائه توصیه‌های پیشگیرانه سلامت به زبان‌های بلوچی و فارسی و لهجه سیستانی؛ چاپ و انتشار تعداد ۶۰ هزار پمفلت، ۱۰۰ هزار تراکت، ۴۰ هزار پوستر حاوی پیام‌های بهداشتی و درمانی و پیشگیری از کرونا ویروس در مراکز تجمعی و اماکن عمومی مانند سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها، میوه فروشی‌ها، مساجد، کابین اتوبوس‌های شهری انجام شده است.


وی ادامه داد: همچنین راه‌اندازی پویش دانش‌آموزی "من کرونا را شکست می‌دهم"، چاپ و نصب ۴۸۰ بنر، استند و بیلبورد  و ۳۰۰ نسخه کارتن پلاست آموزشی در شهرها و معابر عمومی، هماهنگی با سازمان‌های استان و استفاده از ۱۲ دستگاه تابلوی روان و تلویزیون شهری از مهمترین اقدامات انجام شده است.  


همکاری بسیار خوب علمای شیعه و سنی در عدم برگزاری تجمعات مذهبی
 استاندار سیستان و بلوچستان درباره اقدامات انجام شده در خصوص کاهش تجمعات در سطح استان تصریح کرد: با همکاری بسیار خوب روحانیون و علماء شیعه و سنی استان، برنامه‌های مذهبی و تجمعات در سطح استان موقتا تا بهبود شرایط انجام نمی‌شود.
موهبتی افزود: در مورد کاهش سایر تجمعات خطرساز، با همکاری بسیار خوب مردم اقدامات زیادی برای لغو برنامه‌های جمعی، تعطیلی سالن‌های ورزشی، تالارهای عروسی و... انجام شده است، امّا موارد بسیار اندکی هم مشاهده شده است که خوشبختانه عموم مردم با لغو این تجمعات همراه و موافق هستند. 


پلمپ ۱۰۰ واحد صنفی توزیع و فروش مواد غذایی
وی گفت: در زمینه بهسازی محیط و سلامت محیط کار هم غیرفعالسازی تعداد ۲۵۰ باب مرکز ارائه قلیان و دخانیات، پلمپ تعداد ۱۰۰ باب مرکز تهیه و توزیع فروش مواد غذایی متخلف و  نظارت‌های محیطی با رویکرد آموزشی و پیشگیری از واحدها و صنوف مرتبط با کرونا از قبیل نانوایی‌ها، قصابی‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و امثال آن انجام شده است.   


 ویزیت و غربالگری بیش از ۶۰ هزار نفر از اتباع بیگانه
وی یادآور شد: در زمینه غربالگری و بیماریابی هم تاکنون بیش از ۹۹ درصد از جمعیت استان از طریق تماس کارکنان بهداشتی از طریق سرشماره ۴۰۳۰ مورد غربالگری اولیه قرار گرفته‌اند و دومین مرحله نیز شروع شده و از مردم می‌خواهم به این تلفن‌ها پاسخ بدهند. همچنین فعال‌سازی ۳۴ واحد ۱۶ ساعته ( ۸ صبح تا ۱۲ شب) برای غربالگری و ویزیت سرپایی در  شهرستان‌های تابعه استان (علاوه بر فعالیت تمامی مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی) از دیگر اقدامات نظام بهداشت برای شناسائی موارد مشکوک و مثبت بیماری است. همچنین خدمات بهداشتی، ویزیت و غربالگری به بیش از ۶۰ هزار نفر از اتباع بیگانه هم در این مدت انجام شده است و گواهی تندرستی برای اتباع سالمی که مجاز بوده‌اند، صادر شده است.   


استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: در زمینه کاهش بار ویروس در محیط و گندزدایی سطوح در مراکز ارائه خدمات شامل بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، ناوگان اورژانس توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی و فضاهای عمومی مثل معابر، ایستگاه‌های اتوبوس، وسائل نقلیه عمومی هم با مشارکت همه دستگاه‌های مرتبط و گروه‌های جهادی و نیروهای نظامی و انتظامی انجام شده است و اوج این همکاری در رزمایش بهسازی محیط توسط سپاه پاسداران بود.  


توزیع ۳۰۰ هزار ماسک و بیش از ۴۰ هزار محافظ سر و صورت و گان پزشکی در بیمارستان‌ها
موهبتی در پاسخ به این سوال که آیا با کمبودهایی در خصوص تامین لوازم حفاظتی برای کادر بهداشت و درمان و همچنین مواد ضدعفونی کننده مواجه هستید؟ تصریح کرد: کارکنان خوب و پرتلاش بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی سرمایه‌های ارزشمند انسانی کشور و استان ما هستند و حفاظت از آنها در برابر بیماری را وظیفه خود و دیگر مسئولان می‌دانیم. خوشبختانه با وجود کمبود اقلام حفاظتی در سطح دنیا، دانشگاه‌های استان از تمام امکانات و ظرفیت برای تامین اقلام حفاظتی مورد نیاز کارکنان خود استفاده کرده‌اند و بیش از ۸۰ درصد تجهیزات حفاظتی مورد نیاز یا هزینه آن را از محل منابع داخلی دانشگاه‌ها و بیش از ۱۵ درصد را از هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت تهیه کرده‌اند. 


وی ادامه داد: در حالی که سرقت سازماندهی شده ماسک و دیگر اقلام حفاظتی در اروپا به امری عادی تبدیل شده، خیرین سلامت در استان ما حدود ۵ درصد از اقلام حفاظتی مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی را تامین کرده‌اند که این امر باید حتما توسط رسانه‌های داخلی به عنوان نمونه کوچکی از فرهنگ غنی استان و کشور ما منعکس شود و به سمع و نظر جهانیان برسد. البته تا قبل از شروع بحران هم بیمارستان‌ها حجمی از اقلام مورد نیاز خود را ذخیره کرده بودند. بیمارستان‌ها هم این امکانات را "بر اساس سطح تماس با بیمار" و با توجه به "دستورالعمل های بهداشتی" در اختیار کارکنانشان قرار داده‌اند به عنوان مثال تاکنون بالغ بر ۳۰۰ هزار ماسک تنفسی، بیش از ۴۰ هزار محافظ سر و صورت و گان پزشکی بین بیمارستان‌های استان توزیع و مصرف شده است. 
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: خوشبختانه کارکنان بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی هم همکاری لازم را در شرایط فعلی داشته‌اند، چون فقط اقلام حفاظتی نیست که باعث جلوگیری از بیمار شدن کارکنان بهداشتی و درمانی می‌شود بلکه استفاده درست از این تجهیزات هم خیلی مهم است که خوشبختانه عموما توسط کارکنان بهداشت و درمان رعایت می‌شود.


کاهش ۲۵ درصدی ترددها در سطح استان
موهبتی درباره همکاری مردم در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و هوشمند گفت: ۹۰۴۶۹ خودرو حجم‌ تردد ورودی به استان از تاریخ ۸ فروردین ماه لغایت۲۴ فروردین بوده که ۱۱ درصد کاهش نسبت به ۱۷ روز قبل مشاهده شده است. همچنین ۱۰۱۲۷ خودرو حجم تردد خروجی از استان در این مدت بوده که ۳۷ درصد کاهش نسبت به قبل داشته است. حجم کل تردد سواری در این مدت برابر با ۱۱۶۹۸۲۱ بوده که نسبت به قبل ۲۵ درصد کاهش داشته است. تردد سایر وسایل نقلیه در این مدت نیز ۲۸۲۴۷۹ تردد بوده که ۳ درصد افزایش نسبت به قبل‌ داشته است. همچنین کل تردد استان ۱۴۵۲۳۰۰ بوده است و ۲۱ درصد کاهش نسبت به ۱۷ روز قبل داشته است.


رانندگان تاکسی ۸۰ درصد درآمد خود را از دست داده‌اند
«علیرضا قنادان» مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران در خصوص کاهش ظرفیت مسافران تاکسی‌ها در این ایام و کم‌شدن درآمد رانندگان تاکسی گفت:  با توجه به شیوع کرونا سلامت رانندگان و مردم از هر اولویتی بالاتر است،‌ در نتیجه دستورالعمل‌های بهداشتی صادر شده لازم‌الاجرا است و به همه ایستگاه‌ها اجرای دستورالعمل‌های وزارت بهداشت در مساله فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش ظرفیت جابجایی مسافران اعلام شده و تاکسیران‌ها به خاطر سلامتی خود و شهروندان باید آن را اجرا کنند. 


او با بیان اینکه تا اواخر فروردین ماه تقاضای مسافر در خطوط کاهشی بود، تصریح کرد: آمار پایانه‌ها نیز نشان می‌دهد تقاضا بر روی خطوط نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته پایین‌تر است،‌ اما هرچقدر که جلوتر می‌رویم با توجه به بیشتر شدن ترددها فشار بر روی خطوط تاکسیرانی نیز بیشتر می‌شود و اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم،‌ اجرای این طرح بر روی سبد درآمدی تاکسیران‌ها موثر است.


قنادان با بیان اینکه در صورت کم بودن تعداد مسافران اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی مشکل جدی ندارد به چالش های طولانی‌تر شدن طرح اشاره کرد و گفت: اگر این طرح طولانی شود‌، با دو چالش مواجه خواهیم بود. ابتدا وضعیت درآمد رانندگان تاکسی تهران است، چرا که آنها پس از شیوع کرونا، ‌۸۰  درصد درآمد خود را از دست داده‌اند و این در حالی است که درآمد رانندگان در این بازه زمانی نسبت به ماه‌های معمولی سال همواره بیشتر بوده است.
دولت مابه‌التفاوت کرایه‌ها را در قالب یارانه تقبل کند


مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران ادامه داد: کاهش درآمد در شرایطی است که بسیاری از تاکسیران‌ها با اتکا به درآمدهای آخر سال بسیاری از مشکلات مالی طی سال را پر می‌کردند و در صورت طولانی‌تر شدن این روند باید فکر اساسی درخصوص وضعیت درآمد رانندگان بشود؛ یا دولت باید مابه‌التفاوت کرایه‌ها را در قالب یارانه تقبل کند و یا هزینه کاهش مسافران در بین دیگر مسافران تقسیم شود. 


او با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی در حال رایزنی با مبادی مختلف در خصوص حل مساله کاهش درآمد رانندگان است، اظهار داشت: اما تا زمانی که در این باره تعیین تکلیف صورت گیرد، باید مصوبات ستاد مبارزه با کرونا ادامه یابد، چرا که سلامت تاکسیرانان و شهروندان نسبت به هر مساله دیگری در اولویت است. 


قنادان همچنین با اشاره به چالش هایی که با اجرای طرح فاصله گذاری طی روزهای آینده و افزایش ترددها رخ خواهد داد، گفت: تقاضای خطوط از دیگر چالش‌هایی است که علاوه بر معیشت رانندگان طی روزهی آینده و افزایش بار مسافر با آن روبرو خواهیم شد، چرا که تقاضا در خطوط به تدریج در سطح شهر در حال افزایش است و در صورت بازگشت به شرایط معمول تجمع در پایانه‌ها بسیار زیاد می‌شود و این به معنی نیاز به ناوگان بیشتر است و این در حالی است که در برخی از خطوط با محدودیت مواجه هستیم و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی در صورت تجمع مردم در پایانه‌ها به هم می‌ریزد.


او در پاسخ به سوالی درخصوص تعویق سه ماهه پرداخت اقساط وام نوسازی تاکسی‌ها گفت: پس از مصوبات دولت و بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها مکاتباتی با همه بانک‌هایی که در طرح‌های نوسازی از سال‌های گذشته و یا در حال حاضر با ما در همکاری هستند انجام شد و براساس آن اقساط وام نوسازی تاکسی‌ها سه ماه دیگر به تعویق افتاد.


قنادان گفت: دستورالعمل مربوطه در سایت تاکسیرانی قرار دارد و در این راستا با صندوق کارآفرینی امید، بانک تجارت و دیگر بانک‌ها مذاکرات انجام شده است و رانندگان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان تاکسرانی جزئیات آن را پیگیری کنند. 
قنادان در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت کمک معیشتی دولت به رانندگان تاکسی اجرائی شده است یا خیر گفت: هنوز اجرائی نشده است و همچنان درحال پیگیری اجرای آن از سوی دولت هستیم. 


او در خصوص نصب کاورهای جداکننده صندلی راننده گفت: این اقدام در دستور کار است و طی هفته گذشته ۱۵۰۰ عدد کاور بر روی تاکسی ها نصب شده است. در این هفته نصب ۳هزار کاور تکمیل می شود. 


مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با بیان اینکه این طرح به مرور افزایش می‌یابد، گفت: اولویت با تاکسی‌هایی است که جنبه اشتراکی دارند و در خطوطی قرار دارند که میزان تقاضا در آن زیادتر است و تعداد تاکسی‌هایی که بر روی آنها کاور جداکننده نصب می‌شود به مرور زمان افزایش خواهد یافت.


ممنوعیت تردد بین استانی لغو شد
«سرهنگ نادر رحمانی» رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: از ساعت صفر بامداد برای تردد بین استانی در سراسر کشور هیچ ممنوعیتی وجود ندارد و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تردد استانی روز گذشته 31 فروردین ماه به پایان رسید. 
وی ادامه داد: در حال حاضر تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران - شمال و آزادراه قزوین - رشت (رفت و برگشت) گزارش شده است. 
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: ترافیک در آزادراه قزوین - کرج حدفاصل ساسانی تا پل فردیس سنگین است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha