بدنمان بدون اینکه متوجه علتش بشویم چاق‌تر شده است. کافی است کمی تحرک داشته باشیم تا خسته شویم. شاید این اتفاقات به این معنا است که آنقدر که باید مراقب جسممان نبوده‌ایم. بیشتر که فکر کنیم می‌بینیم مدت‌هاست حتی کشش ساده‌ای در خانه انجام نداده‌ایم یا آنقدرها به غذا خوردنمان توجه نکردیم. شاید خیلی هم عجیب نباشد. مراقبت‌های جسمانی را که برای هر بدنی لازم است فراموش کردیم و در نتیجه بدن سرحالی نداریم.

احساس خستگی می‌کنید؟ شاید این ۱۳ کار را انجام نمی‌دهید!

سلامت نیوز: بدنمان بدون اینکه متوجه علتش بشویم چاق‌تر شده است. کافی است کمی تحرک داشته باشیم تا خسته شویم. شاید این اتفاقات به این معنا است که آنقدر که باید مراقب جسممان نبوده‌ایم. بیشتر که فکر کنیم می‌بینیم مدت‌هاست حتی کشش ساده‌ای در خانه انجام نداده‌ایم یا آنقدرها به غذا خوردنمان توجه نکردیم. شاید خیلی هم عجیب نباشد. مراقبت‌های جسمانی را که برای هر بدنی لازم است فراموش کردیم و در نتیجه بدن سرحالی نداریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، گاهی اوقات احساس می‌کنیم فرسوده شده‌ایم و به اصطلاح بدنمان کشش کارها را ندارد. بدنمان بدون اینکه متوجه علتش بشویم چاق‌تر شده است. کافی است کمی تحرک داشته باشیم تا خسته شویم. شاید این اتفاقات به این معنا است که آنقدر که باید مراقب جسممان نبوده‌ایم. مراقبت‌های جسمانی که برای هر بدنی لازم است را فراموش کردیم و در نتیجه بدن سرحالی نداریم.

این چند سوال را از خودتان بپرسید

یک برنامه خودمراقبتی جسمی می‌تواند به ما کمک کند که سلامتی بدنمان را بالاتر ببریم و از بدنمان مراقبت کنیم. همین که صحبت از خودمراقبتی جسمی می‌شود چند سوال باید از خودمان بپرسیم و صادقانه به آن جواب بدهیم:

    آیا خواب کافی دارم؟
    آیا رژیم غذایی که طبق آن غذا می‌خورم، بدن من را به خوبی تغذیه می‌کند و نیازم را به منابع ویتامینی تأمین می‌کند؟
    آیا در هفته زمانی را برای ورزشم قرار داده‌ام؟
    آیا کاری برای سلامتی بدنم انجام می‌دهم؟

صادقانه به این سوال‌ها جواب دهیم. اینکه بدنمان را تا چه سن و سالی جوان نگه داریم در گروی این است که جوابی به سوال‌های بالا بدهیم. اگر جواب‌های جالبی به سوالات بالا ندادیم، یعنی آنقدر به مراقبت از جسممان توجه نمی‌کنیم و باید تغییری در آن ایجاد کنیم.

خودمراقبتی جسمی

برای مراقبت از بدن خودتان فعالیت‌هایی می‌تواند به شما کمک کند. این فعالیت‌ها بدون شک باید بخشی از زندگی روزمره شما شود تا در درازمدت اثر آن را ببینید. کاری که اغلب ما دیده یا شنیده و یا خودمان درگیر آن هستیم. دو روز فعالیت ورزشی و رژیم غذایی بدون شک جوابگوی یک خودمراقبتی موثرهمیشگی نیست. پس وقتی از خودمراقبتی جسمی حرف می‌زنیم دقیقا چه کارهایی را در بر می‌گیرد؟ خیلی از کارهای ساده و مهمی که روزانه انجام می‌دهیم و یا برای آن زمان لازم را نمی‌گذاریم:

۱. از مرخصی‌های خود استفاده کنید.

۲. وزن خود را کنترل کنید. با توجه به رژیم غذایی که دارید خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری‌های عروقی و قلبی را کاهش دهید.

۳. هر روز بدن خود را چند دقیقه بکشید. کشش عضلات شما را تقویت می‌کند.

۴. هر روز به تنفس خود توجه کنید. تمرین‌های تنفسی ساده‌ای را یاد بگیرید و در محل کار یا خانه در عرض چند دقیقه آن را تمرین کنید.

۵. اگر به دل طبیعت می‌روید، تن یا حتی پای خود را به آب بزنید.

۶. یک روال معمول خواب داشته باشید.

۷. حتما سعی کنید در هفته یک بار به طبیعت نزدیک خود بروید.

۸. حتما چندوقت یک بار آزمایش خون بدهید و ویتامین‌ها و شرایط جسمی خود را بررسی کنید تا کمبودی نداشته باشید و یا مشکلات غدد و سایر مسائل برای شما ایجاد نشده باشد.

۹. رقصیدن یکی از کارهایی است که شادی و وجد را برای شما ایجاد می‌کند و در عین حال تحرک مفیدی است.

۱۰. گاهی اوقات برای ماساژ به مراکز ماساژ بروید و یا در خانه این کار را انجام دهید.

۱۱. اگر به یوگا علاقه دارید، یوگا یکی از ورزش‌هایی است که در خودمراقبتی جسم اثر دارد.

۱۲. یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید که کالری آن متناسب با وزن بدنتان باشد. از رژیم‌های کلی بی‌قاعده دوری کنید.

۱۳. حتما در روز حداقل یک ربع الی نیم ساعت نرمش یا پیاده‌روی داشته باشید. وقتی که سن افراد بالاتر می‌رود این فعالیت ضروری‌تر می‌شود. زندگی امروزه ما باعث بی‌تحرکی ما شده و این کاملا دور از اصول خودمراقبتی جسمی ماست. کارهایی وجود دارد که شاید زحمت چندانی هم نداشته باشد، مثل اینکه به جای استفاده از آسانسور در بالا رفتن، از پله استفاده کنید.

منابع: WHO، schools، verywellmind، anxiety-gone


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha