شنبه ۹ دی ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 293

به گزارش سلامت نیوز: خیلی از گیاهان و مواد طبیعی كه اطراف ما هستند خاصیت درمانی دارند و می‌توانند حتی روی بیماری‌های سخت هم تأثیر بگذارند.

فقط بزها علف نمی‌خورند!

موضوع داروهای طبیعی و به طور كلی داروهای غیرپزشكی، مبحثی است كه تاكنون هزاران كتاب دربارة آن نوشته شده. اما واقعیت این است كه حداقل 99درصد این كتاب‌ها (كه مربوط به ملل مختلف است) پایه و اساس علمی‌ ندارند و نسخه‌ها و توضیحات آن‌ها به اثبات علمی‌ و غالبا اثبات تجربی نرسیده است.

چنین كتاب‌هایی پر است از نسخه‌های فوق‌العادة درمانی، معجون‌های شفابخش، داروهای گیاهی ضد سرطان (آن هم در عرض چند روز) و حتی اكسیرهایی كه جلوی همة بیماری‌ها و لابد مرگ آدم را هم می‌گیرد. این واقعیت همچنین دربارة موضوعات باطنی و نسخه‌های معنوی کاملا صدق می‌کند.

حتی اگر یك درصد این كتاب‌های پزشكی غیرعلمی،‌ درست و مؤثر باشد، بشر شاهد جهشی در مقابله با بیماری‌ها و افزایش سلامتی خواهد بود. این موضوعی است كه با خرید یكی از هزاران كتابی كه گفتم، می‌توانید خودتان تجربه‌اش كنید. بنابراین،‌ عملا نمی‌شد سراغ كتاب‌های غیرعلمی ‌و غیرموثق (كه متأسفانه اكثریت را شامل می‌شود) رفت.

به همین دلیل، سراغ مطالبی رفتم كه منعكس‌كنندة نتایج تحقیقات دانشمندان باشد. بعضی مطالب را با لحن غیرجدی و كمی‌ شوخی بیان كردم، اما این، چیزی از اعتبار علمی ‌مطلب و ارزش كار تحقیقی صورت گرفته (توسط دانشمندان) نمی‌كاهد. مطمئن باشید این نسخه‌ها علمی ‌و دقیق‌اند و به همین دلیل، اغواكننده و بیش از حد واقعی نیستند.

قرص ضدحاملگی
وقتی دانشمندان به موش‌های آزمایشگاهی نخود فرنگی دادند، هر دو جنس عقیم شدند. همین آزمایش، علت ثابت ماندن جمعیت تبتی‌ها را در 200 سال اخیر، بر ملا كرد، چون نخودفرنگی یكی از اصلی‌ترین غذاهای آنان است. در نخودفرنگی نوعی ماده شیمیایی وجود دارد كه مانع از حاملگی زنان و توانایی بارورسازی مردان می‌شود.

حالا كه یك عیب نخودفرنگی را گفتم، یك حسن آن را هم بگویم تا جناب نخودفرنگی از ما نرنجد. هر چه که باشد، او یک نخود است اگرچه از نوع فرنگی‌اش. نخودفرنگی یك مادة ضد سرطان (مخصوصا سرطان پروستات) است. همچنین برای رفع عفونت‌ها مؤثر و مفید است.

از طرفی اگر در خواب دیده‌اید كه عن‌قریب قرار است دچار آپاندیسیت شوید،‌ بپرید و نخودفرنگی بخورید، چون این ماده می‌تواند موجودات ذره‌بینی موجود در جدار این زائده را كه موجب عفونت و حمله‌های دردناك در این عضو می‌شوند، مرعوب كند.

اكسپكتورانت
اگر دفترچة بیمه ندارید، پول هم زیاد ندارید و داروی آنتی بیوتیك نیاز دارید و همچنان گران است، یك پیشنهاد برایتان دارم.

یك آنتی بیوتیك طبیعی با بیشترین اثرات موازی و تأثیر قابل توجه آنتی‌بیوتیكی. چند شلغم را بگیرید و تا حدی گوشت داخلی آن را خالی كنید طوری كه از شلغم شما چیزی مثل یك تنگ آب تو خالی باقی بماند.

البته كمی‌ از گوشت‌های داخلی را باقی بگذارید، طوری كه دیواره‌های این تنگ شلغمی‌، كمی ضخیم باشد. حالا درون این شلغم تو خالی، شكر بریزید و درِ شلغمی‌ آن را رویش بگذارید. حداقل دوازده ساعت بعد، در را بردارید. می‌بینید كه درون تنگ شما پر از شربت ساخت وطن است.

این شربت یك اكسپكتورانت و آنتی‌بیوتیك طبیعی محسوب می‌شود و برای بعضی از بیماری‌های عفونی، مخصوصا بعضی از بیماری‌های عفونی ریه، یك داروی ملایم و چند جانبه به حساب می‌آید.

سرطان سرتان نیاید
اگر از سرطان می‌ترسید یا فكر می‌كنید سرطان به شما علاقه‌مند است و ممكن است به سراغتان بیاید، یا اگر سرطان به زور با شما همراه شده و خود را تحمیل كرده، تعدادی مادة ضد سرطان فوق‌العاده را به شما توصیه می‌كنم.

هر كدام از این مواد، كلی توضیح دارد ولی من فقط اسم‌هایشان را می‌گویم: گوجه فرنگی، هویج، كلم، سیر، پیاز و ذرت (اما نه روغن ذرت) طالبی و گریپ فروت. تحقیقات نشان داده كه این مواد از بین هزاران مادة غذایی دیگر، بیشترین تأثیرات ضد سرطانی را داشته‌‌اند.

این سبزی‌ها و میوه‌های خاص بر علیه انواع سرطان‌ها عمل می‌كنند، اما مواد دیگری وجود دارند كه تنها در برابر بعضی از سرطان‌ها قدرت مقابله دارند. مثلا تحقیقات علمی‌ ثابت می‌كند كه یكی از بهترین دارو‌ها بر علیه سرطان لوزالمعده، خرما است. یا مصرف ماست اثر قابل توجهی در جلوگیری از سرطان رودة بزرگ كه یكی از شایع‌ترین سرطان‌هاست دارد.

سویا توانایی مقابله با سرطان معده را دارد. نخود فرنگی و توت فرنگی بر علیه سرطان پروستات می‌جنگند. زردآلو توانایی تهاجم به سرطان ریه (و تا حدودی لوزالمعده) را دارد. از دیدگاه دیگر می‌توان گفت سبزیجات زرد و نارنجی رنگ و از بین میوه‌ها انواع مركبات، بیشترین خاصیت ضد سرطانی را دارند.

گاز بزن؛ پوست نکن
خیار را با پوست آن بخورید و فریب مؤدب‌بازی‌های مرسوم را نخورید، چون بیشتر ویتامین «A»‌ی خیار در پوست آن است و خیار بیشتر برای تأمین ویتامین «A»ی بدن مناسب است. سیب و بعضی از میوه‌های مشابه را هم با پوست بخورید چون مثلا پوست سیب خاصیت ضد سرطان دارد... این از پوست بیرونی. حالا از پوست داخلی بعضی از میوه‌ها بگویم.

داخل پوست پرتقال و دیگر پرتقال‌سانان (مثل‌گریپ فروت) پوستة سفیدی هست كه همیشه مورد بی‌مهری پرتقال‌خواران قرار می‌گیرد، غافل از این‌كه این پوستة سفید، سرشار از ویتامین‌های «ب كمپلكس» است. همچنین این پوستة ظاهرا بی‌مصرف، موادی دارد كه مكمل مواد مغذی درون پرتقال (سانان) است.

پوستة داخلی گریپ‌فروت و بیشتر فامیل‌هایش، می‌تواند کلسترول مخرب خون را حتی به اندازة تأثیر مصرف دارو پایین بیاورد و به گشایش رگ‌ها و افزایش سلامتی عمومی‌کمک کند. حرف كه از داخل پوست پرتقال‌سانان شد، گفته باشم كه در پوست لیمو هم ویتامینC فراوانی وجود دارد.

پس اگر لیمو را با پوستش بخورید، هم ویتامینC بیشتری گیرتان می‌آید و هم اگر در شكم بعضی‌ها مار و افعی خیلی كوچولو (كه به آن جانور می‌گویند) وجود داشته باشد، كم‌كم وجود نخواهد داشت.

 خاصیت فیل‌آسایی زنجبیل
اگر حالت تهوع داشتید، می‌توانید از قرص‌های ضد تهوع  یا قرص 6 B استفاده كنید. اما اگر بخواهید از داروی غیر شیمیایی استفاده كنید، زنجبیل را به شما توصیه می‌كنم. زنجبیل اثر كاملا قاطعی بر جلوگیری از تهوع و استفراغ دارد و یك آنتی‌هیستامین طبیعی است.

همچنین زنجبیل تا اندازه‌ای محرك جنسی و مغزی است و می‌تواند تفكر را بهبود بخشد. اگر مزة‌ زنجبیل زیاد به مذاقتان خوش نیامد و شیرین‌كننده یا كپسول خالی هم در دسترس نداشتید، دیگر اثرات زنجبیل را به یاد بیاورید تا كمی‌ ذوق كنید و مذاقتان كوتاه بیاید و از خر شیطان پیاده شود. (آیا واقعا شیطان خر دارد، یا خر شیطان دارد یا شیطان مساوی خریت است؟!)

به یاد بیاورید كه زنجبیل بر ضد آشفتگی‌های معده عمل می‌كند و یك منعقدكنندة‌ قوی خون است، طوری كه از این نظر شبیه «آسپیرین» است، كلسترول و فشار خون و چربی خون را كاهش می‌دهد و در مقابل سرطان می‌ایستد.

فلفل نبین چه ر یزه، مزه كن ببین چه تیزه *
اگر روزی در میدان تره‌بار دچار درد شدید، چه كار می‌كنید؟ اصلا شما اهل رفتن به میدان تره بار هستید، یا از میوه فروشی‌های گران فروش خرید می‌كنید؟ حالا بر فرض در یك سبزی فروشی (از نوع گران یا ارزان آن) هستید و یك‌دفعه دچار درد می‌شوید، سراغ كدام سبزی می‌روید؟ یكی از دانشمندان می‌گوید سراغ  فلفل قرمز تند بروید.

گذاشتن ضماد فلفل قرمز تند در موضع درد یا خوردن آن می‌تواند درد شما را كاهش دهد. این به دلیل وجود نوعی ماده در فلفل قرمز است كه می‌تواند باعث كم كاری سلول‌های عصبی منتقل كنندة درد شود.

از فلفل قرمز تا حدی برای بی‌حسی و حتی ایجاد احساس آرامش هم می‌توانید استفاده كنید. خوردن فلفل قرمز تند و احساس تندی و سوزش آن در دهان وگلو باعث می‌شود كه مغز، مرفین طبیعی ترشح كند و همین مرفین باعث ایجاد احساس خوشایند می‌شود.

البته اگر مقادیر خیلی زیادی فلفل قرمز بخورید به امید این‌كه مقادیر زیادی مرفین تهیه كنید، ممكن نیست شما را به جرم تهیه و تولید مواد مخدر بازداشت كنند، چون افرادی كه از مشتریان همیشگی فلفل قرمز هستند و غالبا مقادیر زیادی از آن را مصرف می‌كنند، به تدریج مرفین طبیعی كمتری از ناحیة مغز دریافت می‌كنند.

به عبارتی كارشان برای مغز كم‌كم بی‌مزه می‌شود و مغز حاضر نیست در مقابل قیمت فلفل قرمز تند، مرفین طبیعی بپردازد. بنابراین بعضی‌ها (سودجوها و پول پرست‌ها) فكر نكنند كه اگر با مته، مغز خود را سوراخ كنند و شلنگی در آن فرو ببرند و شروع كنند به فلفل خوردن، بعد از یكی دو ساعت، صاحب یك گالن مرفین و متعاقبا صاحب آپارتمان، ویلا، ماشین و چند كیلومتر اسكناس خواهند شد. طبیعت از همة ما زرنگ‌تر است.

جوجه اردك زشت نیست
در بیشتر خبر‌ها شنیده‌اید كه «قهوه بد است» «قهوه نخورید»، اما من می‌خواهم بگویم « قهوه بد نیست، قهوه گاهی خوب است».

اصلا می‌دانید این قهوه تا اواخر قرن هفدهم به عنوان دارو مصرف می‌شد و محل عرضة آن داروخانه‌ها و عطاری‌ها بود. روزی روزگاری یك آدم خوشمزه‌ای به نام مونن، آمد و قهوه و شكر و شیر را با هم قاتی كرد تا مثلا به یك غذا تبدیل شود.

بعد دید مثل خودش خوشمزه شد. به بقیه هم تعارف كرد، بقیه هم به هم تعارف كردند و خلاصه، بازی «دومینو» را كه یادتان هست. الان، هم در ایالت بلخ و هم در ساحل عاج و اتیوپی «كافی» میل می‌شود.

البته من هم شنیده‌ام كه قهوه برای قلب خوب نیست و یا بعضی از آدم‌ها را مضطرب و نگران می‌كند. بر جنین تأثیر مثبتی ندارد. اسهال و بی‌خوابی و گاهی سردرد می‌آورد. اما وقت‌هایی كه می‌خواهم نخوابم (یعنی نمی‌خواهم بخوابم، یعنی می‌خواهم به جای خوابیدن بیدار بمانم؛ یعنی...) همین كه یكی دو فنجان شیر و قهوه (اگر بخواهم خودم را تحویل بگیرم با شكر، اگر نه، بی شكر و كم شیر) می‌خورم تا چند ساعت بعد، خلاصه...

قهوة صبحگاهی هم كه سرجای خودش. می‌دانید قهوه مثل دوپینگ مغزی است. یك محرك مغزی می‌تواند نیشتر بزند و فعال كند. قهوه تمركز و هوشیاری را بیشتر می‌كند، مقاومت عضلانی را افزایش می‌دهد و به تبع آن، توان جسمی‌ را زیاد می‌كند. «تانن»ی كه در قهوه وجود دارد، می‌تواند از كرم خوردگی دندان جلوگیری كند.

بعضی از ورزشكارها با خورن قهوه دیرتر خسته می‌شوند اما این، برای ورزشكارانی كه با انگشتانشان زیادی كار دارند خوب نیست، چون در هماهنگی انگشت‌ها گاهی اختلال به وجود می‌آورد.

تازه قهوه را می‌توانید به موهایتان هم بمالید. هم برای رشد و رویش آن‌ها خوب است و هم رنگ موهایتان را عوض می‌كند. البته اگر آقا باشید یا دوشیزه(!) ممكن است پیامد‌های خانوادگی هم برای شما داشته باشد.

با این حال مهم‌ترین تأثیر قهوه همان خاصیت ضدخستگی و كاهش خواب‌آلودگی است. این اثر قهوه، مدیون كافئینی است كه در آن  وجود دارد. البته داستان كشف قهوه هم خود تا حدی همین تأثیر را بیان می‌كند. در زمان‌های قدیم، چوپانی به نام كادی قهوه را كشف كرد.

او متوجه شد كه وقتی گوسفندانش دانة یك نوع گیاه را می‌خورند، سر حال‌تر و با نشاط‌ترند. با خودش بر وزن «جیب ما یكی است» گفت معدة ما یكی است (چون وقتی ما گوسفند را می‌خوریم با همة بدنش و من جمله معده‌اش می‌رود توی معده‌مان) بنابراین شروع كرد به خوردن آن دانه.

وقتی مرد مقدس قبیله‌اش او را دید، تعجب كرد. گفت چقدر سرحالی. او هم جریان را تعریف كرد و سپس مرد مقدس و بعد از آن دیگران برای بیدار ماندن در شب از آن استفاده كردند. سرانجام كار به آن‌جا كشید كه همین چند سال پیش، یكی از سلول‌های آن مرد مقدس چند هزار سال پیش كه حالا شده بود «كاردینال ریشكیو» گفت: «تصمیم‌گیری دربارة ادارة یك ملت غالبا با یك فنجان قهوه انجام می‌شود.»

*آخر فلفل كه شكسته نمی‌شود ای شاعر مرحوم گمنام

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha